Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zlověstný Slendy

29.06.2015   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zlověstný SlendyJá: „Cesta proběhla v pořádku?“
Andrea (8 let): „Měl snad skákat z borovic Slendy? Co je pořád?“

*

Literatura potřebuje živnou půdu. Takovou byla i trilogie Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, Černá sanitka: druhá žeň Černá sanitka: Třikrát a dost (2006-2008, celkem 1072 stran), již dal světu etnolog z Ústavu na Palachově náměstí v Praze Petr Janeček. Zajímá se o legendy dětí i dospělých nejen jako o podhoubí kultury a v Sanitkách shromáždil 637 moderních legend a podtitul dílu číslo tři zněl Mytologie pro 21. století. Století pokročilo k temnotě a držím pomyslný čtvrtý: Krvavou Máry a jiné strašidelné historky (144 stran, 99 příběhů).

Anebo je to spíš doplněk oné trilogie. Kniha má trochu odlišný charakter. Historky sem sebrané prý tolik nekolují světem, ale spíš „naše jsou“, jak by řekla Božena Němcová. Častěji je také vyprávějí české děti.

Černé sanitky se dočkaly jak divadelního, tak i rozhlasového a televizního zpracování, přičemž komentovaly fámy typické bezpočtem variant, slýchané od USA po Prahu. Ten produkt slovesnosti objevíme i v Krvavé Máry, ale s ním vyprávění úplně unikátní, ještě v syrové podobě podchycená. Pakliže se šíří, potom v okruhu blízkých přátel či spolužáků, rodinných příslušníků; a jelikož často postrádají i tu sebemenší oporu v realitě (a viz třeba kapitolu Bílá rukavice), nelze je považovat za folklor.

Nebo výjimečně. A hle, přesto autor nachází ospravedlnění pro své výzkumy: „Tyto hraniční zážitky a příhody bývají svými vypravěči a posluchači chápány a vysvětlovány kulturní optikou, a tedy na základě dobových výkladů nadpřirozena.“

Koncepce knihy Krvavá Máry rozhodně není obyčejná. Sestává z pěti dílů a řetězí kapitoly od popisů realistických záhad k těm víc fantaskním, doméně dětí. Právě rozličné „školní“ historky najdete proto víc vzadu, ať již v celém svazku nebo vzadu v dílech.

Zralejšího původu je úvodní část Mezi nebem a zemí (24 kapitol). Vyznačuju se historkami plnými varování a - na rozdíl od těch v dalších částech - nejsou odborně komentovány. „Především z respektu k víře či cítění vypravěčů a posluchačů,“ vysvětluje to autor, aby věnoval hned následující díl „záhadologickým lokalitám“, symbolizovaným asi nejlépe pověstným lomem Amerika u Karlštejna s tajemným Hagenem.

Taky se, pravda, dočkáme výběru z repertoáru sympatických zámeckých průvodkyň i temného vlaku svištícího po nocích nad Sázavou, jak o něm vykládají vykulení skauti z pobřežních stanů. Janečkova knížka se klidně mohla jmenovat právě Černý vlak.

Rovněž statek Pohádka sériového vraha Ivana Roubala lze dík Petru Janečkovi navštívit, abychom zjistili, nakolik bohaté mytologie se dočkal, a vystraší i legenda kol mordýře Jaroslava Papeže (popraveného roku 1967). Ani ozvuk brutální vraždy kuchaře z hospody U Dvou koček (1981) nechybí, ani 88. kilometr D1, kde kdysi skončila krátká druhá kariéra Alexandra Dubčeka (1992). Ošizeni nejsme o zmínky o stopujícím duchovi (upomínající na klasický film Stopař) a tzv. Motýlím muži, kterého uvidět znamená blížící se neštěstí.

Okolí motorestu Devět křížů u Brna (opět na D1) proslulo pro změnu dopravními nehodami na úplně přehledném úseku. Zapříčiňuje tyto skutečně přízračná nevěsta, zjevující se uprostřed vozovky? Těžko, ale legenda o tragické svatbě tu existuje a naprosto není odvozena z filmu Kill Bill; pochází už ze 16. století. Duch se prý začal zjevovat asi rok po krvavé události, ale jen osobám svázaným právě se svatbami. Oněch devět křížů vztyčili benediktinští mniši z nedalekého kláštera a bývaly vždy za sto let svěceny. To 18. září 1887 přestalo.

Další háklivou lokalitou je Branišovský les u Budějovic. Nechvalně proslul jako Český Blair Witch. Není divu: na nevelkém teritoriu máte „vše“. Strašidelně vypadající bažiny, kde se prý utopilo několik lidí, ponurý strom, na němž se oběsilo pár sebevrahů, černé jezírko jako z filmu Netvor z Černé laguny, z něhož stoupá za nocí divně bílá mlha, kříž opředený pověstmi. Uprostřed Branišovského lesa stával i muniční sklad, ale v sedmdesátých letech se tu začalo „zběsile“ střílet. Čtyři nešťastní vojíni základní služby to odnesli. Sklad byl zrušen, pověst neumírá.

Třetí díl Krvavé Máry se trochu věnuje i hrám na vyvolávání duchů na školách v přírodě či různých, nejen skautských táborech.

Čtvrtý, předposlední díl dává prostor ještě absurdnějším příběhům vázaným na pop-kulturu. Těm bezesporu dominuje krajně zlověstná internetová figura Slender Mana (po dětsku Slendyho). Závěr Janečkovy knížky tvoří pak už jen pětice parodií na předešlé včetně historky, již si prý „odnepaměti“ vykládají školáci ze Žižkova o „úče“ se zálibou v jazykolamech. Nenáviděla se s žákem, kterému jazykolamy nešly a jehož nechala propadnout, ale nejen to, pronásledovala jej i do učení, připravila ho o práci a nakonec ho uškrtila. Přitom jí propíchl ukazováčkem hrdlo.

2. díl článku

Zdroj obrázků: www.cernasanitka.cz, databazeknih.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0246 s