Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 20.6.2024, svátek má Květa 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nemůžete se připojit v metru? V brazilském Riu mají Wi-Fi - zdarma!

20.09.2015   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nemůžete se připojit v metru? V brazilském Riu mají Wi-Fi - zdarma!Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit. 

Provozovatel metra v Riu de Janeiru zvolil Wi-Fi technologie společnosti Cisco k pokrytí svých stanic. Obyvatelé brazilského velkoměsta, stejně tak jako jeho turisté, se tak budou moci pohodlně, rychle a především zdarma připojit k internetu. Základem celého řešení se stala architektura Cisco Prime. Nejnověji byly signálem Wi-Fi pokryty stanice Flamengo, Largo do Machado a Catete. Od startu celého projektu v lednu 2014 nedošlo k žádnému závažnějšímu výpadku sítě, a to ani v hlavních dopravních špičkách.

Na rozdíl od mobilních sítí, lze sítě Wi-Fi mnohem efektivněji stavět tak, aby byly schopné zajistit spolehlivé připojení k internetu i tam, kde dojde k nárazové koncentraci velkého počtu lidí. Příkladem mohou být koncerty, sportovní utkání nebo právě nádraží či stanice metra. V těchto případech naráží mobilní sítě na svoje technologické limity,“ upozorňuje Ivo Němeček, technický regionální manažer společnosti CIsco a dodává: „Dobře projektovaná Wi-Fi síť může pokrývat jen malý sektor, a proto jí zahlcení nehrozí. To je také důvodem k tomu, že i mobilní operátoři ve světě stále častěji sahají po Wi-Fi jako doplňku svých sítí na takto vytížených místech.“

Architektura Cisco Prime v sobě spojuje Prime LAN Management Solutions (LMS) a Prime Network Control System (NCS). Jejím prostřednictvím lze jednoduše a přehledně spravovat i rozsáhlé Wi-Fi sítě. Od nasazení technologie Wi-Fi do metra v Riu nedošlo k žádnému výpadu síťových služeb, ani problémům s přihlášením uživatelů. Díky hvězdicové architektuře je možné přidávat jednotlivé stanice do sítě bez jakýchkoli výpadků či omezení ve zbytku stanic. Samotné připojení na nástupištích a dalších prostorech stanic zajišťují přístupové body Cisco Aironet 2602i a kontrolery Cisco 8500 Wireless Controller.

Kromě cestujících mohou výhod stabilního připojení využívat i všichni obchodníci, kteří mají v prostorách metra své provozovny. Registrovaní uživatelé Wi-Fi v metru mohou navíc automaticky dostávat aktuální informace o provozu či výlukách.

Wi-Fi místo mobilní sítě

S rychlým rozvojem chytrých telefonů dochází stále častěji k přetížení mobilních sítí v místech s vysokou koncentrací uživatelů. Plánovat kapacitu mobilní sítě na tyto nárazové špičky je totiž neekonomické. Pokud si však majitelé chytrých telefonů chtějí například nasdílet na Facebooku fotku z koncertu či sportovního utkání, jsou často zklamáni a naštváni na svého operátora.

I proto již delší dobu pracuje sdružení Wi-Fi Alliance na řešení, které by umožnilo operátorům jednoduše předat část datového provozu z mobilních sítí právě do lokálních Wi-Fi sítí. Důležité je, aby vše probíhalo automaticky, bez toho, aby byli uživatelé obtěžováni nutností hledat příslušnou síť a hlásit se do ní. Díky standardu IEEE 802.11u a technologii Wi-Fi Certified Passpoint mohou chytré telefony něco podobného zcela odbourat. Telefon či tablet může sám Wi-Fi síť detekovat a automaticky se do ní připojit, přičemž k autentifikaci může stačit jen SIM karta a datový tarif příslušného operátora. Například americký operátor AT&T nabízí ve spolupráci s partnery přes 30 tisíc hotspotů pro své zákazníky.
 
 

Zdroj: Jan Lodl, mediální zástupce, Madison PA / foto: infohost.nmt.edu/~armiller/trips/samerph.htm


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0431 s