Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TONUTÍ – kriminální bestseller Michaela Katze Krefelda

12.10.2015   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TONUTÍ – kriminální bestseller Michaela Katze KrefeldaPříznačný motiv kapajícího koutku na obálce a název TONUTÍ signalizuje další severský kriminální román na českém trhu. Tentokrát je autor Michal Katz Krefeld dánské národnosti a i jeho detektiv zvaný HAVRAN pochází odtud. Své případy však neřeší ve své zemi, ale v každé nové knize osmidílné série volí autor jiné evropské město. V prvním dílu série nazvaném VY&SINUTÍ (Paseka 2014) řeší Havran případ sadistického vraha, který preparuje ženy jako zvířata ve Stockholmu, v nejnověji vydané knize TONUTÍ je dějištěm Berlín.

Kdo je HAVRAN? Expolicista jménem Thomas Ravnsholdt, který těžce nese smrt své ženy, kterou nezjištěný pachatel zavraždil v jejich bytě. Bývalý elitní policista je postaven mimo službu, částečnou útěchu (stejně jako řada dalších detektivů na severu Evropy) hledá v alkoholu. Dokonce prodá svůj byt a žije na staré kocábce zvané Bianka v přístavu ve společnosti věrného psa Bobka.

Ale než se autor začne věnovat peripetiím Havranova života prolnou se dva jiné případy. Obyčejný dánský úředníček Mogens, taková šedivá myš, si připravil plán na vyloupení (většinou špinavých) peněz ze sejfu svého šéfa. Uprchne s nimi do Berlína, kam ho zláká po internetu neznámá krasavice. Pak se nadlouho po něm slehne zem. Tím druhým, jemuž je věnována většina pozornosti, je berlínský vyšetřovatel STASI (tamní tajné policie a rozvědky Německé demokratické republiky, obdoby naší StB) plukovník Hausser. Hned v úvodu poznáme jeho metodu vyšetřování – topení ve zvláštní vaně, kde každý odsouzený prozradí vše, ale od smrti ho to stejně neochrání. Teprve poté je představen detektiv HAVRAN. Do jeho všedního života náhle vstoupí mladá žena Louise, sestra zmizelého Mogense s přáním, aby jí bratra pomohl najít. HAVRAN oslněný krásou ženy a naléhavostí její prosby pomoc přislíbí, což ho zavede právě do Berlína.

Sadistické metody Haussera, který chce uplatnit svou neomezenou moc ještě před rozpadem NDR a pádem berlínské zdi na rodině jednoho východoněmeckého zbohatlíka, se prolínají s činností detektiva. Ty první v roce 1989, druhé pak v roce 2014. Jak se prolnou, co mají společného? Na odpověď si musí čtenář dlouho počkat. Stejně tak na to, kde se nachází naivní Mogens, kde jsou jím uzmuté peníze a také kdo je tajemná Renate.

Není pochyb, že román má napětí a je čtivě napsaný. Přesto zpočátku máte pocit, že není o detektivovi, ale tím hlavním je lidská bestie a sadista, jemuž východoněmecká policie dala mimořádnou pravomoc k ukojení jeho choutek maskovaných za fanatickou víru v socialistické uspořádání země. V detektivkách severských autorů se to lidskými zrůdami jen hemží, ale žádný člověk není jen černý – u Haussera však nenajdete jediný lidský cit (kromě příklonu k dceři svého pronásledovaného, což však přizná až v samotném závěru) a je prezentován výhradně jen jako lidská kreatura. Určitě cílem autora bylo na jeho osobě ukázat metody komunistické policie a psychologii těch, kteří se rozhodli jí sloužit. „Chtěl jsem mít v knize člověka, který je oddaný své službě systému. Běžně je člověk oddaný svým blízkým, ale on svůj život věnuje práci pro silný režim, kterému věří,“ říká autor.

 K románu lze mít i jiné připomínky, které vás při čtení a po jeho skončení napadnou. Pokud neznáte první díl série (VY&SINUTÍ) pak samotná postava detektiva HAVRANA není tak silně prezentována, aby se on pro vás stal natolik zajímavou postavou, že mu budete držet palce a fandit jeho úsilí. Snaha Louise najít svého bratra, jehož řadu let neviděla a jehož osud ji nezajímal, je přespříliš exponovaná. A samotný Hausser, který se po létech zjeví je nechytitelný a všude přítomný, je jako robot v lidské kůži. Ale to jsou jen drobnosti, které by neměly od četby odradit. A jak se na obálce knihy cituje z webu Severské detektivky „Budete se bát a u některých pasáží vám ukápne slza. Příběh se vám dostane pod kůži a jen tak ho nedostanete z hlavy.“

Nesmírně cenné je vystižení atmosféry – hlavně té z Německa před pádem Zdi. Tady je patrné, že Krefeld důkladně prostudoval materiál z té doby, strávil v Berlíně dost času a inspiroval se v někdejší věznici Hohenschönhausen, kde končili především političtí vězni. I když to, že by tajná policie nechala svého věrného člena měsíce sledovat jediného podezřelého, nasadila do jeho bytu všemožnou sledovací techniku a plukovník nebyl pověřen jinými důležitějšími úkoly než měsíce dělat domovníka, aby oběť mohl sledovat zblízka – to je tak trochu k neuvěření.

Lze věřit, že HAVRANA poznáme lépe z dalších knih série. "Příští zločin čeká na Havrana v Praze," řekl Krefeld při své nedávné návštěvě v České republice. "Chtěl bych zde strávit více času a napsat tady další detektivku," dodal. V Praze si nejvíce přál navštívit starou čističku odpadních vod v pražském Bubenči. Takřka dvě hodiny v ní fotografoval a natáčel. "Je to ideální kandidátka na místo činu," podotkl.
 
Michael Katz Krefeld (*1966)

Patří k nejprodávanějším autorům detektivek v Dánsku. Svoji kariéru zahájil jako scenárista krátkých filmů a televizních seriálů. Jeho první kniha, thriller PŘED BOUŘÍ (2007), mu vynesla cenu Dánské akademie kriminálního románu za debut. Následovaly další tituly, z nichž PADÁ ČERNÝ SNÍH byl zvolen dánskou detektivkou roku 2012 a získal nominaci na prestižní Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. V současnosti Krefeld pracuje na sérii se soukromým detektivem Thomasem Ravnsholdtem, přezdívaným Havran. Tato řada vychází ve dvaceti zemích tří světadílů, mezi nimiž jsou např. Brazílie, Turecko a Japonsko. Prvního svazku s názvem VY&SINUTÍ se v Dánsku prodalo 50 tisíc výtisků (2013, č. Paseka 2014), následovalo TONUTÍ (2014, č. Paseka 2015). Autorovým záměrem je napsat celkem osm svazků, v nichž vyšetřování zavede Havrana do osmi různých velkoměst. Paseka chystá k vydání též romány STESK a SEKTA.

 
 Pozn.: O severských detektivkách jsme se ve webmagazinu zmínili u článku UČEDNÍK – viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=14347. Pro bližší informace o vybraných 13 autorech odkazujeme na http://neoluxor.cz/blog/specialy/severni-vitr-je-kruty-aneb-zorientujte-se-v-severskych-detektivkach--173/.
 
*************************************
Michael Katz Krefeld: TONUTÍ .
Z dánského originálu přeložila Markéta Kliková.
Vydalo nakladatelství PASEKA, s.r.o.
v Praze a Litomyšli roku 2015.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0446 s