Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Daniel Glattauer: Není zač

13.04.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Daniel Glattauer: Není začDaniel Glattauer na literární scéně v České republice rozhodně není žádným nováčkem, mohli jste si od něj již přečíst bestseller Dobrý proti severáku, jeho pokračování Každá sedmá vlna, či román Navždy tvůj. Všechny Danielovy fanoušky zajisté tedy potěší vydání jeho nejnovějšího titulu Není zač, který svým úžasným suchým humorem a cynismem vystupujícím na každé ze stran, uhrane i toho, kdo k tomuto vídeňskému spisovateli zatím žádné sympatie nechová – a já jsem toho důkazem.

Gerold Plassek je 43 letý žurnalista píšící dle svého názoru pro ne zrovna reprezentativní plátek, kam přispívá krátkými články o sociálních výjevech každodenního vídeňského života. Tím svým proplouvá sám, společnost mu občas zajistí pár přátel, v obvyklejších případech však alkohol, kterého nemá nejen vůli, však ani řádný důvod se zřeknout. Žádnými plány ohledně budoucnosti se nezabývá a s přežíváním ze dne na den se již spokojil.

Osud mu však do cesty postaví 14 letého Manuela, o jehož několikaměsíční hlídání ho z důvodu nadcházející lékařské kariéry v Somálsku poprosila dávná známá. Ani jeden není situací nadšen, Gerold navíc zprvu nevidí žádný rozumný důvod, proč by se o syna své bývalé přítelkyně měl starat, ta mu však důvod dá, a pádný – Manuel je totiž Geroldovým synem. Ač by se mohlo zdát, že si k sobě cestu nenajdou, postupem se jejich vztah začne prohlubovat a z velké části za to vděčí i jedné dobročinnosti spojené s Geroldovou prací – kdy se jedna z jeho obvyklých zpráviček pro bezplatné noviny začne dostávat do centra dění.

Gerold v ní psal o zhoršující se situaci v jedné z nocleháren pro bezdomovce, která se zapříčiněním zvyšujících se finančních nároků bude muset uzavřít. Čirou náhodou po vydání novin s Geroldovou notickou dostane noclehárna finanční příspěvek ve výši 10 000 eur v obálce, kde se však nachází ještě jedna věc – přiložený článek o oné noclehárně z pera Gerolda. Dar to navíc není poslední, a neboť všechny souvisí výhradně s články Geroldovými, on sám si vyjma svého postupu v kariéře a stoupající oblíbenosti v očích všech Vídeňanů začne uvědomovat, že to vše nemůže být jen prostá náhoda.

Příběh o snaze o zjištění, kdo se za oním dobrodincem skrývá, je podán velice jednoduchým a nenáročným stylem, jehož způsob si autor dokáže udržet až do poslední stránky. Děj, který autor vystavěl na skutečné události, je protkán i postupným budováním mezilidských vztahů, řešením sociálních problémů, stupňujícím se optimismem, a svým napínavým spádem od něj nebudeme moct - ba ani chtít - odejít.

Jedná se o zázračně dojemné, byť stále velice pohodové a jednoduché literární dílo, u kterého se budeme zabývat rozvojem osobnosti a života samotného. Jak totiž sledujeme příběh Gerolda, který se pomalu vymaňuje z role, která mu byla určena, a snaží se začít žít lepším z životů, nezbývá nám než sám začít přemítat nad tím naším životem a tím, kam to v něm vlastně směřujeme, a zda bychom nemohli udělat něco pro to, abychom šli lepší cestou.

Ač jsem čtenář náročný, jednou za čas si lehký příběh přečtu s chutí, a kdyby všechny byly obdobného rázu jako ten Danielův, myslím, že bych je četla mnohem častěji než jen občas. Není zač je výtečný román bravurně napsán, který zahřeje u srdce a začneme díky němu věřit, že dobro mezi námi je, a že ho je přehršle. Doporučuji všem nenáročným milovníkům humoru, těm, kteří rádi odkrývají tajemství, navíc však i lidem, jež se potřebují ujistit, jak dobrý svět ten náš ještě je.

Není zač
Autor: Daniel Glattauer
Nakladatelství: Host, 2015
Překladatel: Iva Kratochvílová
Počet stran: 303
Vazba: vázaná s přebalem
 
Více informací o knize na stránkách nakladatelství Host
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0201 s