Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéně

15.01.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněCtitelé akčního filmu určitě znají filmy EL MARIACHI  a DESPERADO z roku 1992 (resp.1995) s potulným kytaristou, zpěvákem a také pistolníkem El Mariachim v podání Antonio Banderase. K těmto filmům a k této postavě se režisér Robert Rodriguez v roce 2003 znovu vrátil. Nový scénář sám napsal na popud svého velkého kamaráda v branži Quentina Tarantina. Jiný jeho velký vzor režisér spaghetti westernů Sergio Leone, ho zase inspiroval svojí trilogií s Clintem Eastwoodem (PRO HRST DOLARŮ, PRO NĚKOLIK DOLARŮ NAVÍC A HODNÝ, ZLÝ O&SKLIVÝ) a on tak trochu parafrázoval jiný jeho film TENKRÁT NA ZÁPADĚ.

Pozor – kdo před nějakými více než patnácti lety chodil do kina, mohl zhlédnout tento Rodriguezův příběh pod názvem KDYSI DÁVNO V MEXIKU, který mu tehdy dal distributor FALCON. Nyní jej uvidíte pod jiným názvem.


TENKRÁT V MEXIKU dává bývalému pistolníkovi s kytarovým pouzdrem plným zbraní možnost návratu. El Mariachi (Antonio Banderas - viz foto vlevo) je sice již na odpočinku, ale o jeho činech, hlavně o jeho souboji s generálem Marquezem se vyprávějí legendy. Když ji v jednom baru zaslechne cynický agent CIA Sands (Johnny Depp - viz foto níže) okamžitě požaduje, aby již v poklidu žijící Mariachi „vylezl z díry“ a má pro něho speciální kšeft. Generál Marquez, podplacený zákeřným bosem Barillou  (Willem Dafoe), má totiž za úkol zabít mexického prezidenta. Mariachi má tento záměr překazit a zabít generála, což by mu vyneslo značnou sumu ale také možnost konečně se pomstít muži, který zabil jeho milovanou ženu Carolinu (Salma Hayeková) a  malou dcerku.  Mariachi neváhá – vrací se pro svoji speciálním kytaru,  bere si dva kamarády Lorenze a Fidea (Enrique Iglesias a Marco Leonardi) a jedou „hrát“ na prezidentovu oslavu...


To je počátek někdy dosti nepřehledného děje, v němž se nešetří náboji a v němž vyteče hodně litrů krve.  Nedoporučujeme ho brát příliš vážně ale spíše jako parodii na podobný styl filmů. Akční drsnou až apokalyptickou podívanou Rodriguez zručně kombinuje s prvky absurdního humoru, což mu jeho vlastní silně nadsazený scénář umožňuje. K tomu přidává i rozkošné dialogy, pronášené převážně se smrtelnou tváří a tedy o to účinněji. Součástí filmu jsou četné retrospektivy (v nichž se objeví i mrtvá Caroline) a orientovat se v nich bude určitě lépe divák, který předchozí díly trilogie zná, i když návaznost je jen volná. Spíše je dobré přistoupit na určitou hru a brát Mariachiho jako hrdinu z lidových legend, nelítostného mstitele, který má ovšem v sobě více morálky než všichni okolo něho – namátkou třeba úplatný prezidentův pobočník Cucuy (Danny Trejo) či americký gangster Billy (Mickey Rourke). Nemluvě už o agentovi CIA Sandsovi, který jen tak z rozmaru občas zatřelí nějakého toho kuchaře, jehož jídlo se mu nelíbí a jehož roli si Johnny Depp střihl zjevně s chutí.

Film nemá od začátku jinou funkci než diváka pobavit (pokud to při střílečkách vůbec lze). Jeho politické zápletky nelze brát vážně, stejně tak jako bychom se neměli přiliš zamýšlet na krvavě temných vizích o konci světa, symbolizovaných mimo jiné i „slavností mrtvých“ - karnevalem lebek, mexické obdoby Dušiček. To vše je doplněno skvostnými záběry rozzářené mexické krajiny (za kamerou stál sám režisér) i působivou místní hudbou (opět složil sám režisér). Jen té romantiky, na rozdíl od drsnosti,  je tu trochu málo. Ale konec trilogie je to podařený.
Foto: soundrack.net, rottentomatoes.com, pinterest.com
****************************************
TENKRÁT V MEXIKU
 (Once Upon a Time in Mexico)
USA 2003, režie Robert Rodriguez,
uvádí AMC ve čtvrtek 21. ledna od 22,00 hodin 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0301 s