Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZÁBLESK VE TMĚ – TV tip – více než vraha se bojí sama sebe

20.11.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZÁBLESK VE TMĚ – TV tip – více než vraha se bojí sama sebePo úspěšné oční operaci mladá houslistka Emma znovu vidí. A ve chvíli kdy spatří „záblesk ve tmě“ je přesvědčená, že zahlédla vraha své sousedky. Je to skutečnost jen retroaktivní halucinace? To neví ani ona ani policie. Co však policejní inspektor Aidan Quinn tuší, je to, že Emma může být další obětí sériového vraha...Kriminální thriller režiséra Michaela Apteda (GORILY V MLZE, CAUSA WARDOVÝCH, ENIGMA) je další z napínavých příběhů o slepé dívce ohrožovaná zákeřným vrahem. Pamětníci si jistě vzpomenou na klasiku – krimi drama ČEKEJ DO TMY, v němž slepá hrdinka (geniálně zahraná Audrey Hepburnovou) se ubrání nebezpečným zločincům. Z mnoha podobných vyprávění o nebezpečí, které hrozí sympatické dívce, si připomeňme alespoň sugestivní slepou mladou ženu v thrilleru JENNIFER 8 s Umou Thurmanovou a Andy Garciou v roli policisty. Že dojde k intimnímu sblížení hrdinky s policistou je nabíledni a můžete to čekat i v ZÁBLESKU VE TMĚ. Oproti výše zmíněným dívkám hlavní postava filmu ZÁBLESK VE TMĚ po šestadvaceti letech slepoty znovu vidí, ale velmi oslabeně. Její svědectví tak nemá valného smyslu ani pro policii ani pro soudce. I zkušený policista John Hallstrom (Aidan Quinn) ji má z počátku za blázna. Ale opravdu jen z počátku...
Všechny zmíněné hollywoodské filmy se na události dívají z pohledu policisty. Michael Apted neváhal zapojit do děje i subjektivní pohledy hrdinky, což vnáší do filmu další prvek napětí a tajemna. Že k tomu pomohl počítač a specialista na digitální efekty Art Durinski není vůbec na závadu. Film vznikl podle scénáře debutující Dany Stevensové, která hlavní postavu pojala ne jako osudem (a zločinci) pronásledovanou oběť, ale jako mladou ženu, která se dovede energicky  o sebe postarat. Ke spokojenosti jí pomáhá hra na housle ve folkové skupině jednoho chicagského klubu a když je potřeba pomohou  přátelé i věrný slepecký pes Ralph.
Výrazný herecký part  precizně zvládla Madelaine Stoweová (připomeňme z mnoha jejích rolí třeba manželku architekta pronásledovanou patologickou náklonností policisty v thrilleru ZHOUBNÁ VÁ&SEŇ, statečnou Coru z POSLEDNÍHO MOHYKÁNA či vedoucí skupiny čtyř dívek ve filmu  PISTOLNICE NA ÚTĚKU). Své Emmě v ZHOUBNÉ VÁ&SNI dala krásu a půvab a zahrála jak štěstí, když začne znovu vidět, problémy, když zjistí, že ji zrak může šálit („více než vraha se bojím sama sebe,“ milostnou vášeň k na pohled drsnému  policistovi i nakonec její boj o vlastní život, když se ocitne tváří v tvář vrahovi.
 
Žánrově je film čistým thrillerem. Jeho režisér Michael Apted řekl: „Přitahovala mě jeho temná atmosféra, silná ženská hrdinka, ale nejzajímavější bylo pokusit se vytvořit svět, ve kterém se pohybuje někdo, kdo se učí vidět a dostane se do nebezpečí života kvůli tomu, co viděl.“ Ve svém, žánru patří film k nadprůměrným dílům, byť je inscenován tradičním, ale účinným způsobem.
Foto: cool-download.org, alltube.com, cinema.de, pathe.nl
***********************************
ZÁBLESK VE TMĚ (Blink)
USA 1994, režie Michael Apted,
uvádí ve čtvrtek 26. listopadu Nova Cinema od 21,50 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1076 s