Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


RIPLEYHO HRA – TV tip – jak rozehrát nebezpečnou hru

17.04.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

RIPLEYHO HRA – TV tip – jak rozehrát nebezpečnou hruMilovníci detektivního žánru si již dávno oblíbili knihy Patricie Highsmithové. Tim Ripley je postavou jejích pěti knih, z nichž již tu první TALENTOVANÝ PAN RIPLEY jsme si mohli přečíst i zhlédnout její filmovou podobu ve stejnojmenném filmu režiséra Anthonyho  Minghelly (proslaveného svým ANGLICKÝM PACIENTEM).  Ve filmu RIPLEYHO HRA se hlavní postava po dvaceti letech vrací…V prvním filmu si titulní postavu talentovaného pana Ripleyho jako mladíka, který využije příležitosti a vydává se za svého zámožného přítele zahrál Matt Damon. Bylo to již druhé zfilmování tohoto románu napsaného již v roce 1955 – první natočil v roce 1960 francouzský režisér René Clément pod názvem V PLNÉM SLUNCI. A hlavní roli tehdy vytvořila vycházející hvězda evropského filmu Alain Delon. I RIPLEYHO HRA se nedostává na filmové plátno poprvé. Již v roce 1977 ji pod názvem AMERICKÝ PŘÍTEL zfilmoval Wim Wenders s Dennisem Hopperem a Brunem Ganzem v hlavních rolích. - Ve filmové verzi italské režisérky Liliany Cavaniové exceluje v roli Ripleyho John Malkovich, jemuž v roli Jonathana velmi dobře sekunduje nepříliš známý britský herec Dougray Scott.
Akce se začíná o dvacet let později a hlavní hrdina, ač starší a mnohem bohatší, se ve své podstatě příliš nezměnil. Sice se stačil oženit, zbohatnout a užívat si poklidu ve své italské rezidenci. Ale přesto zůstal podvodníkem, psychopatem, člověkem bez citu, který je schopen spáchat ty nejtěžší zločiny bez toho, že by se obával následků. Tento novodobý darebák má i své dobré stránky – miluje svoji žernu a talentovanou cembalistkou Luisu (Chiara Caselli - viz foto), starožitnosti, květiny i svoji starší, ale zmodernizovanou vilu.
 Tentokrát se pokusí pomoci svému dávnému známému z podsvětí, s nímž ho kdysi pojily společné zájmy, zlikvidovat konkurenta - šéfa ruské mafie. Musí na to najít člověka schopného, ale stojícího mimo veškerá podezření. Ripley cítí příležitost k rozehrání smrtící hry. Vhodným kandidátem se stane soused Jonathan, který Ripleyho před časem urazil. Je těžce nemocný, trpí leukémií a podle Ripleyho již nemá co ztratit.  Dokáže muž bez emocí přesvědčit zcela nezkaženého muže, aby spáchal vraždu?
Film začíná jako temná  kriminálka, ale kriminální motiv je brzy odsunut na vedlejší kolej a film se soustředí na morální dilemata, jaká musejí aktéři prožívat. Milovníci akčních filmů si na své nepřijdou, film se soustředí na psychologii postav. To, proč si film zaslouží pozornost, jsou inteligentní dialogy a pak fascinující postava samotného pana Ripleyho jak ji neopakovatelně dokáže ztělesnit John Malkowich. Dky jeho herectví je Ripley člověkem mnohorozměrným, tajemným a nevypočitatelným. Malkowichovo herectví je o to víc udivující, že dramatické akce dokáže přirozeně skloubit s humorem, který navíc dokáže vzbudit s kamenným výrazem ve tváři.

Na výši jsou i herci ostatních rolí – zvláště Ray Winstone v roli Reevsa či Dougrey Scott jako Joanathan . Výraznou roli má i hudba slavného Ennio Morriconeho i kamera  Alfia Continiho pohybující se v toskánských plenérech. Zkušená režisérka Liliana Cavaniová, jejíž slávu založily dva dramatické a provokující filmy NOČNÍ VRÁTNÝ a válečné drama KŮŽE podle Curzio Malaparteho a také hrané životopisné filmy FRANTI&SEK Z ASSISI a GALILEO, si s dramatickou i psychologickou podobou svých aktérů dokáže poradit zcela suverénně a přes poměrně pomalé tempo dokáže vytvořit strhující dramatickou podívanou.
Foto: film.osobnosti.cz, chomikuj.pl, filmweb.pl, ifc.com
**************************************
RIPLEYHO HRA (Ripley's Game)
Velká Británie / Itálie / USA, 2002
Režie Liliana Cavaniová
Uvádí Nova Cinema v úterý 21. dubna od 22,05 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0562 s