Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


CHAOTICKÁ ANA – TV tip – cesta do minulých životů

27.02.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

CHAOTICKÁ ANA – TV tip – cesta do minulých životů

Titulní hrdinkou nejnovějšího filmu slavného katalánského režiséra Julia Medema CHAOTICKÁ ANA je osmnáctiletá volnomyšlenkářská naivní malířka Ana. Je zvláštní, přírodní a nevinnou bytostí, která je nečekaně vržena do brutálního světa svých minulých životů. To je stručná charakteristika nevšedního filmu, který si nyní můžete vychutnat na televizní obrazovce. Hlavní postavu osmnáctiletou Anu (hraje ji debutující Manuela Vellésová) poznáme z počátku jak žije v nadmořské jeskyni na ostrově Ibiza. Věnuje se malování. Má štěstí: bohatá mecenáška Justine (Charlotte Ramplingová), když zhlédne její dílo, jí nabídne pobyt v bohémské umělecké komunitě v Madridu. Zde dívka vedle umělecké tvorby prožije lásku s Arabem Saidem, ale je stále více znepokojována svými děsivými snovými vizemi. S pomocí hypnózy se Ana začíná vracet do svých minulých životů, které vždy po dvacátém roku života tragicky skončily.

Dozví se třeba, že byla francouzskou horolezkyní či dítětem v arabské poušti. Když zjistí, že před dvěma tisíci lety byla bohyní zaniklého indiánského kmene pokusí se rozetnout řetězec násilí, jehož se stále znovu stávala obětí v průběhu věků… Poznání ji přivede ke vzpouře proti manipulativním a surovým mužům. Filmový přehled napsal: „Postaví se mocnému americkému pohlavárovi, jednomu z viníků války v Iráku, a hrdě vzdoruje jeho brutálnímu útoku: je nesmrtelná, neboť se jako archetyp ženy zrodí vždy znovu...“
Baskický režisér Julio Medem (*1958, KRÁVY, SEX A LUCÍA, 7 DNÍ V HAVANĚ) se spouští do vrstev nevědomí, hypnotických seancí, subjektivní kamery, animovaných vložek i surrealisticky snových pasáží a vytvořil složitý a divácky náročný film, který podle Marka Čecha (Kultura.iHNed.cz) „dráždí všechny smysly skrze magický filmový realismus.“ Podstatné místo zde má moře, lidská krása, sex ale také záznamy hypnotických seancí, které natáčí na video její přítelkyně Linda a různá umělecká díla. Aniny obrazy namalovala režisérova sestra Ana, která tragicky zahynula při cestě na jednu ze svých vernisáží v roce 2001.

Film zavede diváky do různých prostředí – od zmíněného Madridu přes New York až po indiánskou rezervaci v Arizoně. Jeho symboliku je někdy obtížné sledovat (viz třeba úvodní sokol pokálený holubicí případně nepřímo vyjádřené politické názory). Pro vstřícně naladěného diváka, který si na filmu udělá čas v noci ze středy na čtvrtek, se však může stát silným zážitkem. 

Foto: kultura.idnes.cz, moviezone.cz, manila.cervantes.es
*************************************************
CHAOTICKÁ ANA
(Caótica Ana) &Spanělsko 2007, režie Julio Medem
Uvádí ČTart v úterý 3. března od 23,50 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.09 s