Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KRÁLOVA PŘÍZEŇ – TV tip – boj o královu přízeň a o anglický trůn

06.10.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KRÁLOVA PŘÍZEŇ – TV tip – boj o královu přízeň a o anglický trůnDvě největší hollywoodské krásky se představí televizním divákům v historickém velkofilmu KRÁLOVA PŘÍZEŇ režiséra Justina Chadwicka. Strhující příběh ze dvora krále Jindřicha VIII., plný lásky, touhy a intrik, vypráví o vztahu dvou sester Boleynových - Anny (Natalie Portmanová) a Mary (Scarlett Johanssonová), které bojují o přízeň krále (Eric Bana) a také o královskou korunu…

 
„Neexistují nebezpečné ženy, jsou jen slabí muži.“
André Maurois
 
          

  Po filmech KRÁLOVNA ALŽBĚTA a KRÁLOVNA ALŽBĚTA: ZLATÝ VĚK se znovu můžeme podívat do anglické historie. Tu připomněl i velice úspěšný seriál TUDOROVCI, takže zasvěceným divákům bude zázemí dvorských intrik a boje o moc blízké.
 
            Píše se rok 1525. Ambiciózní rodina vmanipuluje mladičkou Marii Boleynovou do vztahu se vznětlivým, přelétavým Jindřichem VIII. Panovník se však naivní, oddané milenky brzy nabaží a obrátí svou pozornost k její starší sestře Anně. Ta má ovšem vyšší ambice než jen ukojit královy choutky a porodit mu vytouženého dědice - chce usednout po jeho boku jako nová anglická královna. Zamilovaná Marie se však nevzdává a mezi sestrami propukne boj o místo v královském loži a moc. Má v dusném předivu dvorských intrik místo skutečná láska? A je Anna, matka budoucí královny Alžběty, připravena zaplatit za své sny?
 
            Na rozdíl od zmíněného seriálu TUDOROVCI  se film  KRÁLOVA PŘÍZEŇ nezajímá tolik o dvorské intriky, ale spíše o chladnokrevné intriky rodinné, jejichž cynickým strůjcem je strýc obou sester vévoda z Norfolku a otec Boleyn,  který neváhá slabošskému králi vnucovat do „přízně“ (tedy správně do postele) obě své dcery.
 
            Hříšně svůdná a špatně skončící Natalie Portmanová jako intrikující Anna a Scarlett Johanssonová jako božsky nevinná a krále opravdu milující Mary podávají opravdu excelentní herecké výkony. V roli váhajícího krále se představí Eric Bana, známý z filmů DRSŇÁK CHOPPER, ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN či TROJA. Divácký úspěch filmu podtrhuje bohatá výprava, zajímavé obrazové řešení, stylizované kostýmy a dramatický děj plný zvratů.
 
            Výpravný historický film vznikl podle románu Phillipy Gregoryové (česky 2006, Alpres, Frýdek-Místek). Zatímco o druhé z šesti manželek Jindřich VIII. víte z učebnic dějepisu, o její sestře Mary historie moc neví. Autorka sama říká: „Než jsem tu knihu napsala, věděl o Mary málokdo. Historici se o ni nezajímali, protože do dějin významně nezasáhla. Já její příběh vnímala jako kontrast mezi sestrami, což je vždy plodná půda pro román.“  S ohledem na děj filmu je proto určitě přesnější originální název The Other Boleyn Girl, který v překladu znamená To druhé Boleynovic děvče.  
 
            Televizní režisér JUSTIN CHADWICK (*1968), debutující ve filmu pro kina, natáčel film přímo v originálních exteriérech, na hradech a domech po celé Anglii, ateliér byl využíván jen výjimečně. Výtvarně se tvůrci nechali inspirovat barevnou paletou dvorního malíře HANSE HOLBEINA, který namaloval nejznámější obraz Jindřicha VIII. umístěný dnes v londýnské Národní galerii a který využíval řadu tyrkysových odstínů, sytou modř a zelenou.
             
            „Protože průměrně vzdělané publikum ví, jak to alespoň s jednou z nich nakonec dopadne, napětí snímku není v příběhu, ale ve vztazích mezi postavami a v osvětlení toho, proč vlastně to takhle dopadnout muselo a co všechno vězelo za kuloárovými drby. Byly by to jenom skandální historky o intimním zákulisí mocných, kdyby právě tyhle intimnosti netvořily dějiny...“  napsal Martin Miklošovič.
             
            „Je to jako mafiánský příběh ze dvora Tudorovců,“ zamýšlí se producentka Alison Owen. „Máme tu sex, soupeřivost, žárlivost, ambice, skandály a v centru toho všeho stojí dvě sestry.“
****************************************
KRÁLOVA PŘÍZEŇ
(The Orther Boleyn Girl)
USA, Velká Británie 2008,
uvádí AMC ve čtvrtek 12. září od 18,15 hodin. 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.067 s