Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 20.6.2024, svátek má Květa 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jubilejní Blues Alive zahájí americký kytarista Warren Haynes

30.10.2015   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jubilejní Blues Alive zahájí americký kytarista Warren HaynesJubilejní 20. ročník festivalu Blues Alive zahájí 12. listopadu v šumperském Domě kultury Warren Haynes, jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů, spoluhráč Erica Claptona, Dave Matthewse či bývalý člen Allman Brothers Band. “Warren Haynes přijede nejen do &Sumperka, ale i do České republiky vůbec poprvé. Zahraje z nové sólové desky, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. 

Zároveň jde o jediný z hlavních večerních koncertů, na který ještě zbývají vstupenky. “Permanentky i vstupenky na hlavní koncerty v Domě kultury v pátek a sobotu jsou již vyprodány, kromě Warrena Haynese zbývají pouze na menší koncerty v H-Clubu nebo v Klášterním kostele,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. “Je to poprvé v historii festivalu, kdy je takto dopředu vyprodáno,” zdůrazňuje.


Zbývající vstupenky jsou v prodeji
v pokladně Domu kultury ve všední dny od 14 do 18 hod., tel.: 583 214 279. Zároveň se také rozběhlo přihlašování na 16. ročníku Blues Aperitivu, soutěže pro bluesové kapely, jejichž dva vítězové si zahrají na dalším ročníku hlavního festivalu. Blues Aperitiv 2016 proběhne 18. března a uzávěrka přihlášek je již 18. ledna.
 


Blues Alive letos při svém 20. výročí nabídne od 12. do 14. listopadu nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. “Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” uvádí Ondřej Bezr.
 
Warren Haynes, hlavní hvězda letošního dvacátého ročníku Blues Alive, je bez nadsázky jedním z nejsledovanějších kytaristů amerického kontinentu. S jeho jménem jsou neodmyslitelně spojeny dvě kapely. Jednak Allman Brothers Band, do něhož nastoupil v reunionové fázi v roce 1989 a vydržel, s tříletou pauzou, až do loňského rozchodu. A potom jeho vlastní projekt Gov´t Mule, který založil v roce 1994. Mimořádně pracovitá kapela má na kontě dlouhou řadu nahrávek nejrůznějšího charakteru, proslulé jsou zejména dlouhé živáky z benefičních vánočních jamů, na nichž se objevují nejrůznější hosté, nebo si kapela vybírá k „přehrání“ rockovou klasiku, ať už jde o Rolling Stones nebo – možná trochu překvapivě – třeba o Pink Floyd. “Každopádně všem těmhle projektům vládne Haynesova v podstatě dokonalá kytara a na bravurního instrumentalistu i až nečekaně skvělý pěvecký projev. Obojí lze samozřejmě nalézt i u Haynesovy sólové tvorby, z níž vyniká zejména členité Man In Motion (2011) a samozřejmě i letošní novinka Ashes & Dust,” doplňuje Ondřej Bezr. Warren Haynes přijíždí nejen na Blues Alive, ale do České republiky vůbec poprvé. Odehraje nikoli zkrácený festivalový set, nýbrž plnohodnotný koncert, tak jak si to on ve své pozici i jeho čeští fanoušci zaslouží.
 
V rámci druhého, již vyprodaného, večera 13. listopadu čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues - od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí 14. listopadu muzikanti, kteří v &Sumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami - například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin.
 
Tři hlavní večerní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí: koncert v H-Clubu s Linwood Lee Taylor Triem z USA a českou kapelou Ladě, výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v Klášterním kostele, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo, tematické odpoledne, tentokrát s kapelami, které prošly soutěží Blues Aperitiv, noční jamy ve foyer kulturního domu a Pivnici Holba, projekce filmu The Blues Brothers v kině OKO a koncert pro školy. U tematického odpoledne s úspěšnými formacemi z Blues Aperitivu bylo z čeho vybírat. Ukazuje se, že soutěž není jen česká záležitost, jde o prestižní mezinárodní klání. Navíc zdejší úspěch zahraničním kapelám otevírá cestu k českému publiku,” dodává Ondřej Bezr. 
 
Od 4. do 29. listopadu také jako součást oslav jubilejního ročníku probíhá v šumperské galerii Jiřího Jílka výstava fotografií nazvaná XX. výročí festivalu od jeho dvorních a pravidelných fotografů - Ivana Prokopa, Tomáše Turka, Jindřicha Oplta, Vojty Turka a dalších.
 
20. výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. “Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než 40 let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch 20 letech,” uvažuje Ondřej Bezr. “Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.   
 
V předvečer kulatého výročí 11. listopadu odvysílá ČT art záznam z loňského ročníku, reprízy pořadu budou k vidění na stejném programu 15. a 16. listopadu.
 
Přesný program a více informací na www.bluesalive.cz.
 
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0416 s