Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KLUK NA KOLE – TV tip – melodrama o lásce a odpovědnosti

07.08.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KLUK NA KOLE – TV tip – melodrama o lásce a odpovědnostiBratři Jean-Pierre a o tři roky mladší Luc Dardennovi si již několikrát odnesli z uznávaného festivalu v Cannes nejvyšší ocenění. Již v roce 1999 tu byl příběh sedmnáctileté bezdomovkyně ROSETTA oceněn Zlatou palmou i cenou za nejlepší herecký výkon. O šest let později film DÍTĚ získal Cenu za scénář a uspěl i film MLČENÍ LORNY v  roce 2008. Pro KLUKA NA KOLE to sice byla v roce 2011 „jen“ Velká cena poroty, ale přesto oba bratři patří z hlediska festivalových poct k nejúspěšnějším současným filmovým tvůrcům.
Film MLČENÍ LORNY jsme mohli poznat i v našich kinech – minimalistický příběh mladé Albánky, která se sňatkem s feťákem marně pokouší získat azyl v Belgii a posléze se zaplete s ruskou mafií. Stejně tak můžete znát film DÍTĚ – příběh mladého manželství, které si neví rady se svým synem, vrcholící tím, že se ho otec, živící se krádežemi, rozhodne prodat. I KLUK NA KOLE patří do tématické skupiny, která je pro bratry Dardennovy typická – sociální psychologické drama.
Ústřední postavou je tu mladý chlapec, který ale hned v úvodu přijde jak o milovaného otce, tak i o své kolo. Nevyzrálý otec ho „dočasně“ umístil do dětského domova a vypadá to, že o něj přestal mít zájem. Dvanáctiletý Cyril však nepřestává věřit, stále sní o návratu domů a odmítá věřit, že milovaný otec by se ho dokázal vzdát. Tahle skutečnost Cyrila tvrdě zasáhne, ale v hodině dvanácté přichází – jak v pohádce – záchrana v podobě sympatické kadeřnice Samanthy, která sežene chlapci jeho kolo a je ochotna se o něho postarat. Ale nic nebude tak jednoduché, neobejde se to bez problémů, ale „víla“ Samantha chlapce na holičkách nenechá.„Příběh KLUKA NA KOLE  jsme nosili v hlavě dlouho: původně jako příběh ženy, která pomáhá chlapci vymanit se ze situace, v níž se cítí jako vězeň. Ale pak jsme se především soustředili na toho chlapce, uzlíček nervů, který se postupně, díky jinému člověku, zklidní,“ říká Luca Dardenne. V jiném rozhovoru se autoři zmiňují o tom, že chtěli vyprávět „pohádku ze současnosti, se zápornými postavami, jež připraví dítě o iluze a s obětavou ženou jako s dobrou vílou.“
Film se nezabývá otázkou, proč se Samantha začne o Cyrila starat. „Chtěli jsme, aby si diváci uvědomili, že se to prostě dělá. To stačí,“ míní Luc Dardenne. Do svých filmů obsazovali bratři Dardenneovi většinou málo známé herce. Tentokrát roli Samanthy dostala slavná francouzská herečka Cécile de France, známá třeba z VEŘEJNÉHO NEPŘÍTELE, kde hrála po boku Vincenta Cassela či ze snímku ERASMUS A SPOL., který si vysloužil v Karlových Varech Cenu diváků. Jak však našli autoři tak přesvědčivého představitele chlapce? Jako obvykle dali inzerát do novin a uspořádali casting pro asi stovku chlapců. Třináctiletý Thomas Doret byl patnáctým v pořadí a prý hned od začátku bylo jasné, že roli dokáže úspěšně zvládnout.

„Dardennové nemají v lásce složité psychologické vysvětlování. Prostě mi řekli, že Samantha je laskavá, ale zároveň mi dali hned najevo, že bych neměla tlačit na pilu a hlavně nesmím být přeslazená,“ směje se Cécile de France a dodává: „Je to moderní pohádka, Cyril je ústřední postava, postava Samanthy je „v jeho službách“ a já sama sloužím celému filmu. To mi ohromně vyhovuje. Musela jsem zapomenout některé herecké manýry, odhodit stranou ego. Belgičané mají svůj specifický postoj k filmu - žádný hvězdný systém, všechno slouží příběhu. Podle mne je to v pořádku. Dardennové, to je Belgie.“
Foto: artcam.cz
***********************************
KLUK NA KOLE
(Le gamin au vélio)
Francie, Belgie, Itálie 2011,
režie Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne.
Uvádí ČTart v úterý 11. srpna od 20,25 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0322 s