Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Irské drama Kráska z Leenane: herecký koncert pro čtyři herce zlínského divadla

27.10.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Irské drama Kráska z Leenane: herecký koncert pro čtyři herce zlínského divadla Milena Marcilisová, Tamara Kotrbová, Gustav Řezníček a Pavel Vacek – tito čtyři herci Městského divadla Zlín se objeví na jevišti Velkého sálu v nové inscenaci Kráska z Leenane v režii Konráda Popela. Sehrají společně irské rodinné drama s podtitulem tragikomedie drsná jako šmirglpapír, které bude mít premiéru v sobotu 31. října v 19 hodin. Dva dny před ní, ve čtvrtek 29. října se s nimi diváci mohou potkat v divadelním klubu Dílna na Klevetivce a diskutovat o tom, jak probíhají přípravy na premiéru.

Hrou Kráska z Leenane začala v roce 1996 kariéra irského dramatika Martina McDonagha, jehož texty dnes dobývají jeviště celého světa. Může za to syrovost postav, mísení komického a tragického, melodramatu, hororu, krutého černého, ale i osvobozujícího humoru. Jeho postavy a situace jsou zkrátka natolik živé, že se v nich poznáváme.


Čtyřicetiletá Maureen (Tamara Kotrbová) žije se svou despotickou sedmdesátiletou matkou Mag (Milena Marcilisová). Jejich vztah je napjatý, plný podrazů, her a naschválů, u nichž nevíme, zda se jim smát, anebo se jich děsit. Když vstoupí na scénu Maureenin dávný přítel Pat (Gustav Řezníček), vztahy mezi ženami se ještě vyostří. Kráska z Leenane je mistrně napsanou hrou o touze vyprostit se ze stereotypního a jednotvárného života, o touze po lásce.


„Kráska z Leenane mě oslovila především skvěle napsanými dialogy, živými postavami a příběhem, který všichni dokážeme pochopit, protože všichni máme občas pocit, že za naše neštěstí může někdo jiný. Přitom často stačí přestat čekat a jednoduše odejít,“ říká režisér inscenace Konrád Popel.

Přestože jde o komorní hru, bude uváděna na jevišti Velkého sálu. „Myslím si, že na velkém jevišti mají své místo jak příběhy zalidněné, tak i ty, jejichž velikost nespočívá v počtu postav. Ta největší dramata se často odehrávají jen mezi dvěma lidmi. A naše inscenace ponechává velký prostor výborným zlínským hercům, takže určitě zvu na ně,“ dodává režisér.


Pro herečku Tamaru Kotrbovou je právě Kráska z Leenane návratem do pracovního procesu po rodičovské dovolené. Diváci ji sice mohou vídat v menších rolích v Žítkovských bohyních a v Dokonalé svatbě, Kráska je však pro stálici zlínského uměleckého souboru po delší době velkou hereckou příležitostí.

„Je to pro mě velmi ostrý střih, žádné pozvolné osmělování. A to nejen pro mě osobně, ale kompletně pro celou moji rodinu. Chlapečci si už zvykli, že je máma pořád doma a najednou se vidíme jen pár hodin za den,“ vysvětluje Tamara Kotrbová. Jak sama říká, role Maureen je pro ni po mnoha letech opravdu velká výzva: „Kráska je bezkonkurenčně nejdrsnější hra, ve které jsem kdy hrála. A to jak slovníkem, tak činy. Baví mě hledat v ní černý humor a vážím si krásně napsaných dialogů,“ přibližuje herečka.


premiéru v sobotu 31. října v 19 hodin 

První reprízy se uskuteční 4. a 6. listopadu, vždy v 19 hodin.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0318 s