Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MAZEL – TV tip – pod horou svalů něžné srdce

08.01.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MAZEL – TV tip – pod horou svalů něžné srdceCo se vám vybaví pod pojmem „kulturista“? Řadě z nás naolejovaná hora svalů. Že by se uvnitř mohla skrývat citlivá duše hledající lásku a porozumění? Ovšem i ten nejtvrdší chlap má někde v koutku duše svoji slabou stránku. A právě o tomto rozporu mezi nabušeným zevnějškem a citlivou jemnou duší vypráví dánský film MAZEL. 

Hrdinou dánské romantické komedie Mazel je téměř čtyřicetiletý profesionální kulturista Denis, jenž je stále starý mládenec. K seznámení mu chybí dominantnější povaha a správná příležitost. A také chápavá žena. Většina z těch, které potkává, si odpovídá podobně jako to vyjádřil režisér filmu: „Co vás napadne, když se střetnete s potetovaným, svalnatým, šest stop vysokým člověkem? Většina z nás by si myslela, že se jedná o nějakého kriminálníka či násilníka. V každém případě jde o jedince, který má problém s emocemi - je emočně nevyzrálý, plachý, láskyplný člověk, který je až příliš závislý na své matce.“

Ačkoliv je svalnatý Denis profesionálním kulturistou, touží po normálním spokojeném životě. Bez matky, s milovanou ženou. Jenže kupodivu má tenhle dvoumetrový kolos smůlu při hledání té pravé, nejspíš díky jeho neprůbojnosti a roztomilému ostychu. Jeho osamění mu neulehčuje ani jeho náladová chladná matka, které musí hlásit veškeré své odchody a noční příchody domů a činí mu soužití nesnesitelné..
 
Na radu svého strýce se rozhodne skoncovat se samotou. Odjíždí do Thajska, ne jako sexuální turista, ale aby zde našel "pravou lásku." Ale nevěsta se v sexuálním turistickém ráji s názvem Pattaya nehledá tak snadno. Naráží na nepochopení místních prodejných Thajek, které si Dennis ve snaze poznat je blíž a povídat si s nimi, musí nejprve na noc koupit. A tak se dostává do trapných situací, se zmatenými prostitutkami si nesmělý Dennis neví rady. Tu „svoji“ najde až po dlouhé a strastiplné cestě – a kde jinde než v posilovně. Tady najde pochopení u její majitelky, která dokáže pod jeho vypracovaným svalnatým tělem objevit i jeho křehké srdce.
 
Originálně pojatou romanci s humornou nadsázkou natočil jako svůj filmový debut režisér Mads Matthiesen. Jeho cílem bylo zachytit různé podoby lásky (synovské, mateřské a milenecké) a citlivě zobrazit niternou potřebu po blízkém člověku, touhu po opravdové lásce. Snímek těží z kontrastu mezi vypracovanou figurou protagonisty a jeho introvertní submisivní povahou.
 
Obdobným tématem se režisér Mads Matthiesen zabýval již ve svém krátkém filmu Dennis /2007/, který vznikl na Dánské filmové škole. Jeho snímek o neohrabaném hrdinovi, neschopném odpoutat se od své matky, který jednoho dne překoná ostych a pozve na rande dívku svých snů, získal ocenění na řadě festivalů. Zaujal již při své premiéře na prestižním filmovém festivalu v Sundance a stal se hitem u milionů diváků na Youtube. Pro tento krátký film objevil neherce, dánského profesionálního kulturistu Kima Kolda (nar. 1965), jenž je držitelem několika mezinárodních ocenění a titulů. Protože projevil i jisté herecké nadání (rozhodně větší než jeden z nejznámějších svalovců Arnold Schwarzenegger) obsadil ho i do titulní role svého celovečerního filmu. Sice toho moc nenamluví, ale od prvního momentu – jak to vyjádřila jedna divačka ve filmovém klubu, kde jsme film uváděli: „Kim na vás skutečně působí jako roztomilý medvídek. I kulturisté mohou být sympaťáci!“ A skutečně - fandíte mu, aby se zbavil matky a byl šťastný. Prožíváte s ním každou chvilku jeho příběhu. Místy úsměvný psychologický snímek protkaný silnými emočními scénami si během několika minut získal nejednoho návštěvníka festivalu či kina.

Filmů a scénářů přibližující často složitý vztah matky a syna mají jistě hollywoodští tvůrci plné šuplíky. Dánští nezávislí tvůrci ale zbytečně nevytváří kýčovité scény, posadí diváka před hotovou věc, nechají ho vtáhnout do děje a už nepustit. Nečekejte zábavu, ale spíš důvod k zamyšlení nad otázkou, jak je těžké najít pravou lásku, pokud vyčníváte z řady svými tělesnými mírami a svalovou hmotou, do jaké míry nám naše hodné a starostlivé maminky ovlivňují život a kdy je načase vzít nohy na ramena.

Děj se odehrává v dánském městečku i v thajském letovisku a v mnoha rolích vstupují neherci. Představitelka matky Elsebeth Steentoftová či dohazovač Scott (David Winters) jsou naopak zkušení profesionálové. Překlad původního názvu zní 10 HODIN DO RÁJE. Film byl oceněn Cenou za režii na festivalu Sundance a s velkým úspěchem uveden na MFF v Karlových Varech.
**************************************
MAZEL (10 timer til paradis/ Teddy Bear)
Dánsko 2012, režie Mads Matthiesen,
uvádí ČTart v úterý 12. ledna od 21,10 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0238 s