Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


LIMONÁDOVÝ JOE – TV tip – „Viski, to je moje gusto“

19.06.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

LIMONÁDOVÝ JOE – TV tip – „Viski, to je moje gusto“LIMONÁDOVÝ JOE aneb KOŇSKÁ OPERA - jeden z nejslavnějších českých filmů, který si rádi znovu a znovu zopakujeme. Když jej spatřil filmový pistolník Henry Fonda, jeho srdce se do něj přímo zamilovalo. Stejně jako srdce diváků na festivalu v San Sebastianu, kde byl oceněn.Nechce se věřit, že je to již více než padesát let, co spatřil světlo světa v barrandovských ateliérech. U zrodu „Limonádníka“ - tohoto „zaručeně poučného příběhu z amerického pohraničístál Jiří Brdečka. Režisér Oldřich Lipský svým filmovým pojetím jeho předlohu dotvořil a obohatil ji o parodický prvek. Proto postavil poeticky hravý příběh co nejbanálněji a nadsazeně.

Mladičkého sličného kovboje s tváří a postavou Emana Fialy, zapřísáhlého abstinenta a pijáka limonády Kolaloka (kterou propaguje i proto, že je spolumajitelem její výrobny) oblékl jako „klaďase“ do bílého, jeho protihráči, úplnému padouchu a falešnému hráči Hogo Fogovi (Miloš Kopecký) přidělil knírek a černé sukno. Do hry se přimíchá panensky čistá krasavice Winnifred (Olga Schoberová) a dívka pokleslých mravů, toužící se však polepšit Tornádo Lou (Květa Fialová) a neúnavný pomocník intrikána Gripo (Josef Hlinomaz). Mihnou se malí lumpíci Kojot Kid a Pancho Kid (Waldemar Matuška, Karel Effa) a celá plejáda saloonových typů, občas družně „visky“ popíjejících a občas se, rovněž družně, „kočkujících“. (Mimochodem, z těchto představitelů kovbojů vznikla o něco později na Barrandově naše proslavená kaskadérská skupina.)
 
Příběh pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem je vskutku jednoduchý:
V Trigger Whisky Saloonu se kdesi na Divokém západě, se strhne rvačka. Podnapilí pistolníci se tak jen „kočkují.“ Zachránit  podnik má pěnice Tornado Lou, která si pospíší s hitem o šampiónu svého srdce. Pan Goodman (Bohuš Záhorský) s dcerou Winnifred z Armády spásy se s protialkoholní kůrou stanou předmětem posměšků. V tom přichází „muž z neznáma“, cizinec v běloskvoucím obleku a poručí si sklenici kolakokovy limovády. Utiší bouři a než odejde ještě stačí zlikvidovat bandu bankovních lupičů a probudit v srdcích Winnifred i Tornado Lou hlubokou lásku. Pistolníkům zřejmě zachutná kolakokova limonáda a tak pan Goodman si otevře naproti saloonu bar. Přetáhnout pistolníky zpět do starého dobrého saloonu k alkoholu - to má napravit barmanův bratr Horác, padouch přezdívaný Hogofogo. Ten přetáhne pistolníky zpět k whisky a zmocní se Winnifred. Limonádový Joe vše vidí díky zrcadlení vzduchu, tzv. Fata Morganě, a dívku zachrání. Vyzná jí lásku a pak se vydá zachránit podnik jejího otce před zánikem….
Tento prostinký příběh, v němž je jasné, že dobro zvítězí a padouši úpí, je skvělou parodií na westerny. Paradoxní je, že byl natočen v době a v zemi kde americké filmy tohoto typu se do kin nemohly dostat. Režiséru Lipskému se podařil husarský kousek – dal filmu vše, co má správný western mít a navíc jej obohatil humorem, který si dodnes získává srdce diváků. Neváhal ani děj obohatit o taneční scény a písně. V té nejznámější pěnice Tornádo Lou vyznává, že „Visky, to je moje gusto“. Hudba Jana Rychlíka a Vlastimila Hály a tónovaný obraz kameramana Vladimíra Novotného podtrhují vyznění filmu. Pokud si při jeho sledování (a věřím, že to nebude poprvé) na ČT2 řeknete, že právě on je „vaše gusto“ dokážete, že některé filmy nestárnou a nezestárnou…
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz
********************************************
LIMONÁDOVÝ JOE aneb KOŇSKÁ OPERA
Československo 1964, režie Oldřich Lipský
Uvádí ČT2 v úterý 23. června od 21,35 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2145 s