Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Konec dovolené: jak připravit oči na návrat do pracovního procesu?

06.09.2015   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Konec dovolené: jak připravit oči na návrat do pracovního procesu?

Stejně jako celý lidský organismus, potřebují i oči pauzu. Během dovolené na oči může působit i řada vlivů, které jim spíše uškodí. Oči mohou být podrážděné vlivem slunečného záření, větru nebo chemicky upravovanou vodou z bazénů. To vše činí oči náchylnějšími k zánětům. Návrat do pracovního procesu není pro oči snadný. Negativně působit může práce na počítači a klimatizované kanceláře.

Není výjimkou, že si lidé vedle zážitků přivezou z dovolené i úraz. Časté je i podráždění nebo poranění oka, to se přitom nemusí projevit okamžitě. „Vlivem slunce a suchého podnebí se mohou objevit příznaky suchého oka, které se projevují řezáním a pálením. Běžné jsou i záněty spojivky a rohovky způsobené infekcí z okolí, například z vody nebo písku. Častá jsou i cizí tělíska v oku, nejčastěji na jeho povrchu. Ta mohou zprvu být jen nepříjemná, člověk má pocit, že mu v oku něco tlačí, oko si mne a tím může jeho povrch poškrábat. Důležité je cizí tělísko z oka odstranit co nejdříve. Pokud v oku zůstane, může vyvolat zánět, jehož léčba je poměrně zdlouhavá a může zanechat trvalé následky na zraku nebo v případě infekce může výjimečně vést až k oslepnutí,“ varoval Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Během letních měsíců stoupá počet vážných úrazů oka.K nejčastějším úrazům patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka. Důležité je při vážném poranění dodržovat zásady první pomoci. Například při zasažení chemickou látkou je nutné oko co nejrychleji vypláchnout a co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Zapíchnuté předměty by lidé neměli z očí raději sami vytahovat. S návštěvou lékaře se nevyplácí dlouho otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dřív se totiž s léčbou začne, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Pokud se na dovolené lidé úrazu očí vyhnou, ještě nemají zdaleka vyhráno. Pro zrak je totiž návrat do klimatizovaných kanceláří a k počítačům také zátěží. Počítač přitom ke své práci využívá kolem 60 procent Čechů. „Při práci v klimatizovaném prostředí nebo při práci s počítačem má mnoho lidí potíže se suchým okem, kdy povrch oka rychleji osychá a oči pak pálí, řežou a mohou i slzet. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve. Vhodné je v tomto prostředí oko zvlhčovat umělými slzami bez konzervačních látek,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Unaveným očím pomohou jednoduché cviky. Díky nim bude pro oči návrat do práce menší zátěží. „Při práci na počítači je dobré dělat si častější přestávky a očím ulevovat nejlépe pohledem z okna do dálky anebo jejich zavřením na 10 až 20 sekund. Dále je vhodné po chvílích oči procvičovat a ulevit jim od neustálého zaostřování nablízko. Pomoci může opakovaný několikasekundový pohled do dálky a zpět do blízka. Očím také pomohou opakované pohledy nahoru a dolů, takzvaná oční gymnastika,“ popsal Pavel Stodůlka.Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. 

Foto: wikipedia.org/cheKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0312 s