Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.6.2024, svátek má Milan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pražský komorní balet připravuje premiéru představení Metafory tance

29.09.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pražský komorní balet připravuje premiéru představení Metafory tance Pražský komorní balet uvede 18. října 2015 ve Stavovském divadle první premiéru této sezóny s názvem Metafory tance. V komponovaném večeru se představí tři díla současných choreografů – Aleksandry Dziurosz (PL), Hany Litterové (ČR), Žiga Jereba (SLO) a Anny &Stěrbové (ČR). Autory večera spojuje nejen slovanský původ, ale především snaha o divácky srozumitelné dílo. Tanec v jejich podání může mít rozličný pohybový slovník, pokaždé je ale nositelem myšlenky díla a vzniká v souladu s hudebním doprovodem.

Hlavním tématem představení je lidské chování, jeho světlé i temné stránky. Co vše ovlivňuje naše jednání? Můžou to být konvence, společenské normy, emoce, vášně, smysly… K čemu může vést násilné potlačování osobnosti či naopak naprosto nekontrolované jednání? Ve složeném večeru budou uvedena tři umělecká díla, pro něž je stěžejní sdělení, jež tvůrci vyjadřují výhradně tancem či divadelním pohybem.


Choreografie Hany Litterové „Němý výkřik“ je určena pro vyzrálé, charismatické taneční osobnosti. Jednoaktový dějový dramatický kus v sobě nese silný příběh a svědectví. „Částečně jsem se nechala inspirovat symfonickou básní Antonína Dvořáka Vodník a částečně K. J. Erbenem,“ říká Hana Litterová. „Hloubka, charakter a význam hudby jsou přeneseny do tance v tragédii tří lidí: matky, dcery a milence. Vytvořila jsem však vlastní, současný příběh, oproštěný od šbquo;pohádkových‘ bytostí; takový, který se může dít kdekoliv kolem nás. Zkrátka příběh, jehož součástí můžeme být kdykoliv i my.“ 
Dílo Aleksandry Dziurosz „Come see comme ça“ je inspirováno Evropou sedmnáctého a osmnáctého století a typickou barokní koncepcí - paradoxem a kontrastem. „Má choreografie představuje příběh o muži a jeho potřebách, které se objevují pouze za určitých, velmi specifických okolností,“ vysvětluje choreografka. „Příkladem takové situace jsou dvorské hry, plesy či karnevaly. V takové chvíli se jeho potřeby, často skryté před okolním světem, dostávají do popředí obvyklého chování a běžných lidských instinktů.“ Choreografie, která je plná jemných nuancí a odkazů, představuje poetickou cestu do dvou kontrastních období – baroka a osvícenství – a snaží se hledat univerzální pravdu o lidské povaze a chování. Současný tanec doprovází hudba dobových skladatelů českého původu.

Žiga Jereb a Anna &Stěrbová společně vytvořili choreografii, kterou nazvali „This Is Not a Kiss!“. Dílo je hravým pohledem na to, co přijde, nebo může přijít s polibkem. Od prvního okamžiku, kdy jsme jemně políbeni do života, až po naši první zkušenost s polibkem a později vztahy s ním, totiž nemůžeme uniknout turbulenci, prchlivosti, hravosti a něze jeho síly. „Ústřední motiv díla vyplynul během tvůrčího procesu. Jsou to paradoxy - naše choreografie je o polibcích. A přitom se jmenuje Tohle není polibek!,“ usmívá se Žiga Jereb.


 

Premiéra tanečního večera, která se odehraje čtyřicet let po vzniku Pražského komorního baletu, by měla být dárkem k narozeninám legendárního zakladatele souboru prof. Pavla &Smoka. Ten 22. října 2015 oslaví osmaosmdesáté narozeniny.
Hana Litterová je nositelkou ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon, pedagožkou a choreografkou, jejíž tvorba byla již několikrát oceněna mimo jiné Cenou sazky či Divadelních novin.


Aleksandra Dziurosz, ředitelka polského souboru Warsaw Dance Theatre, je uznávanou pedagožkou a zkušenou choreografkou, jež za svou kariéru vytvořila mnoho celovečerních představení i jednoaktových tanečních etud.


Žiga Jereb & Anna &Stěrbová jsou mladí tanečníci a choreografové slovinského a českého původu, jejichž spolupráce vznikla během společného angažmá v rakouském Linzi. Vytvářejí neotřelá díla, v nichž reprezentují svůj pohled na současný tanec.„METAFORY TANCE“

Němý výkřik


Hudba: Antonín Dvořák: Vodník op. 107 Choreografie: Hana Litterová Světelný design: Jakub Sloup

Tančí: 3 sólisté Pražského komorního baletu

Délka: 20 minut


Come see comme ça

Hudba: Leopold Koželuh

Choreografie: Aleksandra Dziurosz Světelný design: Jakub Sloup

Tančí: 6 sólistů Pražského komorního baletu

Délka: 20 minutThis Is Not a Kiss!

Hudba: koláž (SarahNeufeld: Hero Brother + William Ryan Fritch: Distance, A Fading Light, Violet, Processional) Choreografie: Žiga Jereb, Anna &Stěrbová

Světelný design: Jakub Sloup

Tančí: 8 sólistů Pražského komorního baletu

Délka: 26 minut


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.7912 s