Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MUŽ VE STÍNU – TV tip - Není radno si zahrávat s mocnými

06.01.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MUŽ VE STÍNU – TV tip - Není radno si zahrávat s mocnýmiPolitický psychothriller slavného oscarového režiséra Romana Polanského, který za tento snímek získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Pohled do světa mocných, kteří podle médií ovládají tento svět, ale – jak se ukáže – oni sami jsou řízeni…Autor temných filmů jako ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO, DEVÁTÁ BRÁNA či válečného dramatu PIANISTA se před šesti lety pustil do žánru thrilleru. Přináší napínavý příběh bezejmenného spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra Adama Langa. Velice brzy se ukáže, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet, což poznal na vlastní kůži pisatelův předchůdce. Ve složité síti politických i osobních intrik se musí spisovatel rozhodnout, zda najít pravdu nebo riskovat vlastní život.
 

Film vznikl podle úspěšné knihy DUCH Roberta Harrise (česky 2009 v Knižním klubu). Už autor (60letý historik), známý tím, že pro své historické romány (POMPEJE, IMPÉRIUM) vždy pečlivě studuje rešerše, se netajil, že v románu naráží na premiéra Tonyho BLAIRA. Byl nejprve jeho nadšeným stoupencem, ale později byl rozčarován ze způsobu, jakým se angažoval ve válce v Iráku. Proto opustil svůj žánr historického románu a pustil se do ironického a svěžího příběhu ze zákulisí vysoké politiky i spisovatelského a vydavatelského žemesla. Přesto říká : "Když jsem začal psát, obrázek Tonyho Blaira se rozplynul a já vytvořil – doufám – univerzální politickou postavu.”  Pikantní je na tom fakt, že v témže roce jako film skutečné paměti Tony Blaira v Anglii vyšly pod názvem Jourtney - CESTA - kdo byl "duchem" který je dal dohromady nebylo uvedeno, ani jaké byly jeho osudy při psaní.

Proč slovo "duch" v originálním titulu filmu? "Ghost writer" - DUCH je česky něco jako námezdný psavec, pisálek - v jiných jazycích - ruština, francouzština, italština, španělština - literární negr, pisatel, jehož si můžete najmout, aby něco napsal za vás - od projevů, odborných článků až po životopisy a paměti. 

Film označovaný jako thriller je postaven na inteligentních dialozích a atmosféře s pocitem všudypřítomné paranoie. Záměrně je volen neosobní, chladný a odcizený dojem k čemuž přispívají i studené interiéry rozlehlé vily. Námět o tom, že i mocný muž může být ovlivňován, chcete-li „řízen“ - vlastní manželkou a ta je zase naverbována americkou rozvědkou CIA může působit pro někoho až nevěrohodně, ale filmu se nedá upřít dokonalé gradování napětí a výrazová působivost.

 
Vévodí mu skvělé herecké obsazení:
Nájemného pisálka, kterému jde o honorář (a později i o život) ztvárnil Ewan McGregor (v době natáčení osmačtyřicetiletý Skot známý např. z filmů MĚLKÝ HROB, TRAINSPOTTING, SAMETOVÁ EXTÁZE, ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN, MISS POTTER, MUŽI CO ZÍRAJÍ NA KOZY či HVĚZDNÉ VÁLKY).
Nesnesitelně arogantního a chladného expremiéra vytvořil tehdy dvaašedesátiletý Pierce Brosnan /jeden z James Bondů (DNES NEUMÍREJ) a elegán v řadě dalších filmů ( KLUB VYDĚRAČŮ, AFÉRA THOMASE CROWNA, ROZPOUTANÉ PEKLO a TRÁVNÍKÁŘ - zazářil také v MAMA MIA/ -  dnes jeden z nejlépe placených herců Hollywoodu. Pierce Brosnan si přečetl román a přitahovala ho spletitost a komplikovanost příběhu a postav. Tohle není jen politický thriller. Má to příchuť Shakespeara a jeho tragédií."

 Ve filmu potkáváme dvě ženy z politikova světa, asistentku Amelii ztvárněnou Kim Cattrallovou a choť Ruth s tváří Olivie Williamsové, tu jí však měla propůjčit démonická Tilda Swinton. Roli Ducha odmítl Hugh Grant a po odložení filmu odstoupil i Nicholas Cage, řada tedy přišla na Ewana McGregora.

Foto: sms.cz, kfilmu.net, vk.com, topzine.cz
************************************
MUŽ VE STÍNU
(The Ghost. The Ghost Writter)
Francie, SRN, Velká Británie 2009
Režie Roman Polanski
uvádí Prima Max ve středu 11. ledna od 20,00 hodin a ve čtvrtek 12. ledna od 17,25 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0224 s