Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 25.4.2025, svátek má Marek 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Karel Pexidr: Člověk, tvor neznámý

19.03.2015   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Karel Pexidr: Člověk, tvor neznámýJUDr. Karel Pexidr z Plzně a Vícova u Přeštic je renesanční osobností a stále fit, i když loni oslavil pětaosmdesátiny (pravda, takovému cestovateli Miroslavu Zikmundovi, plzeňskému rodáku, je ještě o deset let víc a točí filmy).

V září 2014 Pexidr přednášel v Cambridge, rok předtím navštívil z obdobné příčiny Boston (USA) a roku 2012 pobyl pro změnu v Oxfordu. Sešli jsme se spolu v předzahrádce restaurace poblíž plzeňské Konzervatoře, a zatímco obědvající odpovídal, mimojdoucí (docela náhodou i včetně básníka Josefa Hrubého) se zastavovali a vždy s námi něco málo prohodili. Karel Pexidr měl dobrou náladu. Kdysi holdoval tenisové čtyřhře, ale dnes už spíš jen dvojhře. V den rozhovoru se ovšem věnoval jinému želízku. Vlastní hudební nadaci, kterou založil počátkem tohoto milénia. Je také renomovaným skladatelem víc než sta hudebních děl.
Trávívá čas na svém statku Vícov u Přeštic, ale minimálně na dva dni v týdnu se vracívá do Plzně. Vystudoval kdysi a ještě poctivě práva na Univerzitě Karlově a působil v souvisejících profesích. Teprve po Listopadu začal i přednášel na Západočeské univerzitě, a to filosofii. Je i autorem odborných knih Psychologie a gnozeologie, Kosmologie z pohledu filosofa, Kauzalita či Filosofie pro každého, v ranku beletrie má na kontě čtyři sbírky povídek, za jednu z nichž dostal Cenu Bohumila Polana, vydal také sbírky veršů, knihu bajek, tituly z oblasti non-fiction a cestopis z Kalifornie. Avšak do zmíněného roku 1989 bylo jeho dílo fakticky nepublikovatelné.
 
Jakou náplň měl váš sedmidenní pobyt v Anglii, Cambridge?
Měl jsem tam tři projevy. I proto, že erudovaná Mgr. Pavla Váňová z Brna přeložila do angličtiny mou knihu Člověk, tvor neznámý. Tu korigovala další překladatelka, Janice Forry, Američanka žijící u nás. Anglicky vydám anglicky i knihu Filozofické aforismy. Na Ostrovech jsem se právě setkal i se svou nakladatelkou.

Svá vystoupení v angličtině jste předčítal?
Ne. Zvládl jsem to spatra, bez mikrofonu. Vyjdou však zčásti v bulletinu, vše v rámci International Congress on Arts, Communnications, Science and Technology. Uspořádali nám i výstavu. Potkávali se tam hosté z celého světa včetně třeba ministra z Angoly. Od nás se ovšem etablovali ještě lékař Pavel Novosad a jeho paní. Měl jsem také příležitost pohovořit o další své činnosti a životě, Můj třetí projev se měl týkat potřeby míru. Zajistit mír není v silách nynějšího pokolení, ale zdůraznil jsem, že je třeba dlouhodobě usilovat o zvýšení psychické a rozumové potence ve všech civilizačních oblastech. Jen to vede k všestrannému mírovému konsensu. A že to jde minimálně v malém mezinárodním seskupení, ukázala právě sdělná atmosféra v Cambridge vládnoucí.

Jakým způsobem jste byli ubytováni?
Já v Queens Colledge. Je to honosná stavba ze 16. století, nefalšovaná anglická gotika.

V Bostonu roku 2013 to asi bylo jiné, že...
Ano. Prezentoval jsem ostatně víc hudbu. Pár svých CD jsem věnoval i jednomu japonskému lékaři a letos mi za to jako pozornost přinesl komplet Beethovenových symfonií v Lisztově klavírní úpravě, v provedení své dcery, profesionální koncertní umělkyně.

A uspěl jste i v Oxfordu (2012)?
Předvedl jsem tam některé své skladby. Oxford je tradičně zaměřen humanitněji, v Cambridge jde více o přírodovědu. Já sám měl dojem, že je v Oxfordu vše více roztroušeno po městě a ne tak koncentrováno jako v Cambridge. Jo, a víc mi tam chutnalo.

V Cambridge ne?
Ne. Ke konci pobytu jsem se už snažil jíst co nejméně, a tak si to vynahrazuji i tady u Konzervatoře.




Zdroje foto knih: www.kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Čtenár - 12.2.2017 - 18:43

Sláva
Za chvíli se dozvíme, že vymyslel i ruchadlo. Opravdu k popukání.


Od: Čtenár - 12.2.2017 - 19:24

Myslím
že tento velikán byl dokonce vybrán i na misi na Mars, kde bude Marťanům přednášet o západočeském umění. Mezi hlavní sponzory této mise patří jeho pro něj štědrá nadace. Škoda, že někteří opravdu nadaní západočešští housloví virtuosové nemají ani na kalafunu. To se to hýří a dělá se sláva financovaná z vlastních zdrojů. Snad se časem objeví i fanoušci. Zatím je prognóza taková, že pro příštích 500 let bude tento západočeský umělec lidem nepochopen, ba dokonce zapomenut bez toho, aniž by byl vůbec objeven. Každopádně nás informujte o dalších akcích, např. zda nemá v úmyslu zúčastnit se mistrovství světa v krasobruslení. Na tomto západočeském všeumělci mě fascinuje ta urputná snaha proslavit se v čemkoliv za jakoukoliv cenu. Je to člověk prosazující nový filozofický směr, tzv. jájismus.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1381 s