Hra je nejvyšší formou bádání!
28.09.2015
Michaela Wilhelmová
Literatura
Tenhle citát nepatří nikomu jinému, než Albertu Einstenovi. Těch pět jednoduchých slůvek se stává odrazovým můstkem publikace Andrease Webera Blbinky a bláto. Je to knížka jednoduchá, a přesto svým způsobem revoluční. Nebo alespoň, se špetkou rodičovského anarchismu, k revoluci nabádá. Dospělí totiž svazují své potomky strachem a konvencemi. Ze životů mizí hlavní náplň dětství: kreativní hraní si. Co s tím?
Na co ve svém dětství vzpomínáte nejraději? Pokud je vám, dejme tomu, více než 35, vaše vzpomínky budou zřejmě vypadat úplně jinak, než ty dnešních 18letých, čerstvě dospělých. K dispozici jsou najednou perfektně vybavená dětská hřiště plná barev a Evropskou unií schválených herních prvků a prolézaček, na které by před lety naše fantazie ani nestačila. Že je to skvělé? Ale ano, to bezesporu je. Ale... Kde jsou ty vzpomínky na budování domečků pro skřítky, malých vodních přehrad na pozapomenutých potůčcích a nakonec i velkých, takřka inženýrských projektů, ve kterých jsme si postavili domeček nebo bunkr, do kterého jsme se vešli i s nejlepším kamarádem či kamarádkou?
A to je to, co se snaží Andreas říct ve své knížce. Děti si mají kde hrát, to není problém. Zakopaný pes je v absenci kreativity. Jak si mají postavit domeček na perfektně upraveném hřišťátku? To takřka nelze. Nezabíjíme tím tedy některou ze složek jejich osobnosti? Budou s to v budoucnu uvažovat kreativně, když je k tomu vedeme jen v přísně určených mantinelech? Ve snaze dát všemu rámec zapomínáme na přirozenost. Na odřená kolena, zablácené tepláky a šťastný výraz potomků, kteří prožili během dne svá malá dobrodružství.
Blbinky a bláto využívají onen pověstný domeček na stromě jako symbol toho, co dnes - obzvláště dětem ve větších aglomeracích - chybí. Nebo je to jen dojem některých dospělých, s Andreasem v čele? Autor se coby otec dvou dětí nebál zeptat se jich na názor. A to klidně i takový, který nešetří ani jeho samotného. Pro ty z nás, kteří si již nepamatují, jaké to je být škvrnětem, jde o přínosnou sondu do uvažování našich robátek a toho, co je pro ně hrou a jak by měla vypadat.
Je pravda, že Andreasův přístup je někdy na hraně anarchismu okořeného mírnou utopií, ale základní myšlenky jsou pravdivé, jednoduše uchopitelné a doufejme, že i proveditelné. A i kdyby nevedly k žádným velkým činům, třeba jen některým přespříliš ustrašeným rodičům otevřou oči.
Kdo je Andreas Weber?
Na prvním místě táta dvou dětí - Emmy a Maxe. Narodil se roku 1967 a o pěkných pár let později vystudoval filozofii a biologii. To byste možná po přečtení knížky i trefili. Krom toho je držitelem Německé ceny reportérů za svůj článek pro populární magazín Geo. A samozřejmě píše. Knížky, eseje... - na co si jen vzpomenete.
Andreas Weber s Emmou & Maxem
Blbinky a bláto
Vydalo nakladatelství Dharmagaia
135 stran
ISBN 978-80-7436-057-2
doporučená cena: 168,- / u nakladatele - dharmagaia.cz - jen 143,-