Diváci se můžou těšit na slavnostní zahájení 12. března v 19 hod, kdy bude v Evaldu představen film dosud v ČR neuvedený: Nefritový válečník (Jadesoturi, Finsko 2006, režie: Antti-Jussi Annila). Epický milostný příběh o boji mezi dobrem a zlem, ve kterém ve starověké Číně bojuje nešťastně zamilovaný šermíř Kaj (Tommi Eronen) o šanci žít se svou vyvolenou dívkou Ronjou (Krista Kosonen). To se mu splní, ale v úplně jiné době a na hodně vzdáleném místě: v dnešním Finsku. Minulost se prolíná s přítomností a pomalu odhaluje Kajovi jeho pravý původ, mimořádné schopnosti a osud.
Film dovedně spojuje finský národní epos Kalevala s čínskou mytologií a je poctou žánru kung-fu. Vizuálně působivý snímek byl dotvořen za použití speciálních efektů, jaké se v tvorbě finských umělců dosud neobjevily včetně propracovaných bojových scén. Film získal ve Finsku v roce 2007 dvě ceny Jussi: za nejlepší kostýmy (Anna Vilppernen) a za nejlepší hudbu (Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen).
Promítat se bude také
To nejlepší ze Severských filmových čtvrtků: Bratrstvo (Broderskab, Dánsko 2009, režie: Nicolo Donato). Bratrstvo vypráví příběh o nebezpečné lásce a hledání vlastní identity. Po zklamání ze zamítnutého povýšení v armádě se mladý voják Lars uchyluje k neonacistům vedeným charizmatickým Michaelem, a přestože se Lars s jejich ideologií zpočátku neztotožňuje, ke skupině se přidává. Michaelova pravá ruka, Jimmy, s Larsovým zapojením zprvu nesouhlasí, ovšem postupně se mezi oběma mladými muži vyvine tajný vztah. Jimmy se tak ocitá v bolestném dilematu mezi vlastními emocemi a loajalitou k neonacistické ideologii, která tento druh lásky tvrdě trestá.
V programu se dále chystá exkluzivní
Výběr ze Severských kraťasů (výběr pěti současných snímků z Finska, Dánska, Islandu, &Svédska a Norska). Jeden z nás spí (Sleeping Patterns, Finsko 2011, režie Hanna Lappalainen) je tanečním příběhem mladého manželského páru vyprávějícím o těžkostech společném soužití, nudě zažívané při vykonávání každodenních domácích prací i nezbytnosti vzájemné podpory.
Tady bydlí Jensen (Her bor Jensen, Dánsko 2010, režie Martin Strange-Hansen) líčí osudy sedmileté Sophie, která dostane vysněného křečka se jménem Jensen. Spolu s ním se však dozví i smutnou zprávu o rozchodu rodičů, kterému chce zabránit za každou cenu a právě křeček k tomu může posloužit jako účinný prostředek.
Srdce srdci (Heart to Heart, Island 2010, režie Vera Sölvadóttir) je vizuálně působivý snímek o lásce, hledání a o magické přitažlivosti mezi dvěma mladými lidmi. Dramatický snímek
Nikdy můj (Never Be Mine, &Svédsko 2006, režie Maria Tornberg) pojednává o jednom dni ze života frustrované neúspěšné herečky v den jejích třicátých narozenin. Jednu z hlavních rolí ve filmu ztvárnil
Alexander Skarsg?rd, známý z filmu
Larse von Triera Melancholie. Hravý snímek založený na kreslené knížce pro děti i dospělé
Hodná holka (Snill, Norsko 2006, režie Astrid Aakra) vypráví o Lussi, ve všech směrech hodné holce, která je tak dokonalá a tichá, až ji jednoho dne ostatní lidé přestanou vnímat a ona zmizí, proto je načase, aby se Lussi změnila...
Na NORDFESTU je připraven
miniprofil kultovního finského režiséra Aki Kaurismäkiho a jeho dvě díla o osudových láskách, sympatických vyděděncích, cti a naději: drama Světla v soumraku (Finsko, Německo, Francie 2006) a tragikomedie Le Havre (Finsko, Francie, Německo 2011).
Dále na NORDFESTU uvedeme
kvalitní severské tituly, které se s úspěchem objevily v našich kinech např.: komedii plnou absurdního humoru a svérázné poetiky
Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (&Svédsko, Norsko, Dánsko, Francie, Německo 2014, režie Roy Andersson), skvostná drsná dramata o partnerských vztazích a manželské krizi vyprávěná s černým humorem
Vyšší moc (&Svédsko, Francie, Norsko 2014, režie Ruben Östlund) a
Proti přírodě (Norsko 2014, režie Ole Giaever). Zastoupeny budou i další
divácké hity: jedinečná komedie nabitá černým humorem
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (&Svédsko 2013, režie Felix Herngren), romantický snímek
O koních a lidech (Island 2013, režie Benedikt Erlingsson), zábavný příběh ze Stockholmu 80. let o dospívání tří třináctiletých děvčat, o síle jejich přátelství a o nesmrtelnosti punku
My jsme nejlepší! (&Svédsko 2013, režie Lukas Moodysson) či oceňované drama od předního dánského filmaře
Thomase Vinterberga Hon (Dánsko 2012).
Jednotlivé vstupné na filmové představení činí 99 Kč.
Chybět nebudou ani
přednášky o cestování po zemích Severu a jejich kultuře, na které opět je vstup zdarma. Začátky přednášek v kině Evald jsou vždy v 17:30 hod:
12. 3. 2015 v 17:30 hod
Křížem krážem severním Norskem, přednáška Elišky Zoubkové a Adély &Símové ze Skandinávského domu
Cesta napříč severním Norskem, zemí rozeklaných hor, malebných fjordů a půlnočního slunce, povede posluchače z města Troms? až na poslední severní výspu Evropy na Nordkapp. Přednáška bude doplněna bohatým obrazovým materiálem.
13. 3. 2015 v 17:30 hod
Bláznivé finské sporty, přednáška Michala &Svece ze Skandinávského domu
V provozování bláznivých sportů nemají Finové na světě obdoby. Plavání v díře v ledu a mistrovství v saunování jsou ještě disciplíny poměrně známé. U fotbalu v bažině či na tajícím sněhu už se ale jeden podivuje... Finové jsou především světoví přeborníci v hodu do dálky, ale ne oštěpem. Soutěží se v hodu čímkoli, co je zrovna po ruce – holinkou, mobilním telefonem i stoličkou na dojení. Úspěšní soutěžící jistě nepohoří ani při zápolení ve volání dobytka. A pokud vám už jsou jednou blízké jazyky, můžete navštívit třeba mistrovství v mluvení finskými dialekty. Dáváte-li přednost blízkosti zvířat, nenechte si ujít soutěže v plácání komárů nebo sedání do mraveniště. Pokud jste spíše na kulturu, určitě se přihlaste do mistrovství světa ve hře na pomyslnou kytaru. A rozhodně nezapomeňte vzít svou drahou polovičku na světový šampionát v nošení manželek, tam teprve zjistíte, jak moc si svého partnera vážíte. Máte-li rádi drsnou zábavu, dostatek smyslu pro humor a soutěživého ducha, pak se ve Finsku rozhodně neztratíte!
17. 3. 2015 v 17:30 hod
Severské zábavní parky a pohádková městečka, přednáška Jitky Jindřiškové ze Skandinávského domu
Nejen v případech, kdy cestujeme s dětmi, uvítáme při svém putování po severní Evropě trochu oddechu a zábavy. Severské zábavní parky nepatří možná k těm největším na světě, věhlasu se ale dočkaly díky své propracovanosti, hravosti a důrazu na detail. Během přednášky navštívíme klasické zábavní parky s pouťovými atrakcemi jako dánské Tivoli nebo švédský Liseberg. Nevynecháme však ani vodní zábavní parky, zoologické zahrady či westernová městečka. Velkým fenoménem severské kultury je dětská literatura, jejíž obliba se odráží ve vytváření městeček věnovaných literárním postavičkám – světa Astrid Lindgrenové ve švédském Vimmerby, zemi skřítků muminů na ostrově u finského Naantali či město loupežníků z Veselíčka u jihonorského Kristiansandu.
Více informací o NORDFESTU najdete zde:
www.nordfest.cz