Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mr. Norrell and Mr.Strange - klasika, kterou si zamilujete

01.02.2016   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mr. Norrell and Mr.Strange - klasika, kterou si zamilujetePočátek 19. století v Anglii byl jistě pro romantické duše rozkošný. Královna Viktorie doposud nespatřila světlo světa, průmyslová revoluce sotva roztáčí svá "kola poznání" a jediný, kdo kazí dobré spaní politikům tehdejšího světa, není nikdo menší než samotný Napoleon.
Magie zaškatulkovaná mezi zapomenutá řemesla setrvává v kulturním dění pouze jako čistě teoretická věda. Vše se změní příchodem tajemného pana Norrella, velkého kouzla v katedrále a událostí překračující veškeré lidské chápání.
Připravte se! Pan Norrell a Johnatan Strange přichází.

Pokud byste potkali pana Norrella v běžné anglické ulici, možná by vás nikterak nezaujal. S naprostou samozřejmostí lze tvrdit, že by vás ani nenadchnul. Postaršího věku, učenec každým coulem a jen tak mimochodem nejlepší praktikující mág v celé široké Anglii. Dle jeho mínění neexistuje kniha kouzel, kterou by nevlastnil nebo nečetl. Schován ve starém domě na okraji Hurtfewského opatství kdesi na severozápad od města York. Tam uprostřed své velké knihovny rozjímá nad možností vrátit magii do běžného života tradiční Anglie.
A jak to bývá "s jídlem roste chuť". Příběh začíná pomalu a jistě opouštět zdi starého opatství, přesouvá se do velkoměsta, mezi které starý Londýn bezesporu patřil. Stěhuje se s ní i pan Norrell s velkodušným přáním, pomoci svými kouzly ke slávě britského impéria.
A jak do celého příběhu zapadá Jonathan Strange? A nejenom on, ale i láska a přátelství? Při podobné otázce si nelze vzpomenout na známé rčení, které tvrdí, že mistr se pozná dle toho, že nevychovává žáky, ale další mistry. Co se však stane, když se dva přátelé postaví v plné síle proti sobě již nechám na vás, čtenářích.

Susanna Clarková sepisovala svůj první velký román Jonathan Strange a pan Norrell celých 11 let. Tam, kde by jiní ztratili dech, ona nabírala na síle. Hýčkala a vypiplala příběh hodný mistrů. Dokreslila leckdy reálná historická fakta mystifikací. Přesto je vše propojeno s naprostou samozřejmostí a lehkostí. Linie příběhu se odvíjí zpočátku velice pomalu, vysvětluje, zaplétá a vtahává čtenáře nenuceně s lehkostí anglického stylu. Vše je doplněno o poznámky pod čarou, které odkazují na nereálná literární díla důležitého významu. Příběh nabíhá velice zvolna, máte pocit, že vás cosi nehmotného žene dál a neupustíte znuděni od čtení ani na minutu. Naopak, postupujete souvisle, v tempu. Úctyhodných 900 stran je zvládnuto s jistotou.
Překlad v podobě Viktora Janiše nemá chybu. Nedovedu si představit, kolik úsilí bylo zapotřebí k překladu tak náročného textu.
Jonathan Strange a pan Norrell je bezesporu jeden z nejlepších románů poslední doby. Pokud tíhnete ke kvalitní beletrii, příběhům s porcí kouzel, pak je tento literární počin sepsán přímo pro vás.

Susanna M. Clark se narodila 1. 11. 1959 v anglickém Nottinghamu. Její dětství bylo poznamenáno otcovým povoláním metodistického kněze a společně s rodinou trávil většinu času na cestách po severní Anglii a Skotsku.
 
Román Johnatan Strange a pan Norrell po vydání nasbíral slušnou řádku nominací a prestižních ocenění – nominace: Whitbread Prize (2004), British Science Fiction Association (2004), The Booker Prize (2004), British Fantasy Society (2005); ocenění: World Fantasy (2005), Hugo (2005), Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature (2005) nebo Locus (2005). Kniha vyšla v říjnu 2004 v nakladašhy;telství Bloomsbury.

Johnatan Strange a pan Norrell
Susanna Clark
přeložil: Viktor Janiš
Omega, 2015


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0456 s