Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Právě vychází monografie kostýmní výtvarnice Heleny Anýžové

05.01.2016   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Právě vychází monografie kostýmní výtvarnice Heleny Anýžové V edici Osobnosti české scénografie, kterou vdává Institut umění – Divadelní ústav, právě vychází monografie přední české kostýmní výtvarnice Heleny Anýžové (1936 – 2015). Dvoujazyčná publikace mapuje její tvorbu pro divadlo od začátků v šedesátých letech až po rok 2015, kdy se navždy uzavřela. Autorkou knihy je Marie Zdeňková.

Publikace v českém a anglickém jazyce obsahuje stručný umělecký životopis umělkyně, studii sledující její tvůrčí dráhu, představující nejvýznamnější inscenace, na nichž se podílela a dotýkající se i její práce pro film (kostýmní návrhy i herecká účast). Základem publikace je obrazový materiál: výtvarně kvalitní kostýmní návrhy, fotografie z inscenací a filmů a rovněž fotografie z osobního života.

Kniha je čtvrtým dílem monografické řady s názvem Osobnosti české scénografie (v této řadě již vyšly monografie a Josef Jelínek, Vladimír Soukenka a Jan Vančura, ) navazující na přerušenou řadu publikací, kterou vydával Divadelní ústav v letech 1970 - 1989 v edici "Režisér - scénograf" (například František Tröster, Josef Svoboda, Jan Sládek, Jaroslav Malina). Monografická řada věnovaná dílům scénických a kostýmních výtvarníků je cenným studijním a dokumentačním materiálem, neboť se týká umělců, formujících významnou měrou podobu českého divadla v letech minulých, aniž by se jim dosud dostalo komplexnější odborné reflexe.

Helena Anýžová se narodila 21. 8. 1936 v Plzni a zemřela 23. 8. 2015 v Praze. Vytvořila návrhy pro více než tři sta divadelních inscenací a od šedesátých let se podílela i na vzniku mnoha filmů, kde vytvořila kromě řady kostýmních návrhů i několik nevšedních hereckých rolí. Mezi její nejzářivější období patří její angažmá v DivadleF. X. &Saldy v Liberci, kde působila mezi lety 1962 a 1982. Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0319 s