Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zapomeňte na pravopis, podpořte den dyslexie

21.08.2015   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zapomeňte na pravopis, podpořte den dyslexieUmění a věda na podporu dyslektickým dětem také letos pořádá již tradiční Den Dyslexie ve Veletržním paláci Národní Galerie v Praze! Letos se 9.9.a 10.9. uskuteční již šestý ročník této ve světě ojedinělé události, a stejně jako loni za mezinárodní účasti. Letošní motto zní: "Zapomeňte na pravopis, oslavte s námi Den Dyslexie!" Jistě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo tak úplně neovládá gramatiku či čtení a trpí dys znevýhodněním. Dyslexie však není otázkou inteligence. Naopak, dyslektici jsou velmi talentovaní a na to Den Dyslexie upozorňuje.

Jako vždy Vás čeká spoustu workshopů, prezentací výukových pomůcek, přednášek, ale také třeba divadelní představení s dys tématikou.V minulých letech zajišťovala financování vždy sama zakladatelka Dne Dyslexie, umělkyně Alena Kupčíková, ať už dražbou svých děl na golfové charitě v Karlových Varech nebo zajištěním sponzorských darů od přátel, rodiny a dobrodinců. Svět se však mění a sehnat peníze pro neziskové projekty je stále těžší. Proto jsme se letos rozhodli udělat sbírku na Hithitu a požádat o podporu. Podařilo se nám dát dohromady velmi zajímavé portfolio odměn. Odměny dodali lidé, kteří se na organizaci Dne Dyslexie podílejí, jsou sami dyslektici nebo nás podporují. 
 
Link na HIT HIT:
https://www.hithit.com/cs/project/1564/den-dyslexie-2015Ceny na HIT HITU:
Když nás skrze Hithit podpoříte jakoukoliv částkou – ať už jen tak pro dobrý pocit nebo zakoupením konkrétní odměny, podpoříte tak Den Dyslexie, na jehož realizaci celá částka poputuje. Najdete zde například exkluzivní nabídku na dvě díla od známé umělkyně Aleny Kupčíkové; jež je také zakladatelkou Dne Dyslexie a neziskové organizace Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. S Alenou se můžete také setkat osobně při večeři!
Další krásnou odměnou jsou lístky do divadla ABC na představení, v němž exceluje Michal Dlouhý; portrét od mladého talentovaného malíře Adama Jílka. Dále můžete zajít na večeři s organizátory Dne Dyslexie, lektorkou a překladatelkou anglického jazyka Alenou Krömerovou a režisérem Jaroslavem Černým, který režíroval na 300 dokumentů a je autorem mnoha knih. 
Dalším uměleckým počinem, který můžete navštívit, je výstava krále českého komiksu Káji Saudka v galerii Art Salon S v Tančícím domě! Také si můžete zakoupit špičkové moravské víno SPIELBERG, hodiny angličtiny s jazykovým centrem Red languages či lekce golfu s profesionálním golfovým trenérem Petrem Robětínem nebo HR konzultaci s HR specialistkou Erikou Prachařovou.. 
Další zajímavou odměnou je návrh zimní zahrady od Davida Nováka z Morgana Alu s.r.o. 
Dále máte možnost získat Slabikář a testy Aleny Kupčíkové, jež získali zlatou medaili na mezinárodním veletrhu inovací a vynálezů v čínském Kunshanu v roce 2014.
Den Dyslexie můžete rovněž podpořit zakoupením licencí k aplikaci na čtení Včelka či kurz čtení Rozectise.cz
 
Základní informace o dnu dyslexie
Kdy / 9.9. a 10.9.2015
Kde / Národní galerie v Praze, Veletržní palác Otevírací hodiny / 10.00–20.00
Vstupné/ ZDARMA
Pro koho je akce určená/ Pro malé i velké
Den dyslexie založila umělkyně Alena Kupčíková v roce 2010. Koná se jen pro české děti a to vždy 9.9. ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Naším cílem je změnit vnímání tohoto handicapu, zasadit se o větší osvětu a prevenci a právě v tomto je Den Dyslexie důležitý. Nejde o to, zda děti byly skutečně diagnostikovány, ale o skutečnost, že dětí s dys handicapem neustále přibývá. Lidé s dys handicapem jinak vnímají, avšak nemá to nic společného s inteligencí, jak se lidé někdy mylně domnívají. Den dyslexie pořádají umělci a lidé, kteří se nějak o dys zajímají.
Snažíme se o integraci, ukázat jak s tímto žijí druzí lidé, jaké existují pomůcky atd.

Alena Kupčíková je také autorkou projektu Multimediální Interaktivní Slabikář a testy pro děti od 4 let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problémů pří čtení a psaní a zakladatelkou neziskové organizace "Umění a věda na podporu dyslektickým dětem". Tato organizace dnes pomáhá i dospělým.
Alena Kupčíková vysvětluje:“V roce 2010 jsem Slabikáře a Testy obhájila jako svou PhD práci na AVU a napadlo mne tento projekt pokřtít na Den Dyslexie. K mému překvapení jsem zjistila, že žádný Den Dyslexie doposud neexistuje. Oslovila jsem tedy Národní Galerii v Praze, protože má díla jsou ve sbírkách NG zastoupena a jim se nápad líbil.

Pro první ročník jsem oslovila své přátele, umělce a tvůrce pomůcek pro dys. Měli jsme 5 stanovišť a v 10.00 jsme před Národní Galerií viděli 200 dětí. V průběhu celého dne nás k našemu úžasu návštivilo na 1000 dětí i dospělých, kteří se s námi přišli podělit o své zážitky, zkušenosti atd.
V dalších ročnících mi s organizací začla pomáhat překladatelka a lektorka anglického jazyka Alena Krömerová, která se zabývá výukou angličtiny pro dyslektiky. Alena se v roce 2013 zúčastnila mezinárodní konference o dyslexii v New Yorku, kde se seznámila s mnoha inspirujícími lidmi a odborníky. Loni se Den Dyslexie stal mezinárodní právě díky účasti newyorského ředitele dyslektické školy, který byl akcí zcela nadšen a letos k nám zavítá znovu. Dalším členem našeho týmu je Jaroslav Černý, režisér 300 dokumentů, mimo jiné také režisér dokumentu Dar Dyslexie.

Dokument je ke shlédnutí zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10437113181-dar-dyslexie/

Letos pořádáme již šestý ročník. V předchozích letech jsem vždy dražila svá díla na charitě a získala tak finanční prostředky na konání této akce. Také nás podporovali naše rodiny a přátelé, kterým za podporu děkuji. Doba se však mění. Nyní žádáme o pomoc společnost my, abychom mohli pomáhat dále."


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.21 s