Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Když se rodinné štěstí změní v drama

11.05.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se rodinné štěstí změní v dramaProžívat trochu toho štěstí v kruhu rodiny je dnes mnohem vzácnější než tomu bývalo před několika desítky lety. Pracovní stres, finanční problémy i odcizení dnes hrají hlavní roli v každodenním seriálu zvaném "život". Je možné mít vše a po ničem jiném netoužit?
Martina věřila v podobné štěstí. Vše, v co tajně doufala a zřejmě ani díky obtížnému startu do života, neočekávalo, nabralo pohádkové obrysy. Z dětského domova její další kroky směřovaly za vysněným mužem, krásným domem a novou rodinou.
Myslíte, že pohádky existují?

Martina prožila dětství v dětském domově, a když se jednoho dne setká se svým budoucím manželem, spálí mosty, opustí zaměstnání a odejde s ním do nového domu v jiném městě, aby s nadšením a plná lásky rozdmýchávala „teplo domácího krbu.“ Proč se až barvotisková idyla postupně změní v peklo a příjemné teplo v nesnesitelný žár? Kam se poděl milující muž? A vize dokonalého manželského štěstí?

Tak ve své anotaci načrtává nakladatelství jednu ze svých posledních novinek. Drsněji řečeno, hlavní hrdinka má, co chtěla. Poněkud lidštější pohled na věc začne s Martinou soucítit. Nejenom kniha, ale plno dnešních (přiznejme si - nejenom dnešních) domácností prochází něčím podobným a nechat promlouvat jenom naše malé velké ego "nám nikdy", se rozhodně nevyplácí. Pokud patříte mezi šťastlivce, kde nepanuje u rodinného krbu psychické dusno a nátlak, rozhodně buďte šťastni. Ono totiž týrání není jenom o tom, jak muž mlátí a terorizuje ženu. Ono soužití dvou lidí, kde nátlak s citovým vydíráním je na denním pořádku, rozhodně vysiluje a ubíjí mnohem spolehlivěji. A velmi často jsou tyto náznaky předzvěstí právě něčeho daleko trýznivějšího v dohlednu.

Martina je určitým modelem ženy - člověka, který uvěřil až možná bezhlavě v něco mimořádného. Za cenu ústupků se dostává až tam, odkud by většina vnějších pozorovatelů příběhu rychle utekla. Model trýznitele je představován manželem, který se z pohádkového prince mění stránku po stránce v lidského netvora. 

Absence života "před" a pouze jeho  lehké načrtnutí, čtenáře ne až tak dobře naladí na větší zbytek knihy. Sice víte, kde Martina vyrůstala, co se k tomu tak trochu pojilo, ale to vše jenom náznakově, několika stránkami.

Začínala jsem číst příběh a říkala si, jak dobře jsem se sžila s hlavní hrdinkou. Hltala stránku po stránce, mile jsem se nechala vyprávěním Martiny unášet. Niterně prožívala napětí i prohry. Přesto v polovině knihy, právě díky neustále přifouknutým situacím, člověk - já začne cítit krizi příběhu. 
Kniha vůbec není špatná, přesto by ji trochu prospělo netěžit pouze z náročné situace, ale více provázat i s předešlým životem hlavní hrdinky. Rozumím autorce, že nosné téma je "domácí násilí". Jenomže ono kolikrát je již pouze vyústěním, mnoho let připravovaným někde v nás. Důsledek, který má mnohem hlubší kořeny, mimo i deptající vztah, kde se teprve projeví. 

Přesto, kdo neprahne po velké provázané story, kde každá nitka souvisí, přečte Horko domácího krbu rychle, s dobrým pocitem na patře. Můj osobní názor je ten, že Martině a nejenom jí, ale celému tomu životnímu spletenci, něco chybí. Nedokáži přesně říci co konkrétního, snad cítím určitou předvídatelnost a prvoplánovitost. Věřím, že i tak najde autorka plno čtenářek, které svoji knihou osloví.


Blanka Hošková se narodila v Brně, kde dodnes bydlí i pracuje. 

Je rozvedená a má jednu dceru. V raném mládí se věnovala psaní poezie a svoji tvorbu přednášela v klubu Leitnerka. Svými články také přispívala do ženských časopisů, ale po narození dcery se literárně na jedenáct let odmlčela. Za poslední tři roky vydala vlastním nákladem ženské romány, v nichž se dotýká ožehavých témat současnosti – problémů s otěhotněním (Prohrané výhry), domácího násilí (Horko domácího krbu), skrytého alkoholismu (Dietnikum) nebo šikany na pracovišti (Kdo s koho).


Blanka Hošková
Horko domácího krbu
Jota, 2015 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0364 s