Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak psát sci-fi aneb Jan Vavřička a jeho knihy

06.04.2015   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak psát sci-fi aneb Jan Vavřička a jeho knihyJan Vavřička je nadšený scifista, propagátor žánru, fanoušek scifi filmů a autor ceněných povídek. Získal například 1.místo v soutěži Zlatá zebra 2010, 1.místo v soutěži O loutnu barda Marigolda 2002 a 1.místa v soutěži O stříbřitě lesklý halmochron 2001 a 2002. Díky příběhu V Bruselu přistáli mimozemšťané napsaném anglicky se stal i vyslancem Becherovky v Londýně (2004).

V roce 2010 vydal sbírku Vostrá pohoda s ilustracemi Petra &Srédla a chytá sbírku Vostrá krása (http://www.sredl.eu/projekty/vostra-krasa/). Český rozhlas natočil a odvysílal roku 2010 adaptaci jeho povídky Skokan. Jan Vavřička je členem Akademie science fiction, fantasy a hororu a provozuje sci-fi portál www.Vanili.cz, který zobrazuje dvě stě tisíc stránek měsíčně. Dohlíží na rozvoj obsahu tohoto webu a fanouškům fantastiky se snaží nabízet zábavu, zajímavé informace a aktuality, rozhovory, literární soutěž, soutěž výtvarnou, databázi nejlepších scifi filmů, scifi filmy ke shlédnutí zdarma atd. Pracuje jako specialista online marketingu ve společnosti UNIWEB, více i na http://www.vanili.cz/scifi/scifi-povidky/jan-vavricka/. Položil jsem Janu Vavřičkovi několik otázek.

Jak vy sám vnímáte příběhy ve své nové knize v porovnání s knížkou předchozí?
Povídky v připravované knize Vostrá krása budou žánrově stejné jako povídky v mé sbírce Vostrá pohoda (ilustrace Petr &Srédl): jde o krátké scifi příběhy, do kterých se snažím zakomponovat napětí, akci a také humor a překvapení. V nové knížce se pokusím o větší tempo a přímočarost příběhů, které budou doplněny o ilustrace českých a zahraničních malířů. Nová sbírka povídek Vostrá krása se však liší především svým posláním: Se spoluautorem knížky, malířem Petrem &Srédlem jsme se dohodli, že veškerý zisk z prodeje věnujeme sdružení Krása v srdci, které již několik let pomáhá těm, kteří pomoc potřebují více než my. Proto i název knihy! Odpovídá účelu našeho mezinárodního charitativního projektu http://www.sredl.eu/projekty/vostra-krasa/.

V antologii Na konci apokalypsy (2014), kterou sestavil Ivan Adamovič, jste se ocitl ve výběrové bibliografii české sci-fi mezi ryzí science fiction. Ale jaký je váš názor na ty fantaskní povídky, které nejsou takzvaně „hard“?
Zastávám na dělení žánru science fiction na podžánry stále stejný názor: Je jedno, do jakého subžánrové šuplíku povídku zařadíme; nejdůležitější je emoční lis. A ten čtenáře musí při čtení povídky drtit a vymačkat z něj upřímné slzy smíchu či pláče.

Stále máte i stejného ilustrátora?
Ano. Opět plně důvěřuji talentovanému Petrovi &Srédlovi, přičemž v knize budou také obrazy od dalších malířů a malířek nejen z ČR. Změnou oproti předchozí knížce naopak bude větší kvalita zpracování obalu, aby měli kupující či dražitelé větší radost ze získání publikace a přispěli sdružení Krása v srdci co největší částkou.

Napadají vás nějaké vaše charitativní, ale hlavně literární vzory?
Ondřej Neff, Josef Pecinovský, Isaac Asimov, Orson Scott Card a G. R. R. Martin.

Bude vaše kniha křtěna?
Má více podporovatelů a bude mít i více kmotrů v různých regionech, takže plánujeme i více benefičních křtů v různých městech, aby se podařilo vybrat co nejvíce peněz pro sdružení Krása v srdci.

Lze si představit rovněž filmovou verzi některých vašich povídek? A pokud ano, u kterých byste sis to představoval sám a nejvíc?
Představa je to velmi lákavá a rozhodně není nereálná. Český rozhlas už vytvořil podle mého názoru velmi povedenou adaptaci povídky Skokan z knížky Vostrá pohoda a dokáži si představit i akční scifi film se stejným dějem i názvem.

Foto obálky: http://www.sredl.eu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0282 s