Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Není Jirásek jako Jirásek

04.04.2015   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Není Jirásek jako JirásekBohemista a docent Západočeské univerzity Bohumil Jirásek (nar. 15. 1. 1931 v Pavlíkově u Rakovníka) žije od roku 1965 v Plzni. Příjmením připomene klasika, ale zrovna tak tím, že píše vedle odborných prací beletrii. Mj. je autorem Dějin literatury v západních Čechách (1890-2006) a „lidský úděl mu připadá příliš krátký, než aby nastal čas a prostor o jeho smyslu dlouze rozjímat,“ napsal o něm kritik Vladimír Novotný. „Co potom s tím? Leda žít s vědomím nevyzpytatelných tajemství a tajností našeho živobytí. Vždyť kolikrát nezbývá než bloudit a tápat a stejně nikam nedojít.


Přihodilo se vám někdy něco v souvislosti s vaším příjmením, které je i jménem klasikovým?
Pokud jde o Aloise Jiráska, četl jsem od klukovských let rád jeho díla a stále si jej vážím, a to bez ohledu na proměny režimů a postojů k němu, i včetně dnes už kuriózních doslovů Zdeňka Nejedlého. Jako klukovi mi asi dělalo dobře, když mě kamarádi humorně oslovovali Lojzíku, a později jsem jednou zaregistroval, že student přečetl pod vlivem povinnosti poznat klasika omylem mou knihu.

Léta bohužel plynou a vy jste omezil práci ve škole. Bylo psychicky náročné ono omezení či ona?
Přiznám, že mi bylo milé úplné neukončení, ale jen milosrdné omezení mé výukové činnosti. Takže ještě s radostí paběrkuji.

Co to paběrkování představuje?
Učím v průměru dvě hodiny týdně. Mám přednášku a seminář. To, co člověk rád dělá celý život (v mém případě tomu brzy bude už šedesát let), se těžko dá nahradit jinou činností. Ale měl jsem štěstí, že už jsem se léta zabýval i vlastní literární tvorbou, která není pro mě náhradou, nýbrž paralelní činností. Přináší mi radost. Nic víc, ale i to je milé.

Vzpomínám, že váš přítel profesor Viktora měl svého času mírné, avšak výhrady k tomu, že jste při svém postu též beletristou. Našel jste proti tomu argument?
Pokud měl můj přítel výhrady k mé beletristické činnosti, měl je vždy ke každému literárnímu vědci, ale já se domnívám, že nejsou oprávněné.

Protože i literární badatel smí produkovat beletrii a fejetony do novin?
Ano. O výtvarném nebo hudebním vědci se přece také předpokládá, že umí komponovat, což se oceňuje. Nejen tedy toleruje. Proč by se proto měla stavět hranice v literární oblasti? F. X. &Salda byl kritikem, básníkem, prozaikem, dramatikem... Jistě, nejvíce je chápán a uznáván jako kritik. Se shovívavostí nebo dokonce despektem bývají pronášeny připomínky k další jeho činnosti, ale... Poezie, kterou psal, si nesmírně vážil už velký básník František Halas. A přece ji mnozí z lidí, co ji možná ani neznají, odsoudí. Proč? Asi jen proto, že se zdá moudré být chytřejší než &Salda. Ne, nemám zapotřebí argumentovat proti výtkám o uplatnění v umělecké oblasti, protože tady by jediným argumentem mělo zůstat dílo.

Vydal jste knihy jako "Loučení po západu slunce", monografie "Ladislav Stehlík" a „Mezi slovy, obrazy a hudbou (Josef Hrubý)“ i tituly Plzeňský kalendář, Plzeňské fejetony, Tíha, Snad někam dojdu, Z obecní kroniky... a část novely Úskalí. Máte však, jak vím, doma dosti nevydaných prací. Jsou dokončeny?
Ano. A mám je všechny rád, i když odpočívají ve tmě zásuvek. Uvedu teď alespoň jejich tituly: Úvoz, Osud tvůj, Mlčení, Osud na dlani, Záblesky, Lesní vzduch, Úskalí, Čas života, Soumrak, Ufony nad Kbely, Než odejdu, Ticho po mlčení aneb Dny poté a Osudová (poéma).

A co nějaká nevydané odborná práce?
Tou je monografie Miloslav Nohejl. Také stať Málo známé činnosti Karla Matěje Čapka-Choda a ještě něco by se našlo. Píši z nutkání tvořit. Píši i pro radost. Nemám ale bohužel prostředky sám si financovat vydání rukopisů. Tak je snad jednou převezme zdejší archiv, který o ně už před léty projevil zájem.

Co říkáte současné činnosti Střediska západočeských spisovatelů, jehož jste dlouholetým členem?
Přiznám, že zatím nejsem informován o činnosti nového výboru, jeho složení (Markéta Čekanová, Daniela Kovářová, Jiří Hlobil, Karel Pexidr, Alena Vávrová) však ve mně budí naději! Ale domnívám se, že také minulý výbor udělal v rámci možností hodně užitečné práce pro vydávání knih západočeských autorů i pro organizování kulturních akcí, a tuším, že Středisko jako takové dokázalo pro své členy a nejen pro ně udělat více než celá česká Obec spisovatelů.

Zdalipak vám některý zdejší spisovatel přirostl k srdci výrazněji?
Z plzeňských mám nejblíže k Josefu Hrubému, který svou tvorbou přesahuje rámec regionu a řadí se mezi nejlepší současné české básníky. Žije tu však i řada dalších talentovaných autorů.

Je tedy Plzeň vskutku městem kultury, jak se teď bude prezentovat?
Těžko se odpovídá, vždyť ono vymezení obsahuje řadu kulturních oblastí, specifik a aktivit.

Co tedy jen z hlediska knižní kultury?
Z toho pohledu bych přál spisovatelům víc možností, zájmu i... Vím, že vše je spojeno s financemi, a mám tedy i neskromné přání, aby kulturní Plzeň vzkvetla také v rámci oné akce.
Výhledově však i mimo ni a zřetelně také v oblasti literatury.

Foto obálky: databazeknih.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0197 s