Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MEXIČAN – TV tip - hvězdné duo v komické gangsterce

04.12.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MEXIČAN – TV tip - hvězdné duo v komické gangsterceKdyž se sejdou dvě velká herecká jména – v toto případě Brad Pitt a Julia Robertsová - dá se čekat divácký hit. Neplatí to sice vždy na sto procent, ale snímek MEXIČAN, v němž oba vytvářejí hlavní role, si určitě diváckou pozornost zaslouží.


Zaslouží si ji i proto, že už je dost drastických depresivních děl na televizní obrazovce, které tak doplňují neradostné vyhlídky z denního zpravodajství. Zachovat si v duši alespoň maličko optimizmu a dobré nálady je stále obtížnější. MEXIČAN může přinést dvě hodinky oddechu a zapomnění, což je také důvod, proč jej doporučujeme k zhlédnutí.

Film v sobě spojuje několik žánrů. V prvé řadě je to gangsterka místy až ve westernovém stylu, do toho je namíchán koktail humorných situací a nechybí melodramatická romanticky laděná linka. Každý si přijde na své, přestože tyto linky někdy jdou na sebe naroubovat jen obtížně.Brad Pitt zde hraje mladého floutka Jerryho Welbacha, který se zapletl s mafií. Poté, co neúmyslně naboural mafiánské auto a nepřímo přispěl k zajištění jednoho z bossů si musí odsloužit pár let ve službách mafiánského šéfa Naymana (Bob Balaban). Jako poslední úkol ho čeká cesta do Mexika, odkud má přinést legendární historickou pistoli, která má přinést štěstí tomu, kdo z ní poprvé vystřelí. Ale při zkoušce před celou vesnicí vystřelila pistole dozadu a zabila mladíka, který ji spustil. Od té doby se považuje za prokletou. Její název MEXIČAN dal titul celému filmu.
Jerry musí ihned vyrazit a to i přesto, že si jeho milá Samantha (Julia Robertsová) přála slíbený výlet do Las Vegas a strašně se s ním proto pohádá. V Mexiku po pistoli pátrá a protože je rozený nešika a smolař, navíc neznalý jazyka místních vesničanů, nemá to lehké. Nejen, že ho napadnou zlodějíčci a ukradnou mu auto, ale v ohrožení je také Samantha, kterou si mafiánský šéf bere jako rukojmí, pokud by Jerry chtěl z úkolu nějak vyklouznout. Z konfrontace dvou kultur, civilizačních zvyklostí a z jazykových schválností je upředen jemný humor filmu. K tomu přispívá i to, že Jerry je takový mamlas a smolař, že co se má pokazit, to se také tak stane. Mezitím mu doma ve Státech zabiják Leroy (James Gandolfini) unese Samanthu. A tak zatímco se  Jerry zamotává do stále složitějších situací daných tím, že o pistoli usiluje několik zájemců, Leroy se se Samanthou pozvolna sbližuje.
Scénárista J.H.Wyman a začínající režisér Gore Verbinski (*1964), který měl za sebou zatím jen rodinnou komedii HON NA MY&S, postavili celý film na hereckých výkonech Pitta a Robertsové, což však někdy působí, jakoby vznikly dva filmy v jednom. Oba hlavní představitelé se zhostili svých úloh se ctí a podávají standardní komediální výkony. Více jim scénář nedovolil – Pitt má akčnější roli nešiky pronásledovaného smůlou i zabijáky, Robertsová je sice energickou krupiérkou, ale film jí dal příležitost především v dlouhých rozhovorech s vraždícím profesionálem a zároveň měkkosrdcatým homosexuálním milovníkem. Přesto si Pitt pochvaloval: „Vytvořili jsme spolu správný chemický vzorec.“

Přes všechny výhrady je příběh o hledání prokleté pistole divácky zajímavý a atraktivní. Jde v něm o život, ale také nakonec i o to, zda se dva rozhněvaní dají nakonec zase dohromady. Uvidíte...
Foto: zuguide.com, amazon.com,eonline.com
**************************************
MEXIČAN (The Mexican)
USA 2001, režie Gore Verbinski
uvádí v pondělí 7. prosince Nova od 21,45 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0389 s