Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DAREDEVIL – TV tip – Muž beze strachu

28.01.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DAREDEVIL – TV tip – Muž beze strachuPřes den je právník Matt Murdock, specializující se na sociální případy, ale v noci jako maskovaný mstitel bojuje proti bezpráví v newyorské čtvrti Hell´s Kitchen (čili Ďáblova kuchyně).

Stejně jako před ním jiní bojovníci proti zločincům  - vzpomeňme třeba SPIDERMANA do něhož se v noci obléká plachý student Peter Parker, nebo netopířího muže BATMANA jinak bez masky plachého milionáře Bruce Wayneho - i tady jde o podobný scénář. A těch filmů by se našlo mnohem více – mstitelé přicházejí třeba z kosmu jako SUPERMAN z planety Krypton, který jako neohrabaný novinář Clark Kent vyráží  bojovat proti geniálnímu zločinci Lexi Luthorovi jenž se chystá ovládnout svět. Legendou se stal i rockový muzikant Eric Draven, který  se po smrti ve filmu VRÁNA vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky.

DAREDEVIL se od jmenovaných mstitelů liší  už tím, že nemá žádné nadlidské schopnosti nepočítaje dokonalou fyzičku a gymnastickou obratnost. Je tu však ještě jeden podstatný rozdíl – Matt Murdock (DAREDEVIL)je od malička slepý. Tento – pro mnohé z nás snad nejstrašnější  handicap – kompenzuje zvlášť vyvinutým šestým smyslem, jakýmsi radarovým zrakem, který mu umožňuje vnímat okolí (jako netopýr) pomocí odrazu zvukových vln. Můžete tomu věřit, nebo ne, ale to vám určitě nezkazí zážitek z jeho kousků.
Na začátku poznáte v retrospektivě budoucího superhrdinu jako chlapce šikanovaného kluky ze sousedství a týraného otcem – opileckým boxerem. Když ho chemikálie připraví o zrak zjistí, že „vidí“ díky neuvěřitelně zbystřenému sluchu. Svůj nový smysl začne trénovat. Když se stane právníkem, specializuje  se na pomoc chudým a bezmocným. Po jednom z pokusů ztrestat násilníka, kterého zkorumpovaný soud osvobodil, se programově stane červeným mstitelem. Jeho největším protivníkem je mocný král zločinu Kingpin (Michael Clarke Duncan) a jeho psychopatický zabiják Bullseye (Colin Farrell). Ženský živel, dívku, do níž se Matt zamiluje, představuje krásná dcera řeckého loďařského magnáta Natchiosová (Jennifer Gardnerová). Sblížení je komplikováno tím, že dívka považuje tajemného mstitele za vraha svého otce…
Slepého mstitele si vymyslel už v šedesátých letech minulého století komiksový kreslíř Bill Everett. K realizaci filmu došlo až v roce 2003, v době, kdy Hollywood začal mistrně zvládat triky, nutné pro podobnou produkci. Přes milovníka komiksů režiséra Kevina Smitha se k této látce dostal jeho přítel herec Ben Affleck (společně natočili třeba filmy FLÁKAČI, ZOUFALEC, HLEDÁM AMY či DOGMA) a ten se do Daredila bezhlavě zamiloval. „Tato sága mě dojímala, i když jsem si to nerad přiznal. Byl jsem fascinován tím mužem, tím světcem v červeném obleku, který, jak se zdálo, vždy skončil jako mučedník,“ napsal Affleck ve své předmluvě ke grafickému románu DAREDEVIL VISIONARTISES. Když se do toho pak vložil další fanoušek Daredevila – režisér a scénárista Mark Steven Johnson – bylo rozhodnuto film natočit.
. února
Jasně, že titulní roli získal Ben Affleck, který podle režiséra je „při své výšce stodevadesáti centimetrů fyzicky atraktivní.“ Pro diváky tak mohl být věrohodnou postavou, zvládající i náročné scény, na nichž by se vyřádili speciálně školení kaskadéři. Musel projít výcvikem v bojových uměních, což si vzal na svá bedra specialista Cheung Yan Yuen. Tvrdě trénoval i pod vedením zkušených akčních specialistů a sportovních trenérů. „Pro Daredevila je každý boj jiný. Použije to, co v danou chvíli potřebuje,“ vysvětluje kaskadérský veterán Dave Lee. Výcvikem museli projít i další herci – Jennifer Garnerová, Michael Clarke Duncan a především Colin Farrell, který ztělesnil hlavního nepřítele Bullseye.

Svého hrdinu charakterizuje režisér Johnson: „Chtěl jsem ukázat jaký by skutečně mohl být život superhrdiny; není vám ani třicet a vaše tělo už je na hadry. Nemůžete si nikoho opustit k tělu, všichni kolem vás umírají a vám už z toho pomalu začíná šplouchat na maják. A když se konečně zamilujete, zabije vám dívku váš úhlavní nepřítel. Daredevil je zkrátka totální outsider, ale přestože dostane nařezáno, pokaždé se otřepe a nakonec zvítězí. Takhle si já představuji hrdinu.“
Fota Bena Afflecka a Jennifer Gardnerové: yahoo.com, board.dailyfilix.net,lightvdunyasi.com, digital.spy.co.uk
*****************************************
DAREDEVIL
USA 2003, režie Mark Steven Johnson.
Uvádí Nova Cinema v neděli  6. února od 20,00 hodin
a opakuje v následujících dvou dnech od 16,40 resp.. 11,10 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0265 s