Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mandalami k poznání

13.05.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mandalami k poznáníLidský život se může skládat až z dvanácti fází – jen tak je všechny objevit není lehké, ale víte, že existuje jeden způsob, který je natolik jednoduchý, že vás ani nenapadne se jím zaobírat, neboť vedle všemožných složitých pozorování bude onen způsob naprosto banální? Jedná se totiž o vybarvování, nejlépe mandal, které nám prozradí, v jaké etapě se nacházíme; a k tomu nám poslouží právě kniha Mandaly – vybarvování podle nálady!

O mandalách jistě slyšel každý – jedná se o kruhy, které lidé zaplňují svými pocity. Samotné slovo „mandala“ znamená šbquo;čarovný či magický kruh‘, a obvykle je spojována s buddhismem. Nelze se něčemu takovému divit, neboť „mandala“ je slovo východního původu. Pravdou však je, že mandaly jako takové nepatří žádnému určitému náboženství ani kultuře. Jedná se o esenciální ornament, který lze nalézt na všech kontinentech a v jakékoliv době.

Historie mandal sahá až po paleolit, tedy dobu kamennou, značný vývin těchto kruhů se odehrál ve starém Egyptě a Babylónu. V dřívějších dobách se mandaly užívaly především jako součásti rituálů při léčení či snaze navázat kontakt s někým mimo náš svět; v některých kulturách se k tomu vlastně využívají i dnes. V kontextu moderního období se však s mandalami můžeme setkat s jako výborným prostředkem k odehnání stresu a pocitu úzkosti – třeba skrze jejich vybarvování.

Je dokázáno, že pokud se o nějaké depresivní situaci dokážeme vyjádřit za pomoci psaní či kreslení, v našem těle dojde k značnému snížení napětí, což samozřejmě vede k psychické léčbě. Mandaly jsou v těchto situacích skvělým lékem, neboť mohou pomoci i někomu, kdo se kupříkladu kreslit bojí – lze jich totiž nespočet nalézt již předpřipravených a jen čekajících na vybarvení, v již zmiňované knize od Zuzany Řezáčové Lukáškové jich najdeme hned 119.

Vykreslování mandal navíc neslouží pouze k zmírnění stresu, však i k poznání sebe sama. Slyšeli jste někdy o něčem, čemuž se říká „MARI card test“? Jedná se o mandalový diagnostický test, při kterém se zjistí, v jaké životní etapě se zrovna člověk nachází - o test, který si člověk v knize Mandaly – vybarvování podle nálady musí vyhodnotit sám a zkouší při něm své pozorovací dovednosti. Zda nás zajímá závěrečné hodnocení, musíme se zaměřit na vše, co nás při kreslení doprovázelo. Jak jsme se cítili? Bavilo nás kreslení? Dovolili jsme si chybovat? Jaké barvy v mandale převažují – a co pro nás ony konkrétní barvy znamenají? Obdobné a další otázky nás čekají po vybarvení každé mandaly, které by měly pomoct k sebepoznání.
 

Test u každé mandaly zakončuje otázka „co jste se o sobě dozvěděli?“, která nebude lehká pro každého. Na tuto otázku bychom měli odpovědět skrze ono pozorování svých reakcí a pocitů při vybarvování, a myslím si, že to ne každý pozná. Mě osobně navíc často iritovalo to „co“. Co by to „co“ mělo být? Otázky jsou navíc u všech mandal stejné, připadalo mi tedy, že vždy se o sobě mohu dozvědět to samé, pokud vůbec dokážu nalézt ony skryté výsledky.

Zuzana Řezáčová Lukášková se mandalám věnuje od svých patnácti let a nemohu upřít, že jim rozumí. V České republice založila brněnské Centrum Mandala, kde se věnuje terapiím za pomoci mandal. Její kniha je povedeným počinem o hledání vlastní životní cesty, bohužel však – pokud ji dokážete nalézt. Chce to vlastní iniciaci a zapálení pro věc, neboť pokud vám to bude chybět, o svém životě se i přes povedenost knihy nic nového nedozvíte.

Mandaly – vybarvování podle nálady
Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková
Nakladatelství: CPress, 2015
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
 
Více informací o knize na stránkách nakladatelství CPress


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s