Darren Shan a jeho ZOM–B přichází
16.03.2015
Kateřina Müllerová
Literatura
Darren Shan je známý díky svým upířím a démonským sériím jako jsou například Sága Darrena Shana nebo Demonata. Tentokrát se ale vydal zase novým směrem. Jak se zvládne poprat s děsivými zombii, v jeho nové sérii Zom-B? Hrozivé útoky zombie jsou tady, nejdůležitější je přežít!
Život B Smithové je všechno jen ne normální. Otec je alkoholik, rasista a tyran, který pro ránu rozhodně nejde daleko. Její matka svým chováním zapadá přesně do tabulek týraných žen a otce nikdy neopustí. Aspoň že má B skvělou partu kamarádů, kteří se za ni postaví v každé bitce a jsou pro jakoukoliv špatnost.
Když internet zaplaví videa zachycující běsnění zombii v Irsku, B s přáteli se na ně dívají skepticky a smějí se, že je to nová reklama na film. Brzy se ovšem sami na vlastní kůži přesvědčí, že opak je pravdou, a to už jim do smíchu nebude. Teď začíná boj o život, nebo spíš o svůj mozek?
"Během té nejtemnější a nejděsivější noční hodiny se mrtví vrátili do života a zaplavili vesnici Pallaskenry jako smrtonosné hejno strašlivých kobylek. Ty šťastnější zavraždili ve spánku, rozrazili jim lebky a vysáli jejich mozky. Ostatní potkal mnohem hrozivější osud." Str. 9
Ačkoliv chtěl Darren Shan vždy být spisovatelem, začal psát ve svém volném čase až v pubertě. Svůj první psací stroj si koupil ve 14 letech a hned začal psát spousty krátkých příběhů a komiksových stripů a rozepsal i několik nikdy nedokončených knih. Prvního literárního úspěchu se dočkal již v 15 letech, kdy vyhrál soutěž o televizní scénař pro RTE v Irsku s jeho černou komedií A Day in the Morgue (Den v márnici).
Když mu bylo 17, dokončil svůj první kus Mute Pursuit (Němé pronásledování) - futuristický mix mezi Terminátorem a The Dark Tower Stephena Kinga. Přestože nebyla nikdy publikována, zúročil svoji spisovatelskou zkušenost a začal se v následujících letech více soustředit na psaní knih a opustil styl krátkých příběhů - začal experimentovat s různými nápady, žánry, délkami a styly.
Jelikož jde o mé první setkání s tvorbou Darrena Shana, jsem trochu na rozpacích. Dosti mě překvapilo, jak se autor dokázal vcítit do pocitů rozpolcené adolescentky a také jak moc do knihy ZOM–B vsunul problémy etnických menšin a emigrantů. Rozhodně nemohu říci, že by kniha byla špatná. Je plná filozofických úvah o rasismu a také myšlenek dívky, jež hledá sama sebe a rozhoduje se, co je správné, co je lidské a čemu má věřit.
A tady je možná kámen úrazu. Hned prologem vám Darren Shan vyrazí dech. Děsivé, nechutné a šokující scény dokáže napsat přímo bravurně a vy čekáte se zatajeným dechem, co přijde dál. No a ono už toho moc nepřijde, většina knihy se velmi obratně zaobírá již zmíněnými tématy a děsivé zombie jsou spíš jen tak na okraji příběhu. Opravdu vychutnat si je může čtenář až ke konci, který je opět děsivý, nechutný a šokující, přesně tak jak si tvorbu Darrena Shana představujete.
ZOM–B rozhodně není knihou, kterou byste měli odložit. Ovšem pokud ji začnete číst s tím, že si užijete hororový příběh plný mrazivých scén, mohli byste být zklamáni. Jde spíš o velmi čtivý příběh plný filozofování a politických témat. Jsem velmi zvědavá, kam se bude kniha dále ubírat. A to nejen kvůli tomu, že závěr je šokující a Darren Shan nechal spousty nezodpovězených otázek.
Darren Shan: ZOM-B
CooBoo, 2015
216 stran, 199 Kč