Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Olomoucké divadlo stojí u zrodu česko-norské spolupráce

24.11.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Olomoucké divadlo stojí u zrodu česko-norské spolupráce Jedinečný program připravilo olomouckému publiku Divadlo na cucky ve spolupráci s dalšími městskými kulturními institucemi a norským centrem Dansarena nord se sídlem v Hammerfestu. Již na konci listopadu přivítá Olomouc první inscenaci z šestidílného cyklu, kterým se budou v Česku prezentovat nejlepší norští umělci z oblasti současného tance a performativního umění. Projekt NORDSPIRACE vyvrcholí v rámci programu 20. ročníku mezinárodní přehlídky Divadelní Flora v květnu příštího roku.

„Rádi bychom s našimi norskými partnery rozšířili spolupráci na poli současného tance a performing arts. Společně jsme připravili program, představující jedinečný vhled do aktuálních trendů severské scény,“ uvedla koordinátorka projektu NORDSPIRACE Simona Vičarová a dodala: „Protože nás zajímá i zpětná vazba od domácího publika, budou jednotlivá představení na olomouckých scénách doplněna o debaty s tvůrci a workshopy pro veřejnost.“


Česko v nadcházejících měsících navštíví pestré spektrum umělců, a to jak po generační, tak i po žánrové stránce. Patří mezi ně radikální performerky Ingeleiv Berstad, Kristin Helgebostad a Ida Wigdel s představením Jordjenta, Amund Sj?lie Sveen pozve na performativní přednášku Ekonomická teorie pro věčné začátečníky, Hege Haagenrud se zabývá poruchou příjmu potravy v performanci De Grensel?se, Liv Hanne Haugen a Anne Katrine Haugen uvedou taneční duet Sisters 11 Years Later, program 20. Divadelní Flory pak zpestří představení významné choreografky Ingun Bj?rnsgaard s názvem Praeambulum a tyrkysová performance Mono v režii Mii Habib.


Hrát se bude nejen v Divadle na cucky, ale i v Divadle hudby Muzea umění Olomouc nebo v Moravském divadle Olomouc. „Jednotlivá představení se liší technickou náročností i požadovanou velikostí scény. Proto budeme využívat i další olomoucká jeviště,“ řekl Jan Žůrek, ředitel DW7, o. p. s, která se stará jak o chod Divadla na cucky, tak o festival Divadelní Flora. „Těší mě, že dvě produkce uvedeme jako součást jubilejního 20. ročníku našeho festivalu a přispějeme tak k velkorysým oslavám jeho výročí,“ doplnil Žůrek.


Nordspirace ale nespočívá pouze v prezentaci současné norské scény v ČR – organizátoři vyslali na revanš také české zástupce do Skandinávie. „V nedávné době jsme poznávali současnou norskou scénu v rámci studijní cesty. V Oslu a Hammerfestu jsme navštívili řadu kulturních center a navázali nezbytné kontakty,“ popsala „nordspirační“ cestu Vičarová. Podle jejích slov se už brzy vydají za polární kruh i čeští umělci. „Do otevřené výzvy se přihlásilo jedenáct žadatelů, z nichž jsme vybrali projekt Godt og ondt tvůrčí skupiny Jindřiška Křivánková - Anita Krausová - Jana Kozubková. Tato trojice se v únoru 2016 odebere do nejseverněji položeného města na světě – do norského Hammerfestu – kde bude moci projekt připravovat. Světová premiéra se rovněž uskuteční v rámci programu 20. Divadelní Flory,“ upozornila Vičarová.


Na spolupráci se těší i norští hostitelé. „Bude to vůbec poprvé, co u nás bude pracovat a tvořit český soubor a jsme velice rádi, že DW7 takto rozšiřuje horizonty naší Evropské spolupráce. Věříme, že výměna povede k ještě většímu prohloubení kulturních i jiných vazeb mezi Českou republikou a Norskem,“ vzkázala českým médiím Susanne N?ss Nielsen, ředitelka Dansearena nord a připojila i pozvánku olomouckým divákům. „Oblast performing arts se v posledních letech v Norsku rozvíjí nejrůznějšími směry a díky projektu bude mít publikum v Olomouci šanci norskou tvorbu vidět. Součástí programu NORDSPIRACE jsou díla zavedených norských umělců stejně jako představení mladých talentovaných tvůrců,“ uzavřela Nielsen.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4829 s