Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HRÁČ – TV tip - Příběh hráčské i milostné vášně

18.09.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HRÁČ – TV tip - Příběh hráčské i milostné vášněMálokdy se v jednom díle spojí umělecká náročnost a divácká atraktivita. Plně se to zdařilo ve filmu HRÁČ, který uvede ČTart ve čtvrtek 24. září. Vznikl v britsko-holansko-maďarské koprodukci v roce 1997 a natočil natočil jej nestor maďarské kinematografie Károly Makk. 


Režisérovo jméno znají ti, kdož více pamatují, například z příběhu studenta bydlící v nevěstinci POČESTNÁ NOC či z milostného dramatu dvou novinářek-lesbiček JINÝ POHLED. Károly Makk (*1925) natočil svůj první film již v roce 1951 a zatím poslední před pěti lety. Z jeho díla si ještě připomeňme zfilmování slavné, i u nás tolik obdivované divadelní hry KOČIČÍ HRA. Ve filmu HRÁČ si vzal za námět stejnojmenný román Fjodora Michajloviče Dostojevského a zároveň ve filmu rozehrál okolnosti jeho vzniku.
 
            Petrohrad 1886. Úspěšný autor, který právě dokončil Zločin a trest, se ocitá v ponižující situaci. Aby odčinil své dluhy musí během měsíce napsat nový román o nejméně 160 stranách. Stárnoucího, v naprostém chaosu žijícího spisovatele může zachránit jenom zdatná stenografka. Podaří se ji najít líbeznou, pečlivou, chudou, a pracovitou Annu Sotkinovou. Pod jejími hbitými prstíky se rodí částečně autobiografický kontroverzní příběh krásné Poliny (Polly Walkerová) a mladého Alexeje (Dominik West) , odehrávající se v prostředí luxusních lázní a u rulety v kasinu, v něž Dostojevský vychází ze své zkušenosti z kasin lázeňského města Wiesbadenu. Podobně rozporuplný milostný vztah se zároveň rodí i mezi medvědovitým spisovatelem a něžnou písařkou...
 
Dominik West
            Ve filmu nejde o literárně-historickou přesnost. Dává přednost volnému průběhu dějové, výtvarné i hudební fantazie. Napínavý děj je plný fascinujících zápletek a gagů. V malebném prostředí mezi dobovými dekoracemi, rekvizitami a kostýmy se pohybují krásné ženy a odehrávají se vzrušující erotické scény.
 
              Pro hlavní role si režisér vybral skvělé protagonisty - Angličana Michaela Gambona (připomeňme třeba jeho roli prezidenta Johnsona v CESTĚ DO VÁLKY, záoráckého rančera v KRAJINĚ STŘELCŮ nebo Brumbála v pokračováních HARRYHO POTTERA) a mladou Jodhi Mayovou (jako třináctiletá získala cenu za herectví v Cannes za roli ve filmu ROZDĚLENÝ SVĚT, ve filmu MAX A HELENA si zahrála sestru titulní hrdinky, poté se zaměřila spíše na televizní práci). Film získal v roce 1998 na MFF v Troji Cenu OCIC a Cenu za nejlepší herecký výkon pro Jodhi Mayovou, na MFF v Pescaře Cenu za nejlepší film a Cenu za ženský výkon.

            Hráč je filmem, který podle Kateřiny Pošové „ diváka vědomě dojímá, vzrušuje a možná i pohoršuje“.
 
Polly Walkerová a Michael Gambon
Fota: csfd.cz,  alamy.com        
           Pro pamětníky nutno dodat, že stejný námět a pod stejným názvem zpracoval již v roce 1958 režisér Claue Autant-Lara s Gérardem Philippem v titulní roli.
****************************************
HRÁČ (The Gambler)
Nizozemsko / Maďarsko / Velká Británie, 1997
Režie Károly MaKK.
Uvádí ČTart ve čtvrtek 24. září od 20,20 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1456 s