Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Milostná pábení Boženy Němcové

13.08.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Milostná pábení Boženy NěmcovéČeská historie skrývá mnoho významných osobností. Ti své poslání našli na poli vědy, výzkumu, uměleckého světa i literatury. Mnoho z nich dávno pohltil proud času, přesto jejich blízkost dnes najdeme nejenom v jejich odkazu dalším generacím, ale i v pohnutých osudech. Pouze málo z nich došlo naplnění jak ve své činnosti, tak v rodinném životě.
Božena Němcová patřila ke generaci spisovatelů, která si své čtenáře teprve hledala. Spisovatelka, vlastenka, žena a v neposlední řadě také silně citově založený člověk. Jaké strasti přinesl Boženě Němcové osud? Kteří muži získali její srdce a jakou úlohu v životě hrál manžel Josef Němec? To vše a mnohem víc vám prozradí kniha Lásky Boženy Němcové.

Barbora Panklová se narodila jednoho zimního dne roku 1820 do česko-rakouské rodiny, což tehdy patřilo mezi běžné sociální jevy. Ještě jako novorozeně se s rodiči přistěhovala na ratibořický zámek, kde sloužili vévodkyni K. Zahájské. Známá postava babičky, kterou si většina z nás vybaví ze stejnojmenného literárního počinu "Babička", Marie Magdalena Novotná, se za nimi záhy přestěhovala také. Většina z nás by se divila, že původně stařičká osoba, jak ji známe z filmového zpracování, byla 55-letou vyzrálou ženou. Snad nostalgie a vzpomínky na dětství ovlivnilo Boženu Němcovou k vytvoření líbezné podoby babičky, kterou si velice věrohodně zahrála Terezie Brzková nebo Jarmila Kurandová.

Dětství Boženy jistě známe z filmu či literární podoby. Jaké bylo ale její dospívání a následné lásky pábení? Věřte, že většina citových vzletů končila velice brzy krutými pády.
Již v 17 letech jí byl dle tradice vybrán ženich Josef Němec. Finančně zdatný úředník neměl pochopení pro rozháranou duši spisovatelky. Neshody na velmi malou chvíli střídala narození čtyř dětí. Do klidného soužití však chybělo mnoho. Josef byl prudké, prchlivé povahy a historie k němu často zaujímala negativní postoj. Přesto však v rané fázi vztahu dokázal dát najevo své manželce lásku a vroucnost. Jejich povahy i představy o životě byly tak diametrálně odlišné, že předznamenaly hrob jejich vztahu.
Němcová se prokázala jako silně nepraktická osoba na vedení domácnosti. Díky práci manžela se rodina neustále stěhovala, bez možnosti zakořenit a usadit se. Němec nešel později ani pro ránu daleko, žárlil a propast se tak prohlubovala čím dál víc. Netrvalo dlouho, když se Němcová zamilovala do básníka Václava Bolemíra Nebeského. Postupem let se dalším vyvoleným stal brněnský vlastenec Jan Helcelet nebo lékař Vilém Dušan Lambl. Hanuš Jurenka již Boženu poznal na prahu smrti. Ač nebyla z nejstarších, trpěla Němcová těžkou nemocí. Přesto musela tato významná literární osobnost ukrývat nebývalé kouzlo, když dokázala okouzlit mladého studenta.

Kniha Lásky Boženy Němcové se mi dostala do ruky již dříve, přesto jsem si ji šetřila až na prázdninové cestovní počtení. Útlá ve své kantitě, ale příjemné překvapení ve své kvalitě. Pokud totiž rádi listujete životními osudy, hltáte a spojujete vztahy, pocity, prožíváte prohry nebo i velké city, pak držíte tu správnou knihu.
Martině Bittnerové se podařilo "navázat" na svoji poslední knihu Utajené životy slavných Češek ve velkém stylu. Objektivně sepsaná historická sbírka přináší do velkých emocí určitý mír a vyrovnání. Po většinu času totiž ze vztahů vycházela Božena Němcová jako ten, kdo trpěl, zkoušel a hroutil se pod nepochopením svých citů. Vítanou změnou se stalo, že muži slavné spisovatelky dostávají stejně velký prostor pro pochopení i jejich citů vůči významné literárce. Jsou zlidštěni, míra empatie z nich dělá lidské bytosti a ne muže tyrany. Milovat Boženu nebylo nikterak jednoduché, přesto svoji lásku k ní vždy dokázali naplnit pro ten čas, který jim byl vyhrazen.

Lásky Boženy Němcové
Martina Bittnerová
Pan Nakladatel, 2015Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0258 s