Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nový malíř na obzoru!

01.08.2015   Adriana Šindelářová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nový malíř na obzoru!

Je skromný a přátelský. Na první pohled vypadá možná trochu tiše, ale jeho duše rozhodně tichá není. Proč? Protože tento muž nechává svou duši mluvit hned několika způsoby. Například tím, že rád maluje. A že jeho výtvory rozhodně nepatří k těm, na které by se mělo prášit.  

Jmenuje se Jirka Podhorský a malbě se vážněji věnuje už dlouhou dobu. Protože mu talent opravdu nechybí, často ho oslovují lidé s prosbou, zda by jim nenamaloval obraz na přání. Ostatně není se čemu divit.  Bez nadsázky se Jirkovy obrazy vyrovnají uměleckým dílům vystaveným v galerii. A že vystavené opravdu budou!
 
V září bude mít totiž Jirka již svou několikátou výstavu, a to v Cafe Alternatif (Mezibranská 21, Praha – jak by řekl pražák, skoro "u koně"). Ke zhlédnutí prý budou obrazy malované olejem na plátno nebo akrylem. Tematicky jde především o portéry, některá díla na vás naopak přenesou atmosféru romantické Paříže. Výstava zřejmě ponese název Moment v čase a ukáže průřez celou Jirkovou tvorbou. Výsledný název a také konečné datum vernisáže však už necháme na Jirkovi.
 

A co by vám ke svým výtvorům řekl sám autor? 
 
Jirko, jak jste se vlastně dostal k takovému koníčku? 
Měl bych asi říci, že maluji již od mateřské školky a malování mě vždy bavilo. Je to sice takové klišé, ale v mém případě to tedy platí na 100 %. Prostě mě to vždy přitahovalo a bavilo. 
 
Naučil jste se takovému umu sám nebo vás někdo vedl?
Jsem už od začátku samouk. Vše jsem dělal formou pokus-omyl. Snažil jsem se imitovat známé malíře, jako jsou Monet, Manet, Van Gogh. Četl jsem knihy o malování a umění a učil se z nich. Později jsem se hodně naučil díky internetu. Ale v poslední době jsem se svěřil do rukou profesionálů a nechal jsem je, aby mi předali nějaké nové věci. Velmi mi pomohl akademický malíř Petr &Smaha, akademická malířka Věra &Steflová a v neposlední řadě také akademický malíř a profesor Aleš Ogoun. Všem velice děkuji za cenné rady a názory.
 
Kolik let už se malováním zabýváte?
Jak jsem již říkal, maluji od malička, ale za zlomový považuji rok 2005, ve kterém jsem začal aktivně malovat „velké“ obrazy
 
Kde berete inspiraci? Kdo nebo co je vaší múzou?
Inspiraci beru hlavně ve fotografii, o níž se kromě malby hodně zajímám, v místech, která jsem navštívil nebo bych chtěl navštívit, a v neposlední řadě také ve filmech, které mám rád.  
 
Kteří malíři či umělecký směr hodnotíte jako "the top"?
Hodně se mi líbí impresionisté jako Monet, Manet, Van Gogh. Díky lásce k filmu a sci-fi hororovým tématům mě oslovila díla H. R. Giger. Vždy jsem obdivoval také dílo Salvadora Dalího. V pražském Rudolfinu byla zase před pár lety skvělá výstava Gottfried Helnweina, který mě nadchl svými tématy. A při mé poslední návštěvě Paříže a galerie Centre Pompidou jsem byl naprosto uchvácen dílem Gerhard Richter. 
 
Myslíte, že malovat by se mohl naučit každý?
Myslím, že ano. Malování máme v krvi už od malička. Každý jako malý maloval, ale většina lidí toho pak nechá a soustředí se na „důležitější“ věci. Vše je to o cviku. Talent vám usnadní práci, ale pokud chcete být dobří nebo nejlepší, tak pouze talent nestačí. Chce to hodně dřiny. Ale výsledek pak stojí za to. 
 
Co byste poradil lidem, kteří s malbou začínají? Na co si dát pozor a na co se zaměřit?
Důležité je malovat. Pokud vás baví malovat, tak prostě malujte. A pokud nejste spokojeni s výsledkem, zkuste to znovu a znovu. Můžete se přihlásit na kurz nebo do školy. Tam vás naučí spoustu užitečných věcí. Třeba jak si malování ulehčit a tím pádem si ho pak také víc užít. Neměli byste ale nikdy zapomenout na sebe samotné. Vy jste tím, kdo maluje a část sebe přenášíte na plátno. Zkrátka technika/forma malby by neměla stát nad obsahem nebo nad tím, co vlastně chcete vyjádřit. Malování není jako sériová výroba. Tedy židle, kterou zachycujete, nemusí vypadat pořád stejně. Dokonce se vlastně ani nemusí židli podobat. 
 
Máte nějaké webové stránky, kde bychom si mohli prohlédnout něco z vašeho uměleckého repertoáru?
Ano, moji tvorbu je možné sledovat na webové stránce www.jpart.cz. Zde kromě malby naleznete i jeden můj pokus o komiksovou tvorbu.
A také můj e-mail pro případ, že byste chtěli koupit nebo namalovat obraz. :)
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0694 s