Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


James Dashner: Vražedná léčba

01.09.2015   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

James Dashner: Vražedná léčbaJames Dashner do života čtenářů a filmových nadšenců doslova vtrhl. Ať už jeho knihy a filmové adaptace na ně zbožňujete nebo nenávidíte, víte o nich. Navíc letošní prázdniny byly plny očekávání, jelikož u nakladatelství Yoli měl konečně vyjít závěrečný díl Labyrint: Vražedná léčba a hned v září se chystá dlouho očekávaná premiéra druhého dílu, jehož filmová adaptace se nazývá Labyrint: Zkoušky ohněm.

ZLOSIN je dobrý. Ale jak by tomu Thomas a jeho přátelé ještě vůbec mohli věřit? Poté, co je ZLOSIN zas a znova využíval jen ke svým účelům a nebál se zajít ani tak daleko, že lidé kolem Thomase umírali. Ano, je potřeba najít lék, aby nevymřelo celé lidstvo na erupci. Na nemoc, která z lidí dělá „raply“, chodící mrtvoly, které jsou věčně hladové a na vrcholu svého jídelníčku mají zdravé lidi. Ale ne každý s tímto postupem souhlasí, jenže komu ještě mohou důvěřovat?
 
Vím, že jsme ti lhali. Často. Provedli jsme tobě a tvým přátelům řadu hrozných věcí. Ale všechno to byla součást plánu, který jsi nejenom odsouhlasil, ale pomohl jsi ho realizovat. Museli jsme zajít trochu dál, než jsme na začátku doufali, že bude nutné – to se nedá popřít. Ale všechno zůstalo věrné duchu toho, co vymysleli Tvůrci – cos vymyslel ty na jejich místě, když podstoupili… očistu.“ ~Vražedná léčba, str. 12~
 
James Dashner je americký autor několika knižních fantasy sérií pro mládež, za něž získal celou řadu ocenění. Narodil se v roce 1972 v Georgii, ale nyní žije s rodinou ve Skalistých horách. První díl série „The Maze RunerLabyrint: Útěk se stal krátce po vydání bestsellerem. Následoval druhý díl Spáleniště: Zkouška a nyní se série uzavírá Vražednou léčbou.
 
Jak shrnout celou sérii v pár větách? To bohužel nelze. James Dashner píše způsobem, že každý díl je úplně jiný. Kdyby mi někdo řekl, že každá z knih má různého autora, možná bych mu to i věřila. Každopádně jelikož se mi nejvíce líbil druhý díl a autor mě opravdu namlsal příběhem plným akce a napětí a zanechal mě se spoustou otázek, čekala jsem opravdu velkolepé vyvrcholení. Ale toho jsem se bohužel ve Vražedné léčbě nedočkala. Nemohu říct, že by kniha byla nekvalitní a špatně se mi četla. Čtivá je velmi a dokonce i odpovědí se čtenáři konečně po tak dlouhé době dočkají. Jen tam bylo hned několik ale…
 
Rozhodně chválím za vykreslení postav. Tentokrát už Thomas není ten nejlepší, který vše zvládne, ale naopak se ukázal jako velmi citlivý chlapec vypadající a chovající se na svůj věk, který je zmatený a hledá sám sebe. A jelikož nezná svou minulost a neví, co dříve pro ZLOSIN dělal, má výčitky. Jenže tentokrát místo hraní si na Supermana, se naopak nalezne hned několik scén, kdy Thomas stojí s pusou dokořán naprosto zkoprnělý. Opravdu na místě zkamení, což mi k jeho postavě nesedí.
 
Vražedná léčba bohužel není tak nabitá akcí a napětím jako předchozí díly. Obojího se čtenáři dočkají až na samém závěru knihy. Ovšem i tak na vás čeká hned několik zvratů, přičemž některé jsou předvídatelné více jiné méně. Tentokrát jde spíš o to, jak se vyrovnat se ztrátou nejbližších, jak přijmout sám sebe takového jaký sem a jak se smířit se svými činy, které jsem v minulosti udělal. Protože toto všechno Thomas řeší. Krom toho je příběh plný intrikaření a nedůvěry. Zakončení zde hodnotit nemohu, jak kvůli možným spoilerům, tak kvůli tomu, že buď vám tento konec sedne, nebo ne.
 
Zhodnocení Vražedné léčby jako zakončení celé série není zrovna snadné. Na jednu stranu jsem čekala něco většího, při čtení kolem mne měly létat rachejtle a bouchat petardy. Ale to se bohužel nekonalo. Dočkala jsem se sice veškerého vysvětlení a zodpovězení otázek z předchozích dílů, ale podáno to bylo nemastně a neslaně. A i když je v některých místech vidět autorovo zlepšení, i tak mě tento díl bohužel zklamal.
James Dashner
Labyrint: Vražedná léčba
Yoli, 2015


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0651 s