Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KRÁL TANČÍ – TV tip – historická freska o skrytém nadání krále Slunce

30.10.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KRÁL TANČÍ – TV tip – historická freska o skrytém nadání krále SlunceAsi jsme to četli v mnoha knihách. Dvůr krále slunce Ludvíka XIV. se nám vybaví jako místo dvorských intrik a galantních dobrodružství, kde šlechtici ve složitém oblečení usilují o čest krásných dam. Období baroka bylo však mnohem více než rozmařilou dobou. Bylo to údobí silného rozmachu velkolepého, citově podbarveného a dynamického umění, které se projevilo ve všech oblastech tvorby.


Do doby konce 17. století situoval svůj film v roce 2000 francouzský režisér Gérard Corbiau (předtím natočil zajímavý portrét obdivovaného barokního zpěváka FARINELLI). V pečlivé rekonstrukci doby se zaměřil na dvůr krále Slunce a před milostnými intrikami dal přednost intrikám politickým. A umění – především hudbě a tanci.

Děj se začne rozvíjet ve vzpomínkách dvorního skladatele Jeana-Baptisty Lullyho (1632-1687), ctižádostivého Florenťana, který dal celé své nesporné nadání do služeb Ludvíka XIV. Pak se vrátíme o třicet let zpět a budeme svědky přípravy a korunovace krále ve věku pouhých patnácti let. Přes své mládí král ví, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí a že bude muset čelit nejednomu zákeřnému útoku. Také je si vědom, že nemá pro vládnutí úplně volnou ruku – stále ho silně ovlivňuje jeho matka Anna Rakouská a hlavně první ministr kardinál Mazarin.


 
Nejistý chlapec nachází sebevědomí v hudbě a hlavně tanci, k němuž má mimořádný talent. Proto si Lullyho oblíbí natolik, že ho jmenuje i svým tajemníkem. Právě on postupně vytváří budoucího panovníka, krále Slunce. Alegorické dvorní balety, které Lully připravuje a v nichž král sám tančí, se stávají příležitostí pro formování osobnosti vladaře. O něco méně než Lully miluje svého krále i třetí osoba dramatu herec a dvorní dramatik Moliére, který ale o přízeň krále také silně usiluje.


 
Nezvyklé pouto této trojice, jejich vzájemné vztahy od lásky a přátelství až k žárlivosti a nevraživosti je příležitostí uvést dobovou nevšední a působivou hudbu (ve vynikající nahrávce Reinharda Goebela). V pečlivě rekonstruovaných dobových reáliích jsou baletní a divadelní scény důležitou součástí hry moci, lásky, vypjatých emocí i chladné racionality i změny původně nesmělého mladíka v sebevědomého vladaře, který uvěří i tomu, že je skutečným králem Slunce a že dokáže za udržení své moci bojovat.


Film se stává jak výpovědí o třech osobnostech své doby, tak i o době vrcholícího baroka a v neposlední řadě je studií o vztahu umění a moci.

Ludvíka XIV. ztělesnil Benoit Magimel, Jeana-Baptistu Lullyho Boris Terral, Moliéra Tcheky Karyo, Annu Rakouskou Colette Emmanuelleová, kardinála Mazarina Serge Feuillard a mladého krále ve věku 14 let Emil Tarding.
Fota: ceskatelevize.cz, illusion.cz, indiefilm.cz
**************************************
KRÁL TANČÍ
(Le roi danse)
Francie, SRN, Belgie 2000, režie Gérard Corbiau,
Uvádí ve čtvrtek 5. listopadu od 20,20 hodin ČTart.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0353 s