Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT (i za branami věznice) – TV tip

21.08.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT (i za branami věznice) – TV tip Vězeňská dramata tvoří již jednu žánrovou skupinu filmů. V drtivě většině se diváci dočkají šikanování, útisku, drsných až nelidských scén a někdy i násilné smrti. Vzpomeňme namátkou třeba jen na známá díla BRUBAKER, ZELENÁ MÍLE či VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK. Ale za katrem se mohou odsouzení i zušlechťovat. A čím jiným než uměním. Vzpomeňte opět na vynikající německý film ČTYŘI MINUTY, v němž stárnoucí profesorka učí vězenkyně hře na klavír.
Podobně v jedné z nejtvrdších italských věznic v Římě působí muž jménem Fabio Cavalli, který si zde vytvořil divadelní laboratoř. Pod jeho vedením se ti největší násilníci převtělují do postav z klasických divadelních her. Když se o tomto počínání dozvěděli zkušení a světoznámí filmaři bratři Paolo a Vittorio Tavianiové (PADRE PADRONE, NOC SVATÉHO VAVŘINCE, KAOS) zapomněli na svůj kmetský věk (84 resp. 86 let) a rozhodli se ve vězení a s autentickými herci natočit dokumentární drama.
Bratři strávili v drsné věznici Rebibbia mezi tvrdými kriminálníky s dlouholetými tresty plných šest měsíců. Kontaktovali Fabio Cavalliho s myšlenkou na nazkoušení Shakespearovy tragédie JULIUS CAESAR pro účely filmu. Text i samotný děj trošku zjednodušili a snažili se ho přizpůsobit amatérským hercům – vězňům. Před vlastním uvedením hry probíhala řada zkoušek přímo ve věznici (v chodbách, celách, vycházkovém pásmu či ve společenských místnostech). Snímek podrobně zachycuje přípravný proces vězeňského představení – od počátečních castingů až po samotnou premiéru. Celá příprava představení je natočena na černobílý materiál, jen vlastní realizovaná inscenace (na začátku a na konci filmu) je barevná. Černobílá škála podporuje dojem syrovosti a autentičnosti.
Shakespearova hra o spiknutí proti Caesarovi, který se chtěl stát diktátorem, a o jeho svržení a zavraždění,  je nosná sama o sobě. V autentickém nelidském prostředí a v interpretaci vrahounů a násilníků však dostává nový a nečekaně silný rozměr. Intriky, výčitky, zrada, rivalita i zneužití moci spolu s touhou po lásce a přátelství, jak je vyjádřil dramatik alžbětinské doby, se prolínají se současným světem, v němž je aktérům odepřena svoboda a najednou – díky umění – mají jedinou možnost jak vyjádřit svůj bol, touhu po svobodném životě a skoncování s násilím. Možnost přenést tak své zatím neblahé životní zkušenosti do smyšlené postavy. To je možné jen prostřednictvím divadla. Byť jen nakrátko a na jedno jediné představení.
Bratři Tavianiové nenatočili jen divadlo a jeho přípravu. Snaží se proniknout i k některým jeho aktérům a říci něco o jejich životě. Zločince nijak neobhajují, ale divák si k postavám během filmu vytváří specifický vztah. Mnohým z aktérů natáčení změnilo život. Jeden z vězňů po propuštění napsal knihu, druhý - Salvatorore Striano - jemuž byla svěřena role Bruta – se na svobodě stal profesionálním  hercem. Před třemi léty byl dokonce hostem filmového festivalu v Karlových Varech jako jeden z herců mafiánského dramatu Mattea Garroneho GOMORRA, které bylo v našich kinech rovněž uvedeno.

Snímek triumfoval na festivalu Berlinale, kde v roce 2012 získal jak Zlatého medvěda, tak Cenu ekumenické poroty.:
Foto: totalfilm.cz, kinobox.cz, ceskatelevize.cz, pinterest.com
***************************************
CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT
(Cesare deve morire), Itálie 2011.
Režie Paolo Taviani, Vittorio Taviani.
Uvede ve čtvrtek 27. srpna ČTart ve 20,25 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2193 s