Poslední dobou jsem na sobě cítila, že i když jím pořád stejně, nekontrolovaně přibírám. Pozorovala jsem to asi rok. Souvisí to určitě s hormony, začínám mít příznaky začínajícího přechodu. Spalování zkrátka nefunguje tak jako dřív a je třeba se víc hlídat. A protože je mi sympatičtější se víc hýbat než méně jíst, byla to cesta.
Jinak ale není pravda, že bych doteď byla pecivál. To v žádném případě. Rekreačně se věnuji turistice, v zimě lyžování, chodila jsem na různá kolektivní cvičení (jóga, kalanetika, zumba, bosu). Takže jsem celý život pořád nějaký pohyb měla, nejsem zrovna gaučingový typ. Jen jsem se ještě nikdy necítila v takové kondici jako teď, po roce intenzivního tréninku.
MYSLÍ&S, ŽE JE HOR&SÍ ZAČÍT NEBO VYDRŽET?
Spíš vydržet. Nebo alespoň pro mě, vzhledem k tomu, že jsem i předtím měla nějaký fyzický pohyb, bylo přesvědčení na úplném začátku úplná hračka, vlastně jsem šla jen vyzkoušet něco nového. Pak ale přijde mockrát chvíle, kdy se člověku moc nechce a musí se přemlouvat, zda dneska bude nebo nebude cvičit. Vždycky je ale nakonec rád, že se donutil.
KTERÝM SPORTŮM SE NEJVÍCE VĚNUJE&S?
Momentálně střídám aerobní cvičení – cvičím buď s kilovými činkami podle Jillian Michaels nebo si zajdu na zumbu – a běh. Většinou běhám dvakrát třikrát týdně trasu kolem 5 km.
PROČ SIS VYBRALA ZROVNA POSILOVÁNÍ A BĚHÁNÍ?
Spíš to byla náhoda. Na Jillian Michaels mě upozornila kamarádka, když jsem se jí svěřila s tím, že zkouším doma pravidelně cvičit. Okamžitě mi bylo jasné, že jsem se snažila moc málo. Nezvládala jsem to, a to se cvičilo jen půl hodiny. Když jsem po pár týdnech na sobě cítila pokroky, jednou mě jen tak napadlo, že prostě jenom zkusím, kam daleko doběhnu. A překvapivě jsem uběhla na první pokus 1,5 km bez nijak valného zadýchání, ačkoliv naposledy jsem běhala na střední škole, kde jsem s tím měla velký problém. Tak kladný výsledek mě samozřejmě potěšil a navnadil na další pokus, takže jsem příště zkusila běžet 3 km, opět bez valných následků na těle či duchu. Postupně jem protáhla na 9 km. Dnes běhám většinou trasy kolem 5 km, ale nedělá mi problém uběhnout ve vlnitém terénu v kuse 10 km při zachování stejné rychlosti. Zkrátka zachovávám stále stejné tempo, které mi vyhovuje, a jen prodlužuju trasu. Úžasné je, že se i po takové době pokaždé cítím jako vítěz. Vyhrála jsem sama nad sebou. Zjistila jsem, že to jde, i když jsem si celý život myslela, že mě běh nebaví a že je to děsná dřina. Dnes si k němu chodím odpočinout od posilování.
CO TĚ NA SPORTU NEJVÍC BAVÍ?
Že u něho zapomenu na všechny starosti. Že dělám pokroky, což dělá dobře mému sebevědomí. A že se cítím nádherně, když se po cvičení osprchuju a nadlábnu.
JAK ČASTO TRÉNUJE&S A JAK ČASTO BYS DOPORUČILA TRÉNOVAT OSTATNÍM?
Já trénuju většinou třikrát v týdnu. Jednou až dvakrát posilování a stejně tak běh. Vychází to tak, že v jednom týdnu dvakrát posiluji a jednou běhám a příští týden naopak. Ale to střídání záleží i na počasí, takže když je ošklivě, spíš posiluju, když je hezky, spíš běhám. K tomu chodím jednou týdně na břišní tance a pokud vyjde počasí, tak o víkendu chodíme na turistické výlety.
Protože nejsem trenér, nerada bych něco doporučovala. Záleží ale určitě na tom, jakých výsledků chce člověk docílit. Co je jeho pohonem.
MÁ&S NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ FÍGLY NA TO, JAK SI ZLEP&SIT KONDICI? NEBO JAK VYDRŽET DÉLE PŘI TRÉNINKU?
Na zlepšení kondice funguje všechno, každý pravidelný fyzický pohyb, myslím. Odborníci by určitě trvali na správné tepové frekvenci, která je důležitá pro správnou zátěž organismu. Na internetu se o tom dnes dočtete mnoho erudovaných informací.
Aby mi trénink lépe odsýpal, dodržuji pár zásad. Správně a pohodlně se obléci. Před tréninkem nejíst nebo se najíst jen lehce. Mít u sebe pití. Namotivovat se (představit si, jak báječně se budu cítit potom). A také mezitím dostatečně odpočívat. Vím třeba, že dva dny po sobě cvičit, to je zabiják. I proto je pro mě dobré střídat běh se cvičením, je to jiný druh zátěže. Po tréninku je velmi důležitý strečink. A pokud opravdu cítím, že nemůžu, že to není jen lenora, ale chybějící síla, nervu to. Cvik si zjednoduším nebo změním běh na svěží chůzi. A pak si dám delší pauzu, třeba třídenní, cvičení pak jde zase lépe.
ZMĚNILA JSI I SVÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY?
Jen trochu. Omezila jsem cukr do kávy a čaje. Čokoládu nebo bábovku si ale klidně dám. Snažím se jíst víc ovoce a zeleniny a častěji než dřív si dám místo pečiva knackenbrot, ale nehrotím to. Co se týká množství jídla, mám dokonce spíš pocit, že teď jím víc – spalování se mi očividně pěkně nastartovalo. Přitom jsem se vrátila na svoji původní váhu a stále si ji držím.