Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 6.10.2024, svátek má Hanuš 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Cisco rozdalo ceny: Kdo spočítá bakterie, poradí si i s viry

14.12.2015   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cisco rozdalo ceny: Kdo spočítá bakterie, poradí si i s viryJak může výzkum, který se zaměřuje na automatické zjištění počtu buněk v Petriho misce souviset s ochranou před kybernetickým zločinem? Pokročilé typy útoků se dnes často chovají podobně jako živé organismy. Proto i bojovníci s kyberzločinem se mohou inspirovat v přírodních vědách. To se potvrdilo i v letošním ročníku Cisco Outstanding Thesis Awards, v němž porotu zaujala práce zkoumající matematickou metodu pro automatické spočítání počtu buněk v Petriho misce na základě snímku z mikroskopu. 

Podobný postup je totiž možné aplikovat i na analýzu datového provozu, které pomůže odhalit případný kybernetický útok. Oceněn byl ale také vylepšený algoritmus na detekci anomálií, nový způsob detekce phishingových útoků či aplikace teorie her při řešení problému bezpečnosti počítačových sítí většího rozsahu. Nejúspěšnější absolventské práce získaly ocenění ve třech kategoriích podle stupně akademického vzdělání.
 
Vítězem v kategorii bakalářských prací se stal Václav Blahut z Fakulty Informatiky Masarykovy Univerzity s prací „Outlier Detection and Explanation". Porotu zaujalo především úspěšné vylepšení současného algoritmu na detekci tzv. outliers, tedy částí dat, které se nepředvídaně odlišují od zbytku vzorku. Identifikace těchto dat je jedním ze základních nástrojů moderních bezpečnostních řešení. Vítězná práce využívá k detekci outliers (outsiderů, minorit), anomálií a iregularit v relačních datech programovacího jazyka Prolog. Připravila tak půdu k dalšímu vývoji v tomto směru. Autor nejlepší bakalářské práce si odnesl 10 tisíc korun.
 
V kategorii magisterských prací porota vybrala dva vítěze. Zuzanu Bílkovou z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze za práci „Segmentation of Microscopic Images Using Level Set Methods“ a Víta Listíka z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze za „Phishing Email Detection in Czech Language for Email.cz“. Zuzana Bílková byla oceněna za využití fundamentálních matematických základů metod umělé inteligence pro segmentaci obrazu. Vítězná práce se zabývá správným rozeznáním tvaru buněk ve zvětšenině petriho misky a následným automatizovaným určením jejich počtu. Porotu zaujala hlavně vytříbenost a kvalita teoretického aparátu práce. Připravovaná časopisecká verze má proto velikou šanci na publikaci v nejuznávanějším světovém nakladatelství v oblasti počítačových věd – IEEE. Málo známým faktem je, že matematické fundamentální základy jsou z 50 – 90 procent stejné pro nejrůznější aplikační činnosti. Způsob nakládání s funkcionály a definice minimalizačních funkcí použité ve vítězné práci jsou inspirací také pro práci Cisco týmu v oblasti kybernetické bezpečnosti.
 
Vít Listík se úspěšně popasoval s palčivým tématem automatické detekce podvodných phishingových emailů. Při řešení problému, který se vzpírá jakémukoli jednoduchému přímočarému řešení, přitom musel učinit celou řadu náročných rozhodnutí. Cisco tým ocenil fakt, že autor musel překonat řadu problémů analogických problémům známých z praxe. Řada poznatků uvedených v této diplomové práci může navíc pomoci například při evaluaci věrohodnosti adres. Oba vítězové si odnesli prémii 25 tisíc korun.
 
V kategorii disertačních prací byl oceněn Branislav Bošanský z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze s prací "Iterative Algorithms for Solving Finite Sequential Zero-Sum Games". Porota ocenila přínos práce pro aplikaci teorie her na řešení problému bezpečnosti počítačových sítí. Klasické algoritmy teorie her nabízejí řešení řady bezpečnostních problémů, jsou ale omezeny velmi vysokou výpočetní náročností. Oceněná práce umožňuje u některých typů her zrychlení až o dva řády a výše, což umožňuje jejich aplikaci i na sítě většího rozsahu. Lze tedy předpokládat, že tato doktorská práce se stane jedním z důležitých textů oboru na celosvětové úrovni.
 
Soutěž byla otevřena všem vysokým školám v České republice. Tříčlenná porota posuzovala především originalitu a praktičnost přihlášených řešení, hloubku porozumění problému a přínos k pokroku v oblasti síťové bezpečnosti. Vítězové i finalisté také získají možnost spolupráce se špičkovým výzkumným pracovištěm pro kybernetickou bezpečnost společnosti Cisco v Praze, které je úzce propojeno s týmy v Kalifornii, Texasu a Londýně.
                           

 
Zdroj - Jan Lodl, mediální zástupce, Madison PA


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1415 s