Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OSLAVA UVAŘENÍ PRVNÍ VÁRKY PLZEŇSKÉHO ORIGINÁLU PILSNER URQUELL

28.09.2015   Stanislav Polauf   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OSLAVA UVAŘENÍ PRVNÍ VÁRKY PLZEŇSKÉHO ORIGINÁLU PILSNER URQUELLRok 1842 bude už navždy zapsán nejen v plzeňské historii zlatým písmem. Právě tehdy totiž opustila místní měšťanský pivovar vůbec první várka speciálně vařeného piva – spodně kvašeného ležáku. Sládkovi Josefu Grollovi se za pomoci výjimečné plzeňské vody, hořkého žateckého chmele (poloraný červeňák) a světlého ječného sladu podařil zázrak - zlatavý, řízný a mimořádně lahodný mok, který svou kvalitou překvapil i samotného sládka. Dal tak vzniknout jedinečnému pivu se zlatavou zářící barvou a sněhobílou pěnou a s chutí, kterou dosud svět neznal. 

Tento výjimečný okamžik piva, jemuž s hrdostí říkáme „nejlepší na světě“ se odehrál před 173 lety, konkrétně 5. října, kdy byla uvařena první várka. Následně pak toto pivo, jak říká Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje: „založilo celou pivní kategorii „pils“, která dnes tvoří sedmdesát procent všech světových piv.“ Na nejbližší možný termín - sobotu 3. října připadá letošní narozeninová oslava, která bude jako každý rok zcela velkolepá.

PILSNER FEST patří už tradičně mezi nejnavštěvovanější festivaly u nás – loni na něj zavítalo přes 45 tisíc lidí, kteří vypili kolem 400 hl zlatavého moku. I letos pojmou prostory pivovaru i celý koridor až k plzeňskému náměstí Republiky desetitisíce návštěvníků. Kromě piva (včetně druhé značky GAMBRINUS) si mohou užít spoustu kvalitní gastronomie a k tomu program plný pestré hudby a znamenité zábavy.
Je to právě hudební dramaturgie, letos opět připravená Pavlem Andělem, která je mimořádně atraktivní a lákavá. Pořadatelé vsadili na několik hudebních hvězd, které jsou spolehlivými heandlinery českých hudebních festivalů od Rock For people po Colours od Ostrava. Je to v první řadě kapela DIVOKEJ BILL. „S tou se podařilo domluvit pro letošní rok koncertní exkluzivitu pro náš region,“ říká Anděl a dodává: „Dalšími hvězdami jsou bezesporu XINDL X se svým nesmlouvaným humorem a písničkářským nadhledem, MONKEYX BUSSINES, jejichž nakažlivá taneční energie vykouzlí dobrou náladu i ve spojení s originálními kostýmy, ve kterých vystupují, NO NAME, dnes již téměř domestifikovaná kapela, jejichž textové příběhy jsou srozumitelné i českému divákovi a jejichž melodie si fanoušci zpívají ještě dlouho po jejich koncertech.“ I MICHAL HRŮZA patří k vyhledávaným hudebníkům stejně tak jako jsou z různých vystoupení po Česku známé kapely UDFG, RYBIČKY 48, ZAKÁZANÝ OVOCE, TRABAND i OHM SQUARE.

PILSNER FEST byl vždy znám tím, že objevoval nová jména, jimž dal počátek k proslulosti – vzpomeňme na ELECTRIC LADY, ILLE, MYDY RABICAD nebo THE FELLAS. Letos se z talentů s objevů můžete těšit na kapelu POLETÍME? Sami o sobě říkají: „Jsme skupina dobře vypadajících mužů hrající originál banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu.“ Z dalších jmen vzpomeňme kapelu COME AND PLAY, zpěváka a skladatele Johannese Benzeho, Michala &Sindeláře a Báru Zemanovou.
Navnadit před hlavním sobotním programem vás může už speciální páteční podvečer, kde za branou pivovaru čeká nejen pivo a kulinářské speciality ale také skupina MEDITERIAN (world music), dívčí vokální uskupení SUIT UP a punk-rock´n´rollová kapela SQOST.

Atrakcí v pivovaru je mnohem více, než stačíme popsat – od prohlídek vnitřních prostor s prvnímé  sládkem, přes možnost poznání pivovarských řemesel a technologie tankových piv až po hromadný přípitek v sobotu v 18 hodin 42 minut – tedy v čas, který odkazuje k významnému roku 1942, kdy – jak jsme již v úvodu zmínili – vznikla vůbec první várka slavného originálu. Více informací  najdou zájemci na www.pilsnerfest.cz.

Jo, a zapomněli jsme sdělit to hodně podstatné – vstup na PILSNER FEST a na koncerty jmenovaných kapel je zdarma. 


Takový byl příval diváků a posluchačů v loňském roce. Budete mezi nimi letos i Vy?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1651 s