Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VRAŽDA V BÍLÉM DOMĚ - TV tip – politický thriller

25.09.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VRAŽDA V BÍLÉM DOMĚ - TV tip – politický thrillerMůže být americký prezident vrahem? Případně jeho syn, když se najde mrtvola jeho milenky přímo v Bílém domě? Je to vražda z vášně nebo jde o spiknutí proti prezidentovi, který se nelíbí americkým generálům? Tyto (a další) otázky musí rozplést policista Harlan Regis v sympatické detektivce s jasným politickým podtextem VRAŽDA V BÍLÉM DOMĚ.Že by se zkušenému kriminalistovi Harlanu Regidovi  (Wesley Snipes) na adresu Pennsylvania  Avenue 1600 (do Bílého domu) příliš chtělo, to se říci nedá. Od začátku tuší tisíce problémů, které nebudou pramenit jen z toho, že sám je černé pleti (v té době ještě nebyl stejné barvy pleti prezident). Detektiv dostane za úkol vyšetřit vraždu mladé sekretářky, nalezené na zdejším záchodku. Od začátku cítí, že ochranka jednoho z nejpřísněji střežených sídel v USA vedená komisním šéfem Spikingsem (Daniel Benzali) je zásadně a ve všem proti němu. Brzy také pozná, že vše podstatné přísně utajuje. Je mu naznačeno, že „nesmí vůbec nic.“ Ještě, že najde trochu vstřícnější duši v podobě agentky zdejší tajné služby Niny Chanceové (Diana Laneová). Jako v každé správné detektivce se společně pustí do odkrývání stop. Hlavně těch falešných a nastražených, které jsou jim všude kladeny pod nohy. Postupně (i za cenu vlastního života) odhalí rafinované spiknutí, zaranžované poradcem pro národní bezpečnost Alvinem Jordanem (Alan Alda v netypické roli). To má za cíl zdiskreditovat prezidenta, protože ten odmítá přání generálských elit vrhnout zemi do války v Severní Koreji.

Že cestu k pravdě a k obhájení prezidentské cti i jeho života je třeba vystřílet - to je jasné od okamžiku, kdy se divák dozví, že Nina je bývalá olympijská přebornice ve střelbě a i Harlan si se zbraní také solidně rozumí (jak také dokládají fotografie z filmu).
VRAŽDA V BÍLÉM DOMĚ patří mezi velice solidně natočené politické kriminálky a přes nepříliš věrohodnou zápletku je natočena na standardní hollywoodské úrovni. Však také její režisér Dwight Little je zkušeným specialistou na thrillery (předtím třeba RYCHLÝ JAKO BLESK či FANTOM OPERY, po natočení VRAŽDY V BÍLÉM DOMĚ můžete znát film 54 HODIN či TV seriály SBĚRATELÉ KOSTÍ, DŮM LOUTEK či OSPALÁ DÍRA). Film dodržuje pravidla žánru a jeho předností je atraktivní prostředí, do něhož je příběh zasazen. Ale neradujte se. Do skutečného Bílého domu se nepodíváte. Jeho pracovníci se na natáčení filmu odmítli podílet a tak nezbylo, než provést podrobný „sběr materiálu,“ pořídit přesné náčrtky místností (fotografování je zde zakázáno), shromáždit údaje od architektů a výtvarníků a pak sestrojit model interiérů Bílého domu. Podle něj pak byly vytvořeny dekorace v životní velikosti.
Podstatná část filmu se pak odehrává v podzemí v nesčetných chodbách, které mají vést do různých vládních budov a do Kapitolu, kde sídlí Kongres Spojených států. Jeden ze scénáristů filmu Wayne Beach je o nich skálopevně přesvědčen  a jejich existenci mimo jiné přisuzuje jednomu chlípnému prezidentovi z počátku minulého století, který jimi chodil navštěvovat své početné milenky.
*************************************
VRAŽDA V BÍLÉM DOMĚ
Murder at 1600), USA 1997
Režie Dwight Little
Uvádí Nova ve středu 30.září ve 22,55 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0639 s