Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kráska připravená vraždit

22.10.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kráska připravená vražditAč je v dnešní době všemožných fantasy young adultovek (tedy knih pro dospívající) všude až přespříliš a každá nová je již permanentně brána jako zbytečná a o nic víc produktivní než předchozí, Sarah Maasová se se svým Skleněným trůnem, prvním dílem nové fantasy série, pokusila prorazit a dokázat, že není jen další bezduchou YA autorkou. Podařilo se?

Skleněný trůn vypráví příběh osmnáctileté dívky Celeany Sardothien, která se již přes svůj nízký věk dokázala stát tím nejlepším nájemným vrahem na světě. Její práce je vždy precizní a všichni si ji váží pro její nepolapitelnost - tedy až do okamžiku, kdy je chycena a odsouzena k doživotnímu trestu v odporných solných dolech Endovieru. Svoboda se jí však jednou znovu naskytne.
 
Král země Eriley se rozhodne uspořádat turnaj, v němž se proti sobě postaví 24 těch nejlepších vrahů a zlodějů, a ten, který vyhraje, se stane královým bojovníkem a získá tak to nejcennější - svobodu. S vírou, že tento boj na život a na smrt bude pro Celeanu jen procházkou růžovým sadem, tuto poslední šanci přijímá a připravuje se zničit všechny své protivníky. Ti však začnou umírat nikoliv pouze při soubojích, nýbrž i za záhadných - a dosti bizarních - okolností, které dokazují, že to největší zlo se skrývá v nespatřitelných hloubkách.
 
V dnešní době je vskutku těžké zapůsobit skrze fantasy romány, obzvláště, když se v nich stále dokola omílá tolik stejných prvků. I v tomto případě  je hlavní hrdinkou silná, odvážná a velice sebevědomá (snad až arogantní) náctiletá dívka, která ve svém životě musí velice tvrdě bojovat a navíc ráda okusí dílku zakázané lásky. Byť v kontextu celé literární scény je Skleněný trůn nijak nezaomenutelným kouskem, autorka se snažila, aby vynikla alespoň v sekci fantasy YA, kam kniha patří, a lze uznat, že to se povedlo.


Příběh se Sarah snaží ozvláštnit přítomností magie, elfů a lesních víl, samozřejmě i temných sil a ohavných oblud z podsvětí. Když se však přestane věnovat popisům soubojů a tréninků, ač se postupem v knize stávají vzácností, proměňuje hlavní hrdinku v princeznu milující krásné šaty a rozdávající své srdce a úsměvy, byť ze začátku se bavila představami o tom, jak ráda by zrovna někoho stáhla z kůže, a tento do očí bijící kontrast nejen protagonistky nás po celou dobu bude nutit k otázkám, zda si autorka své hrdiny nezačala charakterizovat až postupem a bude v nás tak narůstat pocit příběhové nestability.

I přesto však Skleněný trůn nabízí zajímavý fantasy příběh, v němž sledujeme dívku s velice silnou vůlí a nekončícím úsilím, který, když uvolíme, nás v určitých chvílích bude schopen vtáhnout a leckdy i velmi napnout. Proto nelze knihu hned zavrhnout a každý si musí zjistit sám, jak ho Skleněný trůn, první z plánovaných šesti dílů této série, zaujme. Mystické prvky knihu vylepšující a relativní míra romantiky dělá z tohoto young adult kousku příběh lehce vydařenější, než které nás doprovázely do teď.
 
Skleněný trůn
Autor: Sarah J. Maasová
Originální název: Throne of Glass
Překladatel: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo, 2015
Počet stran: 392
Vazba: brožovaná
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0248 s