Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Hopsa hejsa do pohádky

21.04.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hopsa hejsa do pohádkyDětský svět literatury je v dnešní době rozměrný. Zabírá celou řadu věkových kategorií, oslovuje a zabíhá do různých odvětví. Kvalitou však nedosahuje ani zdaleka tak vysokých met, jako tomu bylo v dobách literárních velikánů. Řekněme, že kvantita ubíjí kvalitu.
Co lze potkat na knižních pultech a čemu se raději vyhnout? Snad následující článek alespoň trochu pomůže nejenom rodičům, ale i dalším příbuzným, obdarovávaným nebo darujícím.

Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky

Stalo se Vám, že místo listí do okapu, bouře "přinesla" slona ? Ne? To nevadí. On slon v pokoji není rozhodně nic skladného. Maruška a Honzík by vám o tom mohli vyprávět. Venku noc, tma a snad nejhorší situace, kterou si děti mohou představit - bouřka. Veškeré naděje na usnutí odcházejí spolu s každým zahřměním.
Co se však stane, když místo spánku přichází jeden zatoulaný slon? Je možné splnit mu přání a pomoci najít cestu do Afriky?
Ona totiž země věčného slunce neleží zase až tak daleko, jak si dospěláci myslí. 
Oliver Scherz napsal knihu, která nikoho neurazí. Příjemná grafika, obrázky, co pohladí a nenáročný text vyhovuje prvním čtenářům.
Nečekejme žádné náročné dialogy, ani složitou situaci hlavních hrdinů. Vše se v rozum obrátí, ale i tak lehký dotek fantazie po přečtení zůstane.
Tak by se v krátkosti dala vyhodnotit kniha německého "spisovatele". Jako prvotina sice neohromí žádnou velkou myšlenkou, přesto k louskání prvních delších textů je ideální.
Jediné, co ji lze vytknout, je určitá nijakost. Po přečtení z ní neodnášíte žádný silnější dojem a zcela jistě se to nebude týkat jenom dospělého čtenáře. Funguje jako plno jiných knih - neurazí, ale opakovaný návrat k ní asi vaše  ratolesti nezvolí.

Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky
Oliver Scherz
Albatros, 2015

Na hradě Bradě

Prosím za tím kopcem do prava. Jenom pozor na říčku Bradavu a v brzké době i dračí sluj. On hrad Brad je sice jako každý správný hrad na vysokém kopci, ale cesta k němu strnitá, až nohy pobolívají.
Baron Barnabáš Brada, jeho žena Berta a dítka Bertík s Bibi tvoří ústřední postavy "výpravného" komiksu Na hradě Bradě 
S hlavními hrdiny jsme se mohli setkat již dříve. Jejich příběhy vycházeli v časopise Sluníčko. Momentálně se však poschovávali díky nakladatelství Albatros do ucelené knižní podoby.
Klára Smolíková patří mezi pisatele dětských knížek již ke stálicím. Působí nejenom jako autorka komiksáren, ale i jako zkušená lektorka. Jak moc je kniha Na hradě Bradě úspěšným počinem rozhodnou malí čtenáři. Z pohledu dospělého sice knihu přečtu, pousměji se nad ní, ale nikterak mě nezaujme. Stále zřejmě jako staromilec tíhnu k textům, které vyzývají čtenáře k příběhu, než aby se čtenářům podřizovaly. Přesto bych nerada, aby vyznělo mé literární povzdechnutí jako hanobení drobného dílka.
Vše je milé, příjemně plynulé a jednoduché. Rozhodně vychází vstříc i slabším čtenářům, kdy bublinky s textem sloupnou určitě rychleji. Co bych ráda ocenila je i fakt, že se Klára Smolíková snaží dětem nenásilně přiblížit život hradních pánů, zabruslí do pohádkových postav a drží se ryze českého prostředí bez snahy šokovat a zalíbit se.

Na hradě Bradě
Klára Smolíková
ilustrace: Honza Smolík
Albatros, 2015


 
 Dovolte mi ještě jednu mini edici "Už vím proč" pro mrňousky. Přineslo ji také nakladatelství Albatros. Nejsem sice batole ani školkou povinná, přesto mě až dětsky oslovila. Mé vnitřní malé dítě zajásalo. Zejména publikace s názvem "Můj první altas zvířat".
Listování není sice nikterat obsáhlé, ale důmyslost zpracování je více než příjemná. Překrývání části obrázků v jiné, propojení, zakrývání, objevování! Kdo má mrňousky doma nebo v práci, rozhodně bude z knížek nadšen. 
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0213 s