Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VALKÝRA – TV tip – Hitlera se odstranit nepodařilo

24.03.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VALKÝRA – TV tip – Hitlera se odstranit nepodařilo

Ač film svým názvem může odkazovat na mytologické válečnice či na operu Richarda Wagnera jde v něm o historii ne tak dávnou - historicky i filmařsky poctivou rekonstrukci skutečného příběhu plukovníka Clause von Stauffenberga, který se spolu s nespokojenými důstojníky Wehrmachtu pokusil v roce 1944 o atentát na Adolfa Hitlera.

      Po úspěchu německého filmu PÁD TŘETÍ ŘÍ&SE o posledních dnech Adolfa Hitlera byla VALKÝRA, natočená roku 2008 v americko-německé koprodukci, dalším filmem, který se vrací do nacistického Německa. Tentokrát se o historickou rekonstrukci napínavého dramatu o strůjci dvou nepodařených atentátů na říšského vůdce pokusil režisér Bryan Singer. Ve svém filmu sleduje události předcházející osudnému dni atentátu 20. červenci 1944. Ve formě staromódně střiženého napínavého dramatu (můžete říci i thrilleru) seznamuje s přípravou a provedením “Operace Valkýra” a s úsilím malé skupinky spiklenců v čele plukovníkem Clausem von Stauffenbergem, která hodlá kromě likvidace Hitlera pozavírat vůdčí členy SS a NSDAP.
 
 
           
         Přestože víme, jak vše ve skutečnosti dopadlo, divák bude zoufale držet spiklencům palce.  Zásluhu na tom má dobře napsaný scénář Christophera McQuarrie, který má na svém kontě Oscara za temný thriller OBVYKLÍ PODEZŘELÍ. K filmu, který vznikl po podrobném studiu dobových materiálů řekl: “Stauffenberg a jeho spoluspiklenci byli všichni muži s rodinami a dobrou pověstí. Věděli, že mají malou šanci na úspěch a případný nezdar znamená jejich jistou smrt. To byl důvod, proč jsme jim chtěli vzdát hold.”  
 
            Nespornou zásluhu na úspěšnosti filmu má jistě režisér Bryan Singer , který má na svém kontě úspěchy jako špionážní thriller OBVYKLÍ PODEZŘELÍ, komiksovou trilogií X-MEN a hlavně dobrodružně fantastický film SUPERMAN SE VRACÍ. Na těchto oddechových filmech se naučil střídat dramatické situace a stupňovat napětí a také si vybrat a vést herce.
 
 
           
Pro režiséra bylo důležité správné zachycení atmosféry nacistického Německa. Přestože je mladý – v době natáčení mu bylo 43 let - o historii týkající se Třetí říše se kvůli svým židovským předkům zajímal od mládí. O protinacistickém odboji věděl ze školy, neznal konkrétní jména, ale vědomí, že ne všichni obyvatelé Německa byli nacisté, pro něj bylo důležité.
 
            V centru pozornosti je pochopitelně hlavní hrdina (v podání Toma Cruise) - plukovník Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Stauffenberg vyrostl v Bavorsku ve šlechtické rodině, jež měla 700 let starou historii. Měl rád umění, hudbu a poezii, ale v roce 1920 vstoupil do armády. Nadřízení si záhy všimli jeho nadání pro vojenskou organizaci a logistiku a jeho pozice v armádě prudce sílila. V bojích v Africe 1943 přišel v boji o oko, pravou ruku a několik prstů na levé ruce. Přes vážná zranění byl na podzim 1943 jmenován náčelníkem německého generálního štábu. V červnu 1944 byl povýšen na náčelníka generálního štábu záložní armády, což mimo jiné znamenalo přímý kontakt s Hitlerem. Ocitl se ve skvělé pozici, ze které mohl zorganizovat jeho odstranění.
 
            Tom Cruise přiznal, že před přečtením scénáře nevěděl o operaci Valkýra vůbec nic. “Stauffenberg si o sobě rozhodně nemyslel, že je hrdina,” pokračoval. “Pouze považoval za správné udělat vše pro ukončení války a záchranu dalších lidských životů.“ Přiznal po natáčení, že se mu von Stauffenberg nehrál dobře – v německé uniformě se necítil dobře a těžko si zvykal na důstojníkova fyzická omezení – třeba páska na jednom oku prý byla velice obtížná a několikrát kvůli ní ztratil rovnováhu.
 
 
           
Obsazení Cruiseho do této role bylo přijato v Německu s nevolí. Jednak ho nemají rádi kvůli jeho scientologickému zaměření, jednak se jim zdál příliš měkký a „americky krásný“. K atmosféře nepřispěly ani články v novinách o smůle při natáčení, kdy se na place zranil hlouček komparsistů a neustále se odkládal termín premiéry. Přesto i Německo po premiéře film přijalo příznivě.
 
          Z dalších herců nutno připomenout Kennetha Branagha jako generála von Tresckowa, Billa Nigbyho jako gen. Olbrichta, Toma Wilkinsona jako gen. Fromma či Terence Stampa jako gen. Becka. Ženský živel zastupuje Carice van Houtenová jako Nina von Stauffenbergová (viz foto).
 
            Rozpočet Valkýry byl 75 milionů dolarů, což se brzy vrátilo jen z amerických kin. Po dvou týdnech v dalších zemích vydělala dalších 30 milionů, hlavně v Austrálii a v Německu, kde se točila. Cruis s premiérou objel Berlín, Rio de Janeiro, Moskvu, Madrid či Řím a všude opakoval, že se mu film líbí. „Je to tikající bomba, strhující napínavá podívaná, při níž sedíte v úžasu na krajíčku sedadla. Jsem pyšný, že jsme Valkýru natočili“, říká.
 
            Jak napsala Jana Podskalská v Deníku „Valkýra je film, kde si zaslouží pochvalu každá profese – od scénáře a režie, přes kameru až po hudbu a střih. Takhle nějak má vypadat klíčový výsek z dějin jedné války na plátně.“
Foto: filmfdb.cz, film.onet.pl, colider.com

 
**************************************************
VALKÝRA (Valkyrie)
USA, SRN 2008
Režie Bryan Singer
Uvádí Film box premium v sobotu 1. dubna od 22,35 hod.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s