Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JMENUJI SE OLIVER TATE – TV tip – Když je vám patnáct...

09.10.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JMENUJI SE OLIVER TATE – TV tip – Když je vám patnáct...Když je vám patnáct máte pocit, že vám patří celý svět, ale zároveň máte kdesi v hloubi svého já strach z dospělosti. Prostě – když s vámi cloumá puberta jste občas nesnesitelně protivní a chytřejší než všichni dospělí kolem vás, ale zároveň niterně zranitelní, nesmělí v hledání lásky a prvního sexu, ale také plni odhodlání něco dokázat. Pro umělce je to období, do něhož se rádi vracejí a zmatky dospívání jsou vděčným námětem


Patnáctiletý mladík Oliver Tate byl hrdinou (zřejmě autobiograficky laděné) knihy velšského spisovatele, básníka  a novináře Joea Dunthornea (*1988) s originálním názvem SUBMARINE. Přestože šlo o jeho prvotinu získala cenu Curtise Browna a byla hned po vydání v roce 2008 přeložena do deseti jazyků (česky v nakladatelství Plus Praha v roce 2013).

Jeho kniha oslovila Richarda Ayoadeho (*1977), který se rozhodl podle ní natočit svůj celovečerní debut. Ayoade je sice vystudovaný právník, ale v Anglii je znám jako komik, herec, scénárista a režisér. Kromě těchto aktivit si také nachází čas i na sport - je útočníkem ve fotbalovém týmu anglických spisovatelů (England Writers‘ Football Team).
Patnáctiletý Oliver (Craig Roberts) prožívá svoji pubertu v 80. letech na velšském pobřeží. Má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu, ale také chce přijít o panictví ještě před svými narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s úlisným sousedem, samozvaným duchovním guru s příšerným účesem a chce mu zabránit třeba tím, že monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Pro svůj druhý cíl vzplane ke spolužačce Jordaně (Yasmin Paigeová). Ta nosí červenou bundu, ráda zapaluje věci a tváří se děsně cool a nad věcí.

Oliver působí na první pohled tak trochu potrhle až praštěně, rád se předvádí a skoro nic mu v životě nevychází. I jeho názory jsou někdy poněkud směšné a často mají nádech nechtěného. Ovšem tyto rozpory dávají filmu obzvláštní kouzlo a pomáhají vytvářet zvláštní poetickou atmosféru s prvky humoru. „Hrdina je zároveň vypravěčem i (anti) hrdinou příběhu. Mezi tím, co se skutečně děje a co si Oliver |myslí, že se odehrává, pulsuje napětí,“ píše Radovan Holub.
Film je vyprávěn velmi decentně a s plným porozuměním pro Oliverovo mnohostranné snažení. Vynikající je hudba Alexe Turnera a určitě vás zaujme kamera Erka Alexandera Wilsona, pohybující se sychravém počasí velšského Swansea dosti často za soumraku po útesech či za svítání panorámujíc mořskou hladinu a vytvářející zvláštní poetickou náladu..
Těch porovnání by se našlo hodně. Snad jen můžete srovnat Olivera s Haroldem z filmu Halkla Asbyho HAROLD A MAUDE (1971) a nelze nevzpomenout na knihu, kterou jsme jako dospívající přímo hltali – na Salingerův román KDO CHYTÁ V ŽITĚ z roku 1951. Dokonce jsem četl přirovbnáíní k muřské obdobě slavné AMÉLIE Z MONTMARTRU (Jean-Pierre Junet, 2001).

Ivo Anderle z produkční společnosti Aerofilms, která film distribovala před pěti lety do kin, uvedl: "JMENUJI SE OLIVER TATE navazuje na nejlepší tradici britských komedií, které jsou i nejsou k smíchu..." Sám režisér Richard Ayoade (dosud známý jen seriály, videoklipy a celovečerním záznamem koncertu Arctic Monkeys v Apollu) k filmu dodal: "Spousta humoru v knize spočívá v napětí mezi tím, co si myslíte, že se stalo, a tím, jak to popisuje Oliver. Bylo otázkou, jak toto napětí převést do filmu. Chtěli jsme v příběhu udržet Oliverovu vypravěčskou nespolehlivost a porovnat ji se skutečností – nikoli pouze takovou, jak nám ji ukazuje Oliver. Ovšem i tak je film poměrně subjektivní."   Poté dodal: "Pokud se ve filmu objeví mladý hrdina, často bývá naprosto bezúhonný. Líbilo se mi, že Oliver je tak trochu zlý, odtažitý a sobecký. To mě na něm zaujalo a jeho názory byly navíc velice vtipné a nabubřelé. Vždycky jsem měl slabost pro knihy, které pojednávají o lidech v tomto věku, jako například „Kdo chytá v žitě“, „Franny a Zooey“, a pro filmy jako ABSOLVENT, Á MA SOEUR či HAROLD A MAUDE." 

Oliverovi rodiče v podání Noaha taylora a Sally Hawkinsové
„Olivera ani snad nejde nemít rád, když tohohle kluka s bohatou fantazií, cynickými nápady, seriózními názory a šarmem zatoulaného štěněte tak dokonale hraje nováček Craig Roberts. Film je ale vůbec skvěle obsazený a jeho postavy jsou poutavé, někde tak akorát mezi dobře odpozorovanou vtipnou karikaturou a portrétem osamělého a nejistého člověka, který se musí osmělit a vstoupit kvůli druhým i do neznámých vod (původní název zní Ponorka)" - dočtete se v recenzi Anety K.
Fota: aerofilms.cz, ceskatelevize.cz
************************************ 
JMENUJI SE OLIVER TATE
(Submarine)
Velká Británie 2010, režie Richard Ayoade
Uvádí ČTart v sobotu 17.října od 22,05 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s