AKCE: Kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Rozhovor s Martinou Bittnerovou o andělech a lidských chybáchTelegram s adresou svět... jedné dívceKATOLOGIE v Divadle pod PalmovkouFOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříVánoce u Čapků aneb Jak Karel a Olinka pekli cukrovíVánoční zážitky a chutě z botanické zahradyUkrajinské pohádkyNa co umírali čeští králové?Vaše teta tak mluvila s dětmi, pochopení většiny nečekejteSyrový průvodce hrdinstvím, zradou a cenou za svoboduŽivot pochází ze životaPlast je past
Týdenní pěší výlet ze západního cípu národního parku &Sumava až k jihu absolvoval v létě loňského roku známý moderátor Michal Jančařík. K přespání vždy využil nouzová nocoviště, která představuje v nové publikaci nazvané Vandr &Sumavou.
„Tento nápad, projít si &Sumavu a využít tu skvělou možnost přenocovat v samotném srdci šumavské přírody, ve mně zrál pár let. Loni jsem se rozhodl tento výlet absolvovat s tím, že ho celý převedu na stránky knihy, která bude sloužit jako turistický průvodce pro ty, kteří si tu &Sumavu chtějí užít úplně maximálně,“ vysvětluje autor brožury Michal Jančařík.
Drobná knížka na osmdesáti stranách představuje nejen samotná nouzová nocoviště, kterých je na území Národního parku sedm, ale také popis celé cesty mezi nimi včetně turistických map a fotografií.
„Tento výlet stojí za to. Jednotlivá nocoviště jsou totiž rozmístěna zhruba dvacet kilometrů od sebe a to tak, že se turista za den přemístí z jednoho k druhému a za ten den si užije šumavských krás do sytosti. Velkým zážitkem je ale samotné přespání na nouzovém nocovišti, v jedinečné přírodě. To má neopakovatelnou atmosféru, která se ale na papír moc převést nedá a to si musí každý zažít sám. A právě tato publikace by mu mohla být dobrým průvodcem nebo tím, co ty, kteří se teprve rozhodují, přesvědčí,“ dodává Michal Jančařík.
Nouzová nocoviště vytvořila správa Národního parku &Sumava v roce 2008. Jsou v provozu celoročně a každou sezónu v nich přenocují stovky turistů.
„Nouzová nocoviště jsou nedílnou a současně velmi důležitou součástí turistické infrastruktury Národního parku &Sumava. Mnozí o této možnosti, jak poznat &Sumavu už vědí, ale pro některé to je stále, i po osmi letech provozu, novinkou. Proto jsem rád, že vznikl tento průvodce, kterým se určitě mnozí turisté nechají inspirovat. Psal ho totiž člověk, který si je všechny prošel a tu &Sumavu si zažil, jak nejlépe mohl,“ říká ředitel Správy Národního parku &Sumava Pavel Hubený. Nová publikace Vandr &Sumavou je k dispozici ve všech informačních střediscích Správy NP &Sumava.
Nevytíženějšími jsou nouzová nocoviště na Poledníku, na Modravě a na jihu také Pod Plešným jezerem a v Novém Údolí. Přes léto je hojně využívané také nouzové nocoviště na Bučině. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb. Brožuru pokřtil hudebník Vladimír Brabec.
Foto: Jan Dvořák, Michal Fanta
Text: Jan Dvořák
Správa NP &Sumava www.npsumava.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.