Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ztratit se znamená najít

13.07.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ztratit se znamená najítToužili jste někdy po místě, kde by vás nikdo nenašel? Absolutně odříznuti od světa i civilizačních nesmyslů, příbuzných či složenek? Sice poněkud nadnesený počátek upoutávky, ale trefný ve své myšlence.
Ztracená místa stále ještě existují. Některá již podlehla touze poznání, jiné stále odolávají.
Jak vypadají a kde je lze najít prozrazuje kniha Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě od nakladatelství Jota.

Ráda bych v tomto případě začala tak trochu odjinud. Každá kniha dnes sází na první dojem. Setkání má být podníceno pocity "být in" nebo také "zaujmi a nepusť mě". Pokud splňuje tato přední měřítka (co si budeme nalhávat, vydat knihu bez možnosti dobrého prodeje se dnes rovná bláznovství a nebo sebevraždě), dostává nálepku "chtěná". Kniha se vydá, potencionální čtenář koupí, knihkupectví zaplesá, nakladatelství ještě více. Jenže co se stane následně? Kde pokračuje příběh dál. Ideálně v pokračování přemíry nadšení, slibného čtení a dobrého pocitu.
Co když ale zjistíte, že "něco tomu chybí"? Dostanete neutuchající pocit zjistit, kde se vámi vybraný text vychýlil z příjemného natěšení v rozpaky.


Zahlédnout anotaci ke knize Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě vybízí k chuti knihu vlastnit.

 
"Poznejte 47 neobvyklých míst po celém světě – od Leningradu na chladném severu po Mekku v rozpálené poušti, od vod Bengálského zálivu po hory střední Ameriky, od míst obecně známých až po taková, jež zná jen pár místních domorodců. Navštivte lokality, které nikdy neexistovaly, ačkoliv jsou běžně k nalezení v mapách (Písečný ostrov), stejně jako ty, kde živí koexistují se zemřelými (Severní hřbitov v Manile). Dozvíte se o místech, kolem nichž lidé denně jezdí do práce, a nikdy si jich nevšimli (Dopravní ostrůvek), o místech, o která nikdo nestojí (Bir Tawil), i o těch, která existovala „jen jako“ (Arne). Autor vám přiblíží mnohá další podivuhodná i podivná místa – a věřte, že až knihu dočtete do konce, budete už navždy studovat mapy jinýma očima..."
(část anotace ke zmíněné knize)

 
Jenže ouha, krásná obálka doplňující vcelku naditou knihu textem namíchá představu a možná i tak trochu vzpomínku na všechny ty dobrodružné romány, toulavé příběhy. Pocit lákání dálek je ukryt v každém z nás a buďme upřímní, již zmíněná anotace i přebal knihy tuto chuť jenom využívá. (Na druhou stranu proč ne, pokud chci prodat, potřebuji zaujmout).
Dobrodružně vypadající počátek se brzy změní bohužel v rozpačitost. Textově bych nechala na každém, zda se mu písmenka vyprávění zaryjí do čtenářských chuťových pohárků. Jsou místa i kapitoly, které mě nadchly. Text se čte velmi příjemně, rozhodně se každý dozví mnohé z končin, kde fantazie bude pracovat na plné obrátky. Znalosti autora jsou nepřeberné.


"Děti si vytvářejí svá vlastní místa uvnitř a kolem světa dospělých. Jako malí kluci jsme si s bratrem budovali různé skrýše ve slepé uličce Stacey’s Lane pojmenované po rodině, jež bydlela na jejím konci. Za domem Staceyových se rozkládalo rumiště s několika skupinkami buků a bříz. Tam jsme s Paulem zakládali celá ležení. Z dnešního pohledu ulička rozhodně nepůsobí lákavě; je jen asi 100 metrů dlouhá a z obou stran lemovaná neduživými, zaprášenými stromy a nezastřiženými keři. Tyto pásy zeleně jsou jen metr dva široké, možná méně, a za nimi se tyčí vysoké drátěné ploty. I za pěkného počasí je tu nevlídno, blátivo a zima. Když jsme ale byli malí, nadšeně jsme sem utíkali za dobrodružstvím."
( ukázka z kapitoly "Ulička Stacey’s Lane -51° 41’ 48” s. š.; 0° 06’ 57” v. d.")
 
Se zpracováním celého textu je to horší. Doufám, že nepatřím mezi čtenářské analfabety. Nějakou tu knihu už jsem také přečetla, včetně dobrodružných románů, cestopisů. Potřeba obrázků v mém případě u této publikace je ale tak velká a absenční příznaky tak obrovské, že mi celkový dojem velmi nabourávají. Mohu samozřejmě přistupovat k textu ryze z pohledu fantazie, jenže tomuto možnému komornějšímu zpracování neodpovídá ani grafické zpracování textu, občasné prapodivně vypadající malůvky, ani velikost reklamy marketingu. Kniha by si zasloužila mnohem více skromnosti a dotažení i po stránce grafické (nepočítám přebal). Pak by patřila mezi skvosty svého druhu. Takto neurazí, já si v ní to pěkné našla také, ale snaha do ní vložená autorem nebyla dotažena do pověstného konce.

Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě
Alastair Bonnett
Jota, 2015

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0233 s