Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Karel Pexidr: Člověk, tvor neznámý

19.03.2015   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Karel Pexidr: Člověk, tvor neznámýJUDr. Karel Pexidr z Plzně a Vícova u Přeštic je renesanční osobností a stále fit, i když loni oslavil pětaosmdesátiny (pravda, takovému cestovateli Miroslavu Zikmundovi, plzeňskému rodáku, je ještě o deset let víc a točí filmy).

V září 2014 Pexidr přednášel v Cambridge, rok předtím navštívil z obdobné příčiny Boston (USA) a roku 2012 pobyl pro změnu v Oxfordu. Sešli jsme se spolu v předzahrádce restaurace poblíž plzeňské Konzervatoře, a zatímco obědvající odpovídal, mimojdoucí (docela náhodou i včetně básníka Josefa Hrubého) se zastavovali a vždy s námi něco málo prohodili. Karel Pexidr měl dobrou náladu. Kdysi holdoval tenisové čtyřhře, ale dnes už spíš jen dvojhře. V den rozhovoru se ovšem věnoval jinému želízku. Vlastní hudební nadaci, kterou založil počátkem tohoto milénia. Je také renomovaným skladatelem víc než sta hudebních děl.
Trávívá čas na svém statku Vícov u Přeštic, ale minimálně na dva dni v týdnu se vracívá do Plzně. Vystudoval kdysi a ještě poctivě práva na Univerzitě Karlově a působil v souvisejících profesích. Teprve po Listopadu začal i přednášel na Západočeské univerzitě, a to filosofii. Je i autorem odborných knih Psychologie a gnozeologie, Kosmologie z pohledu filosofa, Kauzalita či Filosofie pro každého, v ranku beletrie má na kontě čtyři sbírky povídek, za jednu z nichž dostal Cenu Bohumila Polana, vydal také sbírky veršů, knihu bajek, tituly z oblasti non-fiction a cestopis z Kalifornie. Avšak do zmíněného roku 1989 bylo jeho dílo fakticky nepublikovatelné.
 
Jakou náplň měl váš sedmidenní pobyt v Anglii, Cambridge?
Měl jsem tam tři projevy. I proto, že erudovaná Mgr. Pavla Váňová z Brna přeložila do angličtiny mou knihu Člověk, tvor neznámý. Tu korigovala další překladatelka, Janice Forry, Američanka žijící u nás. Anglicky vydám anglicky i knihu Filozofické aforismy. Na Ostrovech jsem se právě setkal i se svou nakladatelkou.

Svá vystoupení v angličtině jste předčítal?
Ne. Zvládl jsem to spatra, bez mikrofonu. Vyjdou však zčásti v bulletinu, vše v rámci International Congress on Arts, Communnications, Science and Technology. Uspořádali nám i výstavu. Potkávali se tam hosté z celého světa včetně třeba ministra z Angoly. Od nás se ovšem etablovali ještě lékař Pavel Novosad a jeho paní. Měl jsem také příležitost pohovořit o další své činnosti a životě, Můj třetí projev se měl týkat potřeby míru. Zajistit mír není v silách nynějšího pokolení, ale zdůraznil jsem, že je třeba dlouhodobě usilovat o zvýšení psychické a rozumové potence ve všech civilizačních oblastech. Jen to vede k všestrannému mírovému konsensu. A že to jde minimálně v malém mezinárodním seskupení, ukázala právě sdělná atmosféra v Cambridge vládnoucí.

Jakým způsobem jste byli ubytováni?
Já v Queens Colledge. Je to honosná stavba ze 16. století, nefalšovaná anglická gotika.

V Bostonu roku 2013 to asi bylo jiné, že...
Ano. Prezentoval jsem ostatně víc hudbu. Pár svých CD jsem věnoval i jednomu japonskému lékaři a letos mi za to jako pozornost přinesl komplet Beethovenových symfonií v Lisztově klavírní úpravě, v provedení své dcery, profesionální koncertní umělkyně.

A uspěl jste i v Oxfordu (2012)?
Předvedl jsem tam některé své skladby. Oxford je tradičně zaměřen humanitněji, v Cambridge jde více o přírodovědu. Já sám měl dojem, že je v Oxfordu vše více roztroušeno po městě a ne tak koncentrováno jako v Cambridge. Jo, a víc mi tam chutnalo.

V Cambridge ne?
Ne. Ke konci pobytu jsem se už snažil jíst co nejméně, a tak si to vynahrazuji i tady u Konzervatoře.
Zdroje foto knih: www.kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Čtenár - 12.2.2017 - 18:43

Sláva
Za chvíli se dozvíme, že vymyslel i ruchadlo. Opravdu k popukání.


Od: Čtenár - 12.2.2017 - 19:24

Myslím
že tento velikán byl dokonce vybrán i na misi na Mars, kde bude Marťanům přednášet o západočeském umění. Mezi hlavní sponzory této mise patří jeho pro něj štědrá nadace. Škoda, že někteří opravdu nadaní západočešští housloví virtuosové nemají ani na kalafunu. To se to hýří a dělá se sláva financovaná z vlastních zdrojů. Snad se časem objeví i fanoušci. Zatím je prognóza taková, že pro příštích 500 let bude tento západočeský umělec lidem nepochopen, ba dokonce zapomenut bez toho, aniž by byl vůbec objeven. Každopádně nás informujte o dalších akcích, např. zda nemá v úmyslu zúčastnit se mistrovství světa v krasobruslení. Na tomto západočeském všeumělci mě fascinuje ta urputná snaha proslavit se v čemkoliv za jakoukoliv cenu. Je to člověk prosazující nový filozofický směr, tzv. jájismus.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.7439 s