Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


A tím to, drazí, všechno začíná

14.12.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A tím to, drazí, všechno začínáZnáme nevyzpytatelnost lidského osudu - padneme na kolena, když jsme na vrcholu a to tehdy, kdy to čekáme nejméně. Nebo nabereme nové síly a vstaneme - a to byť jsme si ještě krátce předtím zoufali, že to již nikdy nezvládneme a nedostaneme se zpátky tam, kde nám zprvu bylo odepřeno zůstat. Osud si na nás může načíhat naprosto kdekoliv a v jakékoliv situaci. Dost často se nám zdá krutý a nespravedlivý; ale v zápětí zjistíme, že téměř každý čin osudu nás dostihl s jistým záměrem. Jde jen o to ho odhalit.

Osud dostihl i sedmnáctiletého středoškoláka Ezru Faulknera, kterému v jeho předmaturitním ročníku nic nechybělo - měl nádhernou přítelkyni, všichni přátelé ho zbožňovali a ostatní spolužáci zoufale toužili po tom, být jako on. Navíc si na svůj věk vedl velice dobře v tenisu a všichni v něm viděli budoucí tenisovou hvězdu známou po celém světě. Jenže Ezra byl vždy přesvědčený, že na každého čeká nějaká tragédie. A alespoň co se svého života týče, rozhodně se nemýlil.
 
Ezrovou tragédií je autonehoda, která ho naštěstí neupoutá na vozík, i tak mu ale vezme všechny naděje na stání se úspěšným sportovcem a rázem navíc přijde o většinu obdivovatelů a uvědomí si, že ti, jež nazýval přáteli, jimi ve skutečnosti nikdy nebyli. Nebyl by to však osud, kdyby si s námi nezahrával. Najednou před Ezru postaví možnosti, o jakých by se mu nikdy nesnilo a Ezra sám se nestačí divit, co všechno ho může potkat. Jednou z věcí je mimo jiné Cassidy.
 
Cassidy, nespoutaná a bohémská dívka, která vždy ví co říct, za každou cenu si jde za svým a která srdečně doufá v útěk z běžného světa, ze světa konvenčního spoutání. Cassidy vnese do Ezrových šedých dnů barvu a díky ní si uvědomí, jak moc velká je naděje. Nic ve světě pro něj neskončilo a on stále může žít, začíná si užívat všech drobností, které spolu prožijí a těší se i z pouhé přítomnosti nejbližších. Ale známe to, ten osud.
 
 
Cassidy se postupem začne vykreslovat jako velice nešťastná dívka, v kontrastu s jejím počátečním já docela rozporuplná, která skrývá hluboké tajemství, a právě zde začíná autorka chybovat. Ezra se až zbytečně vehementně pouští do hledání pramene utrpení své lásky a po celou dobu ke své dívce pulzuje zbytečným a v určitých kontextech až za vlasy přitaženým obdivem, který není opodstatněn, vzhledem k tomu, jak sobecky a nesmyslně se Cassidy po celou dobu chová.
 
Pomineme-li ovšem nesnesitelné chování jedné z hlavních hrdinek, je pravdou, že díky příjemnému a jednoduchému stylu psaní si četbu skutečně užijeme a rádi se oddáme rozebírání Ezrových pocitů a názorů na bytí nás všech. Chvílemi nám přes rty přeletí úsměv a ačkoliv v knize nenajdeme žádné spásné myšlenky, alespoň ty nejhlubší rádi vezmeme v potaz, jelikož nás na chvíli - skutečně jen chvíli - přimějí zamyslet se nad životem sami.
 
Tím všechno začíná je milá knížka o osudu a jeho oblibě zaplétat v sebe lidské osudy, která nám poradí, abychom přehodnotili své vyhlídky a našli svůj vlastní smysl. Ukáže nám, že i v tom nejobyčejnějším životě se skrývá krása a především, jak nic v životě není jisté a všeho v něm, každé radostné chvilky, bychom si měli vážit a neztrácet svůj čas marnotratnostmi. Alespoň někomu určitě.
 
Robyn Schneiderová - Tím všechno začíná
z anglického originálu The Begining of Everything
přeložila Romana Bičíková,
vydalo CooBoo v roce 2014,
309 stran, pevná vazba


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.044 s