Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře Váňa
Málem jsem se nechala tím názvem odradit. Ryba jménem Ian. Chov rybiček me nebere a ani podtitul knihy "co viděla rybička, když padala z 27. patra" mně nijak zvlášť neoslovil. Když jsem si ale vybírala knihu k recenzi, dostala jsem doporučení. Když si přečtu tuhle knížku od Bradleyho Somera, zklamaná určitě nebudu. No tak dobře, zkusila jsem to. Výsledek? Stalo se. Jsem mile překvapená.
Nad prvními dvěmi kapitolami trochu rozpaky, co z toho vyleze, ale čím dále jsem četla, tím víc jsem se nemohla od knihy odpoutat. Jak podtitul napovídá, vše se odehrává v jednom sedmadvacetipatrovém domě, a dokonce během třicet minut (jak tvrdí autor, i když já se domnívám, že je velký časový optimista, ale budiž, nemožné to není). Každopádně je i půl hodina a jeden činžovní dům dost na to, aby se tu odehrálo hned několik dramatických událostí.
Děj sestává ze střípků několika příběhů osob, které v domě žijí. Osudy postav se vzájemně prolínají a my tak často můžeme jednu a tutéž situaci prožít několikrát z různých úhlů. Co je zvláštní a zpočátku to trochu mate, že tu vzniká určitá časová deformace díky tomu, že každý příběh ubíhá jinak rychle (rybka padá dolů čtyři sekundy) a že se s každou postavou a novou kapitolou vracíme do určitého časového úseku. Nakonec se nám však všechny příběhy slijí do jednoho okamžiku, ve kterém si dokážeme jednotlivé postavy představit v určité situaci a máme i konkrétní představu o tom, jak se v dané situaci cítí.
Bradley Somer v knize mistrně pracuje s napětím a naší zvědavostí. Ve správné chvíli naznačí a pak od tématu uteče a vrátí se k němu později. Jeho postavy jsou směsicí obyčejných i velmi zvláštních lidí, lidí plných tajemství a překvapení. Autor nám šikovně odhaluje jejich životy po malých dávkách, které budí chuť pokračovat v jídle. Jím popsaný činžovní dům je pro nás jako zábavní park narvaný zážitky a překvapením. Najdou se tu atrakce plné emocí, ale také oddělení se sci-fi tématikou, přimícháno trochu filosofie a nahlíženo z výšky. Výtahem se ale nesvezete, nejezdí, tak musíte po schodech.
Bradley Somer je Australan píšící především povídky. V roce 2013 vydal román Imperfections, který získal knižní cenu za nejlepší debut roku. Ryba jménem Ian vyšla letos jako jeho druhé dílo pod názvem Fishbowl. Vzhledem k tomu, jak mě kniha zaujala, budu rozhodně autorovu tvorbu nadále sledovat. Uděluji plný počet hvězdiček!
Somer Bradley: Ryba jménem Ian
Metafora 2015
Zdroj foto: neoluxor.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.