Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Příběhy opředený život A.J.Fikryho

23.03.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příběhy opředený život A.J.Fikryho"Žena zabije manžela mraženou jehněčí kýtou a následně se zbraně zbaví tak, že ji naservíruje policistům". Tak prosím tato povídka v úvodu knihy Příběhy opředený život A.J.Fikryho  je naprosto odzbrojující.
Ne snad kvůli té kýtě, ale z naprosté samozřejmosti, s kterou je čtenáři naservírováno nikterat skopové, ale podivuhodný příběh jednoho životního ztroskotance a jednoho nalezence.

A. J. to neměl v životě jednoduché. Ač rodilý Američan, tak míšenec. Jeho život je neustále plný cynismu, těžkého sarkasu a někde v hloubi i bolesti. 
Ztratil to nejdůležitější, naději. Vše, co je běžné, nemusí být až tak samozřejmé, nemyslíte? A.J. tuto krutou pravdu zjistil poměrně brzy. 
Žil si svůj nalinkovaný život, vlastnil malé knihkupectví, měl ženu a nejenom to, žil. Vše ztratil během jednoho večera. Tedy ne vše, ale jedinou bytost, kterou miloval, svoji ženu.
Předem připraven utopit svůj nanicovatý život pravidelným upíjením levného vína a mraženým jídlem nevalné chuti, se utvrzuje, že není nic, co by chtěl a bohužel ani to, co by nechtěl. Přežívá.
Vše se změní ve chvíli, kdy mezi regály najde Mayu. Malé zjevení, které osud a úřady přiřknou právě tomuto ztroskotanci.
 
"Amelia Lomanová si na trajektu z Hyannisu na ostrov Alice lakuje nehty nažluto, a zatímco čeká, až jí zaschnou, pročítá letmo poznámky po svém předchůdci. „Knihkupectví Ostrov, roční obrat přibližně 350 000 dolarů, z toho většina v létě díky dovolenkářům,“ zapsal si Harvey Rhodes. „Padesát pět metrů čtverečních prodejní plochy. Kromě majitele bez zaměstnanců na plný úvazek. Dětské oddělení miniaturní. Webová propagace v plenkách. Schopnost oslovit místní – nevalná. Sortiment klade důraz na náročnější literaturu, což by nám vyhovovalo, jenomže Fikry má dost osobitý vkus a bez Nic nemůžeme doufat, že by zákazníkům něco sám doporučoval. Má štěstí, že Ostrovu nikdo nekonkuruje.“

Že se jedná o stokrát omílané téma? Ano, jedná, ale to neznamená, že to nemůže fungovat. Sedíte nad knihou a v první chvíli se necháte velice nenápadně vtáhnout během několika málo stran do příběhu. Nečekejte nic hlubokomyslného. Také si nikdo ani na to nehraje. A možná vás právě toto jemně dojemné představení zasáhne víc, než byste předpokládali. Všem, kterým je blízký cynismus skrývající všechny pochybnosti nitra, budou touto knihou mile překvapeni. Listujete v ní a přistihnete se, jak se usmíváte a tiše pokyvujete. Ono to funguje!
Sice by realita v případě adopce i chování dvouletého dítěte byla trošku jiná, myslím ale, že to lze prominout. Neustálé pašování názvů knih do celého příběhu je čas od času také násilné. Jedná se však o velmi jemné vady na kráse.
Jsou i místa, kdy Zevinová lehce zakulhá coby autorka. Lze však i to prominout, potencionál je vidět. Snad možná by neuškodilo příběhu dát časově menší období a ponořit se hlouběji do všech rozehraných emocí či vztahů. Místy zůstává pocit určitého zjednodušení. 
Kniha má i tak příjemné rozpoložení a jako čtenář mohu říci, že v případě naladění rozhodně nezklame.

Příběhy opředený život A.J.Fikryho
Gabrielle Zevrin
Argo, 2015 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s